Za pořezání tenistky Kvitové dostal obžalovaný osm let vězení

  14:08aktualizováno  15:29
Brněnský krajský soud potrestal obžalovaného Radima Žondru za napadení tenistky Petry Kvitové osmi lety vězení. Útok se odehrál v prosinci roku 2016 v bytě wimbledonské šampionky, která po něm měla ošklivě pořezanou levou ruku.

Vězeňská ostraha vede obžalovaného Radima Žondru k soudnímu jednání. (26. března 2019). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Radim Žondra si má trest odpykat ve věznici s nejpřísnějším režimem, tedy v zařízení se zvýšenou ostrahou. Verdikt není pravomocný.

„Soud nemá žádných pochyb, že k poranění poškozené došlo takovým způsobem, jak je popsáno v obžalobě. I výpověď poškozené je zcela hodnověrná,“ zdůvodnila rozsudek soudkyně Dagmar Bordovská.

Senát také překvalifikoval čin, ze kterého je Žondra vinen, a to z vydírání na ublížení na zdraví. „S ohledem na důkazy není vydírání přiléhavé. Přesně nevíme, k čemu chtěl útočník poškozenou donutit. Prokazatelné však je, že utrpěla těžké ublížení na zdraví,“ vysvětlila Bordovská. 

Mluvčí tenistky Karel Tejkal byl s Petrou Kvitovou během soudního jednání v kontaktu. Aktuálně je totiž na turnaji v Miami a pokud se dostane do finále, stane se světovou jedničkou.

„Respektujeme rozhodnutí nezávislého soudu o vině i výši trestu. Petra je spokojená, protože útočníka poznala,“ uvedl Tejkal.

Žondrova obhájkyně se odmítla k verdiktu vyjádřit. Obě strany si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou pro případné odvolání k Vrchnímu soudu v Olomouci. 

Detektor lži soud zamítl

Radim Žondra dnes prostřednictvím obhájkyně ještě opětovně navrhoval, aby byl vyslechnutý na detektoru lži, žádal předvolání dalších svědků a soudních znalců. Soudkyně Bordovská ale dokazování uzavřela s tím, že všechny potřebné důkazy již zazněly.

Přistoupila proto k závěrečným řečem. Krajský státní zástupce Ivan Hrazdira Žondrovi vzhledem k předešlé trestné činnosti navrhoval souhrnný trest ve výši kolem dvanácti roků. Zároveň naznačil, že by se soud měl zaměřit také na Žondrovy bývalé kolegy z práce, kteří mu u soudu poskytli alibi

„Svá původní vyjádření posunuli oproti vyšetřování dál. No, nebudu to hodnotit, protože se před výslechem u soudu společně sešli,“ poznamenal Hrazdira. 

Argumentoval také tím, že Kvitová Žondru několikrát poznala. „Označila ho během dvou rekognicí a dala dohromady identikit, který je obžalovanému podobný,“ uvedl Hrazdira. 

Žondrova obhájkyně Lucie Janovská Nejedlá znovu zopakovala, že nikoho nenaváděla, aby před soudem vypovídal ve prospěch jejího klienta. „O schůzku mě požádali svědci, protože nikdy před soudem nevypovídali. Chtěli vědět, proč jsem navrhla jejich předvolání,“ uvedla. 

Fotogalerie

Dále během závěrečné řeči upozorňovala, že proces včetně zajišťování důkazů ovlivnil tlak médií, když například rekognice byly po sobě provedeny v kratším termínu než dovoluje zákon. Zmínila i pachové stopy zajištěné ze svetru Kvitové, tenistka si ho ale oblékla až po činu. 

Žondra během závěrečné promluvy zopakoval, že je nevinný. „Byla by sebevražda jít do bytu slečny Kvitové a napadnout ji. Nejsem tak blbý, abych si myslel, že má doma větší hotovost. Peníze má logicky uložené v bance,“ argumentoval Žondra.

Ani to však soudní senát nepřesvědčilo, že je Žondra nevinný a k dosavadním 2,5 letům vězení mu přičetl dalších osm let.

Podle obžaloby se Žondra dostal do prostějovského bytu Kvitové 20. prosince 2016 pod záminkou, že jde udělat revizi kotle. Pak se strhla potyčka, při níž útočník držel tenistce nůž u krku. Když se bránila, utrpěla hlubokou řeznou ránu na levé ruce, v níž drží raketu.

Musela se podrobit náročné čtyřhodinové operaci, na kurty se vrátila po pěti měsících.

Nejčtenější

Posekali dropí pole dřív, než měli. Vzácní ptáci neměli šanci přežít

Drop velký

Deset let se odborníci snaží o návrat dropa na Znojemsko. Na pole s šetrným hospodařením se jim už povedlo nastěhovat...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

VIDEO: Řidič couval na D1 u Vyškova, pak vyrazil proti proudu aut

Vozidlo v protisměru na D1

Zcela nepochopitelně se v polovině června choval řidič na dálnici D1 u Vyškova. Nejdříve couval připojovacím pruhem...

Další z rubriky

Mechanik ujížděl potmě dvoustovkou na cizí motorce, skončil v řepce

Mechanik s cizí motorkou havaroval v řepkovém poli

V policejních poutech skončil mechanik, který se více než dvousetkilometrovou rychlostí projížděl na motorce svého...

Vydavatelé Hitlerových projevů neporušili zákon, rozhodl definitivně soud

U brněnského městského soudu začal 2. června proces s vydavateli knihy Adolf...

Vydavatelé projevů nacistického diktátora Adolfa Hitlera jsou definitivně zproštěni obžaloby. Nejvyšší soud odmítl...

Chybným měřením úřad mění pozemky o metry. Lidé se bojí, že o ně přijdou

Jan Zavrtálek ukazuje hranice pozemků zakreslené ve starých a nových...

Majitelé pozemků ve Skryjích na Tišnovsku bojují s pozemkovým úřadem. Mají obavu, že kvůli jeho chybám přijdou o...

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?

Najdete na iDNES.cz