Náměstka pro dopravu Hollana chytli v MHD bez jízdenky. Může se vykoupit

  16:08aktualizováno  16:08
Brněnský náměstek pro dopravu Matěj Hollan (Žít Brno) kromě toho, že nemá řidičák, nemá ani šalinkartu. Při jízdě načerno jej v autobusu v noci ze středy na čtvrtek chytili revizoři. Pokutě se díky speciální akci dopravního podniku prozatím vyhnul. Podmínkou ale je, že si koupí časový kupon.

Rozzářený Matěj Hollan ze Žít Brno. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Dopravní podnik čtyřikrát do roka pořádá akci, při níž revizoři černým pasažérům nabídnou podmíněnou amnestii. Pokud si „hříšník“ koupí do pěti dnů čtvrtletní nebo roční šalinkartu, nemusí platit pokutu. Jedním z přistižených byl právě Hollan.

Hollan tvrdí, že šlo o nedorozumění. „Krátce po nástupu do autobusu jsem si všiml, že nemám v kapse klíčky od domu a že mi asi v běhu vypadly, a jelikož autobus po pár sekundách zastavil, tak jsem vystoupil ven a chtěl jsem se vrátit. Až pak jsem pochopil, že to zastavilo kvůli noční kontrole a revizorům se nelíbilo, že jsem vystoupil mimo zastávku, tak jsem se s nimi o tom chvíli hádal, to je pravda, ale pak se to vysvětlilo,“ vysvětlil Hollan.

Hříšníků bylo více

Dodal, že v souběhu těchto okolností si nestihl označit jízdenku. „Podívejte, já mám teď docela hodně peněz, nepotřebuju jezdit načerno, běžně jezdím taxíkem, ale když to vyjde, tak využívám MHD a normálně si cvakám. Tohle byla poměrně absurdní situace, ze které někdo mohl vyvozovat, že utíkám před revizory – já přitom využil první příležitosti se vrátit pro vypadlé klíčky,“ uvedl dále Hollan. „Byla to preventivní akce. Mám nějakej papír na šalinkartu,“ dodal ještě Hollan. Tento doklad ale nezveřejnil, na svůj facebookový profil dal pouze snímek neoznačené jízdenky.

Trochu jinou verzi události popsal redakci svědek, který tvrdí, že byl při incidentu na místě. „Když začali revizoři žádat cestující o jízdenky, vyběhl z autobusu mladý muž a utíkal rychle pryč. Dohnala ho policie a dovedla ho revizorům. Nejlepší na tom je, že ten muž byl náměstek pro dopravu Matěj Hollan,“ popsal jeden ze svědků.

Hollan tuto verzi ale odmítá.

Křišťálová Lupa 2016

Hříšníků bylo při noční akci více. „Městská policie se v noci ze středy na čtvrtek skutečně zúčastnila takzvaného opatření Revizor,“ potvrdil mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Zaměstnanci dopravního podniku zkontrolovali 695 lidí, z toho 66 nemělo platnou jízdenku. „Se všemi černými pasažéry se revizoři zvládli vypořádat sami, aniž by strážníci museli využít některá se svých zákonných oprávnění,“ dodal Ghanem.

Mluvčí DPMB Barbora Lukšová sdělila, že cestující je povinný si hned po nástupu do vozu označit platný cestovní doklad. „Noční kontroly probíhají ve spolupráci s městskou policí tak, že revizoři čekají mezi zastávkami. Vůz přizastaví, nikdo z cestujících nevystupuje a začne kontrola,“ přiblížila Lukšová.

Primátor Petr Vokřál (ANO) se o potížích svého náměstka pro dopravu dozvěděl v zahraničí. „Pokud někdo jezdí načerno, musí počítat s tím, že bude postižený. Bez ohledu na to, zda je náměstek primátora nebo ne. Já na černo nejezdím. Je to osobní zodpovědnost každého,“ uvedl Vokřál.

Ten se v sobotu vrací ze zahraničí a bude si o tom podle svého s Hollanem chtít promluvit a zjistit podrobnosti. „Nebyl jsem u toho, takže neznám okolnosti celé záležitosti,“ doplnil Vokřál.

