"Auditoři se zaměřili na takzvanou logistiku. Kromě nakládání s léky sledovali i pohyb dalšího zdravotnického materiálu. Nikde nenašli závažné problémy, ale navrhli způsoby, jak v této oblasti snížit náklady," poznamenal jihomoravský radní František Adamec, pod nějž zdravotnictví spadá.
Čtyři miliony je cena léků, které jsou ve skladech nemocnic i v nemocničních lékárnách navíc. Auditorská firma však navrhla i opatření, jak ušetřit při zásobování a přesouvání zdravotnického materiálu a léků.
"Například je podle doporučení zbytečné, aby se doplňováním zásob léků zabývaly zdravotní sestry na jednotlivých odděleních. Bylo by ekonomičtější, kdyby rozvoz léků pro všechna oddělení zajišťoval jeden pracovník," uvedl Adamec.
Nemocnice: Audit je užitečný
Prověření systému si pochvalují i samotní ředitelé nemocnic.
"Jsme rádi za každý způsob, který nám pomůže účinně ušetřit. Doporučili nám, abychom zavedli informační systém. Ten umožní lépe sledovat zásoby léků a materiálu na jednotlivých odděleních i jejich spotřebu," podotkl Antonín Tesařík, který je pověřen vedením hodonínské Nemocnice TGM.
Speciální doporučení dostala od auditorů nemocnice v Břeclavi. Namísto pronajímání prostor soukromé lékárně si má pořídit lékárnu vlastní.
"Není to žádná novinka. Vlastní lékárna by byla zdrojem levnějších léčiv a určitě by nemocnici i vydělávala. Bohužel nejvhodnější prostory pro lékárnu má pronajaty soukromá společnost až do roku 2011," podotkla ředitelka nemocnice Janka Bambasová. Doufá, že nyní, s podporou kraje, se podaří situaci vyřešit rychleji.