Na místech obžalovaných sedělo sedm účastníků loňského prvomájového pochodu, který policie rozprášila ještě před začátkem, osmý souhlasil s jednáním za své nepřítomnosti. Obviněni jsou z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod občanů a hrozí jim až osm let vězení.
Zaměření Národního odporu, který sice platí za zakázaný, ale nikdy nebyl jako hnutí zaregistrovaný, měli včera objasnit dva politologové.
Politologové se v názorech různí
Jako první čelil otázkám soudce, obhájců i samotných obžalovaných odborník na extremismus Miroslav Mareš. Ten byl i u demonstrace, kde nakonec proti vzdorujícím extremistům použili policisté i vodní dělo.
"Národní odpor zastřešuje neonacistickou scénu u nás. Za neonacistický jej označují zprávy o extremismu jak ministerstva vnitra, tak Bezpečnostní informační služba," poznamenal Mareš s odkazem na internetové stránky www. odpor.org obsahující rasistické a antisemitské výpady.
Právě na tyto stránky odkazovaly transparenty v prvomájovém průvodu. Druhý z politologů, kteří včera vypovídali před soudem, byl k Národnímu odporu mnohem shovívavější.
"Je to roztříštěné hnutí, které se projevuje až agresivně kriticky, ale nemá ucelený program. Návštěvníky jejich stránek bych označil za angažovanou skupinu mládeže zabývající se neonacismem stejně jako levicovým extremismem," přiblížil své stanovisko Zdeněk Zbořil.
Stoupence Národního odporu označil za nedospěle asociální jedince, kteří projevují svůj vztah ke společnosti negativismem a potřebují jednoduše pojmenovatelného nepřítele. Soud bude pokračovat na začátku listopadu.