Kritizovaný náměstek pro dopravu

Hollan je náměstkem pro dopravu zhruba půl roku. Za tu dobu si vysloužil kritiku hned několikrát. Jedna z prvních, která se na něj po jmenování do této funkce snesla, byla, že ačkoli má na starosti dopravu, nemá řidičský průkaz. Spolek Brno autem nedávno zase upozorňoval na to, že Hollan, který dlouhodobě podporuje cestování v městské hromadné dopravě, za poslední rok a půl služebním autem najezdil přes 78 tisíc kilometrů. Hollan se však bránil tvrzením, že jeho služebním vozem jezdí i jiní zaměstnanci magistrátu.

Kontroverze v nedávné době vyvolal také videem na svém facebookovém profilu, na němž se v jednom podniku v ukrajinském Lvově nechal bičovat důtkami. Upozornil na sebe také roztržkou s Dahlgrenovým advokátem Richardem Špíškem v Pivnici u Poutníka kvůli rozdílným názorům na uprchlíky.

Celé vyjádření Matěje Hollana

Ve středu večer jsem dělal pro redakci Maximu rozhovor o brněnských nočních rozjezdech. Pak jsem doběhl na noční rozjezd na Komenského náměstí a jel domů, při nástupu jsem si všiml, že nemám v kapse klíčky od domu a že mi asi v běhu vypadly, a jelikož autobus po pár sekundách (hned za rohem) zastavil, tak jsem vystoupil ven a chtěl jsem se vrátit. Až pak jsem pochopil, že to zastavilo kvůli noční kontrole a revizorům se nelíbilo, že jsem vystoupil mimo zastávku, tak jsem se s nimi o tom chvíli hádal, to je pravda, ale pak se to vysvětlilo. Využil jsem toho ale i k tomu, že jsem se s nimi bavil o tom, jak tyto zásahy probíhají, protože než jsem stačil vytáhnout z kapsy lístek (používám ten dlouhý, nyní na tom aktuálním mám cvaknutých 15 políček ze 24, můžu poslat jeho fotku:), tak autobus zastavil, bylo to skutečně pár sekund po rozjetí, a já z něj vystoupil. I to se standardně vyřešilo a žádný problém nenastal. Aspoň z toho vyplývá, že se v noci z hospody nenechávám vozit služebním autem :) Podívejte, já mám teď docela hodně peněz, nepotřebuju jezdit načerno, běžně jezdím taxíkem, ale když to vyjde, tak využívám MHD a normálně si cvakám. Tohle byla poměrně absurdní situace, ze které někdo mohl vyvozovat, že utíkám před revizory – já přitom využil první příležitosti se vrátit pro vypadlé klíčky (našly se nakonec úplně v jiné kapse a domů jsem se dostal) a než by revizoři došli do autobusu, lístek by byl už cvaknutý. Bavil jsem se o tom s p. Seitlem z dopravního podniku, který byl u celého zásahu, že by se revizoři měli chovat víc ohleduplně a slušně, a jel jsem pak s ním na Lipovou doprovodným autobusem. Uvědomuju si, že jako náměstek pro dopravu by ježdění načerno bylo poměrně absurdní. Naposledy mě kontrolovali asi před dvěma týdny, v Praze dokonce tento týden a vše ok :).

Autoři: ,

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další z rubriky

Na dolním brněnském nádraží přibude malé parkoviště i dodávky s jídlem

Většina cestujících vlakem od neděle vystupuje a nastupuje na dolním nádraží v...

Cestující, kteří musí kvůli výluce hlavního brněnského nádraží docházet za vlakovými spoji na vytížené dolní nádraží,...

Vysušené střední Moravě průměrný déšť stačit nebude, varuje předpověď

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Zima se blíží ke konci a začíná bilancování, jak srážkami pomohla krajině loni sužované extrémním teplem a suchem. A...

Podnikatel Rusňák prodal část investiční skupiny DRFG, chce ji posílit

David Rusňák, zakladatel finanční skupiny DRFG.

Zakladatel investiční skupiny DRFG David Rusňák už není jejím jediným akcionářem. Pětatřicetiprocentní podíl získala...

Najdete na iDNES.cz