Nelegální výlep plakátů ve Znojmě prohlásil Bartík za happening

  16:32aktualizováno  18:08
Měl to být banální případ vandalismu: tři muži přelepovali v noci na čtvrtek plakáty senátního kandidáta a znojemského starosty Petra Nezvedy. Po příjezdu strážníků se z nich ale vyklubali členové Strany zelených. A ne bezvýznamní.

Strana zelených si stěžuje na přelepování svých plakátů na Znojemsku | foto: Strana zelených

Jedním z nich je Svatopluk Bartík, zastupitel Brna-středu a koordinátor znojemské kampaně zelených.

Na plakáty znojemského starosty přilepili papíry s nápisem: Znojmo - město s narcisem. Když případ vyšel najevo, nechtěl se k němu Bartík vyjadřovat. Pak měl vypnutý telefon. O pár hodin později zaslal do redakcí e-mail hrozící právním postihem tomu, kdo informace o jeho noční akci zveřejnil médiím.

.bartík ze strany zelených přelepil ve znojmě plakáty ods 

"Záležitost jsem konzultoval se svým právníkem, který mi sdělil, že pokud nastal nějaký únik osobních informací, může se jednat o trestný čin. Bez zajímavosti není, že šéfem městské policie ve Znojmě je sám kandidát a starosta Znojma Petr Nezveda," přešel do protiútoku kontroverzní politik.

To ale nebylo jeho poslední slovo. Kolem třetí odpoledne bylo všechno jinak. Žádná výtržnost. Bartík přelepování plakátu označil za happening.

"Cílem tohoto krátkého happeningu bylo poukázat na ´mao-cetungovské´ způsoby sebepropagandy pana Nezvedy," vzkázal Bartík s tím, že šlo o jeho soukromou akci. "Věřím, že zejména znojemští občané pochopí tuto politickou satiru," dodal.

Minimálně Nezveda ji nepochopil. "Je to ubohost a špína. Ukazuje to, jaké metody někteří protikandidáti používají," uvedl.

Zelení obviňují znojemskou radnici ze spiknutí
Znojemští zelení obhajují čin kolegy tím, že jim v jejich předvolební kampani bránila znojemská radnice, jak mohla.

"Bylo nám přikázáno odstranit řádně povolený a zaplacený předvolební stánek. Dochází k masivnímu přelepování našich plakátů v krajské kampani plakátem s obličejem starosty," nastínil šéf místní organizace Petr Dušejovský.

"Navenek to může působit, jako by se úřad a Městská policie staly ozbrojenou pěstí jednoho muže či jedné strany. Jsme parlamentní stranou a nehodláme připustit podobné postupy jak proti nám, tak ani proti našim spoluobčanům," obvinil Nezvedu ze zorganizování útoku proti zeleným. 

Bartíkův čin odsoudila i jednička kandidátky zelených do krajských voleb Kateřina Dubská. I když připustila, že je znojemská kampaň velmi vyostřená.

"Je to problém Znojma. Nikde jinde jsme se s takovými problémy nesetkali. Přesto mě mrzí, že se něco takového, kdy naši členové přelepují cizí plakáty, stalo," řekla.

Bartík už má za sebou několik afér
Za "nepřekvapující" označili zprávu o Bartíkově nočním dobrodružství jeho političtí oponenti z Brna-středu. Bartík je tam známá postava, na kontě má už několik afér. Velká část zastupitelů například tvrdí, že měl narážky na věk nejstaršího zastupitele Brna-středu Zdeňka Vilímce.

Podle kolegů dvaaosmdesátiletému politikovi přímo na jednání řekl, že se mu nediví, že ve svém věku spěchá. Bartík, který patří k největším kritikům vedení městské části, to popírá.

Naopak političtí oponenti si "noční dobrodružství" svého kontroverzního kolegy Bartíka vychutnali.

"Ukazuje se, že udavači, donašeči a mravokárci mají vždy pokleslejší morálku a úctu k právu, než ti, které udávají a poučují," komentoval přelepování plakátů radní městské části a šéf brněnské ODS Pavel Blažek.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Koncert Stinga ve Slavkově se ruší, zpěvák nepřijede kvůli nemoci

Sting (Metronome Festival, Praha, 23. června 2017)

Na páteční vystoupení Stinga ve Slavkově u Brna se fanoušci těšili marně. Koncert populárního britského zpěváka se ruší...

Další z rubriky

Do Brna se vrátilo první české zlato z olympiády, má i svou ochranku

Do Brna se vrátilo první československé olympijské zlato, které v roce 1924 v...

Historicky první zlatá olympijská medaile československého sportu, vybojovaná Bedřichem Šupčíkem ve šplhu v roce 1924 v...

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Při saunovém ceremoniálu si lidé zpívají Queeny nebo zní i Linkin Park

Saunový ceremoniál ve wellness centru Infinit Maximus.

Tančit, zpívat a vyprávět příběhy v osmdesátistupňové sauně je pro Vlastimila Kříže z Brna úplně normální. Už čtyři...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz