Své dveře poprvé otevřel před 135 lety, 17. května 1891, a až do demolice na konci druhé světové války zastával roli kolébky kultury a společenských událostí brněnských Němců.
Na jeho počátku stál vzrůstající nacionalismus, který se v tehdejším Rakousku-Uhersku začal projevovat kolem druhé poloviny 19. století, a to jak na německé, tak na české straně. To přirozeně vedlo k větší rivalitě mezi oběma národy a jejich spolky, které ve městech a regionech působily. Brno nebylo výjimkou.
Snaha opatřit stavbu germánskými prvky je například i důvodem, proč jsou v parku na Moravském náměstí dodnes duby.


















