Za pořezání tenistky Kvitové dostal obžalovaný osm let vězení

  14:08aktualizováno  15:29
Brněnský krajský soud potrestal obžalovaného Radima Žondru za napadení tenistky Petry Kvitové osmi lety vězení. Útok se odehrál v prosinci roku 2016 v bytě wimbledonské šampionky, která po něm měla ošklivě pořezanou levou ruku.

Vězeňská ostraha vede obžalovaného Radima Žondru k soudnímu jednání. (26. března 2019). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Radim Žondra si má trest odpykat ve věznici s nejpřísnějším režimem, tedy v zařízení se zvýšenou ostrahou. Verdikt není pravomocný.

„Soud nemá žádných pochyb, že k poranění poškozené došlo takovým způsobem, jak je popsáno v obžalobě. I výpověď poškozené je zcela hodnověrná,“ zdůvodnila rozsudek soudkyně Dagmar Bordovská.

Senát také překvalifikoval čin, ze kterého je Žondra vinen, a to z vydírání na ublížení na zdraví. „S ohledem na důkazy není vydírání přiléhavé. Přesně nevíme, k čemu chtěl útočník poškozenou donutit. Prokazatelné však je, že utrpěla těžké ublížení na zdraví,“ vysvětlila Bordovská. 

Mluvčí tenistky Karel Tejkal byl s Petrou Kvitovou během soudního jednání v kontaktu. Aktuálně je totiž na turnaji v Miami a pokud se dostane do finále, stane se světovou jedničkou.

„Respektujeme rozhodnutí nezávislého soudu o vině i výši trestu. Petra je spokojená, protože útočníka poznala,“ uvedl Tejkal.

Žondrova obhájkyně se odmítla k verdiktu vyjádřit. Obě strany si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou pro případné odvolání k Vrchnímu soudu v Olomouci. 

Detektor lži soud zamítl

Radim Žondra dnes prostřednictvím obhájkyně ještě opětovně navrhoval, aby byl vyslechnutý na detektoru lži, žádal předvolání dalších svědků a soudních znalců. Soudkyně Bordovská ale dokazování uzavřela s tím, že všechny potřebné důkazy již zazněly.

Přistoupila proto k závěrečným řečem. Krajský státní zástupce Ivan Hrazdira Žondrovi vzhledem k předešlé trestné činnosti navrhoval souhrnný trest ve výši kolem dvanácti roků. Zároveň naznačil, že by se soud měl zaměřit také na Žondrovy bývalé kolegy z práce, kteří mu u soudu poskytli alibi

„Svá původní vyjádření posunuli oproti vyšetřování dál. No, nebudu to hodnotit, protože se před výslechem u soudu společně sešli,“ poznamenal Hrazdira. 

Argumentoval také tím, že Kvitová Žondru několikrát poznala. „Označila ho během dvou rekognicí a dala dohromady identikit, který je obžalovanému podobný,“ uvedl Hrazdira. 

Žondrova obhájkyně Lucie Janovská Nejedlá znovu zopakovala, že nikoho nenaváděla, aby před soudem vypovídal ve prospěch jejího klienta. „O schůzku mě požádali svědci, protože nikdy před soudem nevypovídali. Chtěli vědět, proč jsem navrhla jejich předvolání,“ uvedla. 

Fotogalerie

Dále během závěrečné řeči upozorňovala, že proces včetně zajišťování důkazů ovlivnil tlak médií, když například rekognice byly po sobě provedeny v kratším termínu než dovoluje zákon. Zmínila i pachové stopy zajištěné ze svetru Kvitové, tenistka si ho ale oblékla až po činu. 

Žondra během závěrečné promluvy zopakoval, že je nevinný. „Byla by sebevražda jít do bytu slečny Kvitové a napadnout ji. Nejsem tak blbý, abych si myslel, že má doma větší hotovost. Peníze má logicky uložené v bance,“ argumentoval Žondra.

Ani to však soudní senát nepřesvědčilo, že je Žondra nevinný a k dosavadním 2,5 letům vězení mu přičetl dalších osm let.

Podle obžaloby se Žondra dostal do prostějovského bytu Kvitové 20. prosince 2016 pod záminkou, že jde udělat revizi kotle. Pak se strhla potyčka, při níž útočník držel tenistce nůž u krku. Když se bránila, utrpěla hlubokou řeznou ránu na levé ruce, v níž drží raketu.

Musela se podrobit náročné čtyřhodinové operaci, na kurty se vrátila po pěti měsících.

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Komise rozhodla. Do čela brněnské nemocnice doporučila Vajdáka ze Zlína

Vlastimil Vajdák je členem představenstva zlínské nemocnice, kde má na starosti...

Výběrová komise v pátek doporučila kandidáta na nového ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Podle informací...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Tříletá dívka balancovala v okně deset metrů nad zemí, její matka spala

Brněnská městská policie si převzala nová auta

Tříleté dítě ve čtvrtek zachraňovali strážníci v Brně. Dívenka se pohybovala na parapetu otevřeného okna deset metrů...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz