Zaparkovat blízko nemocnice u svaté Anny v Brně bývá pro pacienty někdy prakticky neřešitelný úkol. V areálu totiž žádná vyhrazená místa nejsou, a řidičům tak nezbývá než doufat, že budou moct své auto nechat v některé z okolních ulic nebo jej dát za 40 korun na hodinu na soukromé parkoviště na rohu Mendlova náměstí.
„Parkoviště je drahé, zvlášť když člověk v nemocnici stráví v čekárně a na vyšetření delší dobu. Druhou variantou je kroužení okolo nemocnice. V takovém případě se dá ale mluvit spíše o štěstí, když se místo podaří najít,“ posteskla si řidička Andrea Procházková.
Svatá Anna přitom není výjimkou. Podobně zoufalá situace s parkováním je i v ostatních brněnských nemocnicích. A už dlouho. MF DNES o tomto tématu psala už loni, od té doby se takřka nic nezměnilo.
Navíc parkoviště u nemocnic slouží nejenom obyvatelům jižní Moravy, ale také části sousedních krajů. Vedení Brna se tak množí stížnosti.
Radní proto minulé úterý rozhodli, že chtějí u sedmi nemocnic vybudovat parkovací domy. „Občané nerozlišují, jestli jsme zřizovateli nemocnic, a se svými připomínkami se obracejí na nás. Rozhodli jsme se proto situaci kolem parkování řešit,“ řekl primátor Brna Petr Vokřál (ANO).
Situaci mohou zkomplikovat rezidentní zóny
Město si teď nechá vypracovat analýzu, která možnosti parkování zmapuje a navrhne řešení. Jak však poukázal primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL), cílem je především vznik parkovišť iniciovat, ale ne nutně do nich investovat. Právě u svaté Anny počítají s tím, že by připravený projekt parkovacího domu zaplatilo ministerstvo zdravotnictví jakožto zřizovatel.
„Jenže ministerstvo nám bohužel přidělení prostředků zamítlo. Chybějící parkoviště vnímáme jako komplikaci pro pacienty i zaměstnance, ale bohužel naše nemocnice se nachází v historické části Brna, takže jakýkoliv růst mimo naše pozemky je nereálný. Pokud nenajdeme jiné zdroje financování, stavba nám stojí,“ konstatovala mluvčí nemocnice Petra Veselá s tím, že do budoucna plánují zažádat ministerstvo o příspěvek znovu.
Situaci u nemocnice na Starém Brně navíc mohou dojíždějícím lidem zkomplikovat také chystané rezidentní zóny, které možnosti parkování v centru dále omezí. Jejich rozsah ale stále není jasný.
S parkovacími domy to pak mnohem jistěji vypadá v Bohunicích u Fakultní nemocnice Brno a u Masarykova onkologického ústavu na Žlutém kopci.
„V Bohunicích zřejmě využije 500 míst nemocnice a zhruba stejný počet míst nabídneme jako Park and Ride. Aktuálně jsme řešili, že při takové kapacitě bude muset mít parkovací dům dva vjezdy a dva výjezdy,“ nastínil náměstek primátora pro investice Richard Mrázek (ANO).
Kdo přijede po sedmé, má smůlu
Příprava obou domů je zatím v začátcích, toho na Žlutém kopci ještě o něco hlouběji, podle Mrázka je však jejich výstavba hotová věc. V Masarykově onkologickém ústavu po garážích volají už léta.
„Navíc v půlce roku máme začít opravovat Bakešův pavilon, čímž zaniknou některá další místa pro auta, protože tam budou stavební stroje. Do toho musíme vybudovat horkovod, což znamená rozbourání další části. Naši pacienti to nemají jednoduché,“ poznamenala Zuzana Joukalová, mluvčí nemocnice, na jejíž ambulance každoročně zamíří okolo 200 tisíc pacientů.
S přidáním 220 parkovacích míst se počítá také u brněnské Úrazové nemocnice. Na místě současného parkoviště má vzniknout nový pavilon. V jeho spodních patrech budou lidé parkovat, v horních budou operační sály.
Nadějně to rovněž vypadá u Dětské nemocnice. Do ní dnes často vozí lidé dítě raději ve dvou. Jeden s ním jde k doktorovi, druhý hledá parkovací místo. Začátkem února ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (ANO) při návštěvě Brna vytoužený dům slíbil.
Neméně problematická je situace u Nemocnice Milosrdných bratří. „Poslouchám to denně. Pacienti, kteří přijdou do ambulance před sedmou, ještě zaparkovat stihnou. Pozdější návštěvníci už musí místo pracně hledat,“ povzdechl si ředitel Josef Drbal.
Nepomáhá tomu ani vedlejší základní škola, kam před osmou hodinou vozí rodiče své děti. Vedení nemocnice s představiteli města však parkování řeší a do budoucna počítá s podzemními garážemi s 200 místy pro pacienty i zaměstnance.
Zdá se, že jedinou brněnskou nemocnicí, v jejímž okolí nemají řidiči problém, je vojenská. V zábrdovickém areálu nabízí 129 parkovacích míst. Výstavbu třípatrového parkovacího domu taktéž pro 200 aut sice i tam zvažují, za poslední dva roky ale žádnou stížnost týkající se parkování neřešili. I tak je vojenská na seznamu nemocnic, kde by město chtělo vznik parkovacího domu iniciovat.