Vojtěch Šimíček

Vojtěch Šimíček | foto: Radek Miča, MAFRA

Nebylo to jednomyslné, řekl o rozpuštění Dělnické strany předseda senátu Šimíček

  • 20
Dělnickou stranu Nejvyšší správní soud rozpustil, ale kolik členů senátů zvedlo ruku pro, se lidé nedozví. Jednání bylo totiž tajné a tento typ informací nemohou soudci uveřejnit. To i řadu dalších věcí vysvětlil čtenářům iDNES.cz předseda senátu Vojtěch Šimíček při on-line rozhovoru.

"Není rozpuštění Dělnické strany pouze kosmetickou změnou?" ptal se například jeden ze čtenářů.

on-line s předsedou senátu nejvyššího Správního soudu v brně

Odpovědi Vojtěcha Šimíčka najdete - ZDE

"Jako soudce bych nerad hodnotil dopady rozhodnutí na politickou scénu. Berte to tak, že soud má pravomoc rozhodovat o určitém návrhu a pokud ten návrh obdrží, musí o něm rozhodnout na základě provedených důkazů a skutkových zjištění, nikoliv podle toho, co se bude dít pravděpodobně dále," napsal Šimíček.

Řada dotazů se týkala i možného zákazu komunistické strany. Že by středeční verdikt Nejvyššího správního soudu automaticky znamenal možnost jejího rozpuštění, však Šimíček odmítl.

"Dělnická strana a KSČM Určitě nepředstavují spojené nádoby, kde podáním jednoho návrhu je podmíněno podání návrhu jiného," napsal předseda senátu.

Další dotaz se týkal načasování verdiktu. "Proč zákaz Dělnické strany přišel až ve chvíli, kdy počet jejich příznivců mnohonásobně vzrostl?" ptal se čtenář.

"Soud rozhoduje vždy až poté, co obdrží návrh, nikdy z vlastní iniciativy. V tomto velmi specifickém řízení mají právo aktivní legitimace pouze vláda a prezident republiky, takže takto položená otázka by měla být adresována jim," uvedl Šimíček.

"Myslíte, že po dnešku budete potřebovat ochranku?" chtěl zase vědět další z tázajících. "Doufám, že nikoliv. Osobně považuji Česko za příjemný a klidný stát pro život. Co by měli říkat soudci, kteří rozhodují třeba o překupnících drog?" reagoval předseda.

Odkazy na hitlerovské Německo

Vláda navrhla rozpustit Dělnickou stranu kvůli ohrožení demokracie a dobrých mravů. U soudu konkrétně napadla napojení jejích členů s ultrapavicovými skupinami a hnutími.

Podle vlády i některých odborníků na extremismus odkazuje i přímo symbolika strany k odkazu hitlerovského Německa.

O rozpuštění Dělnické strany se už vláda jednou snažila, soud jí ale loni na jaře nevyhověl. Vláda podle soudu nepředložila dostatek důkazů o tom, že Dělnická strana se chová protiprávně.

Justice za komunismu

Soudce Nejvyššího správního soudu a vyučující na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně Vojtěch Šimíček byl také jedním z editorů knihy Komunistické právo v Československu.- čtěte Soudce: Za komunismu bylo právo bezprávím

Před nedávnem v rozhovoru pro MF DNES Šimíček odpovídal na názor, že justici stále mnoho lidí nedůvěřuje možná kvůli její komunistické minulosti.

"Není to jen problém justice, ale celé právnické profese. Právnické vzdělání totiž za minulého režimu bylo určeno jen pro prověřené uchazeče. Deformace tak byla dána již počátečním výběrem zájemců, následným obsahem právnického studia a konečně i způsobem rozmístění absolventů. Zajímavější místa byla samozřejmě určena pro ty angažované, zejména pro členy KSČ," řekl tehdy Šimíček.

ROZPUŠTĚNÍ DĚLNICKÉ STRANY

* Souhrnný článek: Soud rozpustil Dělnickou stranu
* Ozubená kolečka nejsou neškodná (výběr z odůvodnění)
* KOMENTÁŘ: Extremisté nezmizí, ale dostali zásah
* Jdeme do voleb, hlásí Vandas. Zákony to dovolují
* Příznivci rozpuštěné partaje vyrazili na pochod Brnem
* Reakce: Boj se stohlavou saní nekončí, říká Pecina

ON-LINE ROZHOVOR:
* Spoluautor návrhu na rozpuštění DS Karel Bačkovský