Zemědělské plochy u Modřic zastaví do tří let novými nákupními centry

  7:06aktualizováno  7:06
Naproti nákupnímu centru Olympia, na druhé straně dálnice, vznikne hypermarket Globus. Další třípatrové obchodní prostory se chystají i směrem na jih, u úpravny vod. Městu Modřice z toho plynou miliony, řidiči si ale stěžují, že v místě je už teď přetížená doprava. Mizí také další plochy kvalitní půdy.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Yan Renelt, MAFRA

Až sedm tisíc zákazníků denně by mělo v budoucnu přijít nakupovat do hypermarketu Globus, který vyroste přes dálnici D2 naproti nákupnímu centru Olympia v Modřicích. Investor, společnost CTP Invest, jej chce vystavět do dvou let. Vedle hypermarketu má vzniknout i benzinová pumpa nebo automyčka a k tomu 1 220 parkovacích stání.

Pro německý řetězec to bude druhá prodejna na jižní Moravě. Tu první otevřel už na podzim roku 1996 v Brně-Ivanovicích. Globus v Hradecké ulici se tehdy stal vůbec prvním hypermarketem na českém území. V Modřicích ho doplní i další menší prodejny, pro které v nové budově vzniknou nájemní prostory.

„V současnosti nejsou provozovatelé známi. Ze zkušenosti z podobných objektů se dá říct, že se bude jednat například o prodejce novin, časopisů a tabáku, lékárnu, prodej módy, knih, květin, případně drobné provozovny potravinářského charakteru,“ uvedl investor v záměru, který právě nyní prochází posouzením vlivu na životní prostředí EIA. Celkem se stavební úpravy dotknou téměř 87 tisíc metrů čtverečních.

Tento hypermarket ovšem není zdaleka jedinou stavbou, která rozšíří nákupní zónu v Modřicích. Na stejné straně dálnice se přípravuje i rozšíření obchodu s nábytkem XXXLutz směrem k prodejně sportovních potřeb Decathlon.

Další záměr před několika týdny ohlásila developerská společnost Kotona. Ta má stavět prodejní plochy na jih od Olympie u obchodu s nábytkem Sconto, který sousedí s areálem čistírny odpadních vod. Jaké obchody tam budou, ještě není jasné.

Podle záměru má vzniknout 660 parkovacích míst a až 220 nových pracovních míst. Budova bude třípodlažní a předpokládané dokončení je v roce 2022. Pokud se tedy stavba nezdrží. Investor totiž minulý týden požádal o přerušení posuzování vlivu na životní prostředí, protože potřebuje ve svých plánech udělat změny související s dopravním napojením.

Právě doprava je podle Brňanů slabinou obchodní zóny na jih od Brna. Většina návštěvníků tam totiž míří po dálnici D2 přes sjezd, který ústí na silnici mezi Modřicemi a Chrlicemi. A při návratu řidiči tuto cestu používají rovněž, silnice je tak přetížená.

„Olympia by si zasloužila mít svůj vlastní nájezd i výjezd z dálnice. Současné řešení je nedostatečné,“ komentoval to již dříve ve facebookové skupině Stavby a architektura v Brně Marek Chvátal.

A souhlasí s ním i další řidič Michal Špondr. „Už teď je problém najet od Chrlic na kruháč (u nájezdu na dálnici ve směru na Brno, pozn. red.), na kterém je o víkendech téměř nonstop proud aut od Olympie,“ poznamenal.

Podle dalších diskutujících je jih od Brna už obchody přeplněný, uvítali by spíše vylepšení situace na severu města, kde je nabídka obchodů nedostačující.

Daň z nemovitostí pomáhá Modřicím investovat

Pro Modřice je naopak každé další obchodní centrum vítané. Znamená totiž významné přilepšení do rozpočtu. Z obchodní a průmyslové zóny plynou třítisícovému městu na daních velké peníze. Jen daň z nemovitosti činí ročně 18 milionů korun, které Modřice mohou investovat.

„V současnosti například stavíme víceúčelovou sportovní halu za 190 milionů, na kterou jsme nezískali žádné dotace, ale ušetřili jsme na ni právě díky těmto podnikatelským subjektům,“ poukazuje starosta Modřic Josef Šiška (ODS).

Další peníze rozpouští v rozpočtu na běžné opravy chodníků, investice do škol a dalších místních projektů. V přibývajících obchodech navíc řada místních lidí najde práci.

S rozšiřováním nákupních zón se ztrácí kvalitní půda

Negativem modřické zóny je naopak to, že s každým rozšířením zabírá další část kvalitní zemědělské půdy svratecké nivy. Ubývající pole jsou přitom jedním z nejpalčivějších problémů současného zemědělství.

„Za období od roku 1999 do 2017 ubylo v České republice až 77 tisíc hektarů zemědělské půdy, což v průměru představuje úbytek asi čtyř tisíce hektarů ročně a více než 11 hektarů za den,“ uvádí se v Situační a výhledové zprávě Půda 2018, kterou zveřejnilo ministerstvo zemědělství. Půdu zemědělcům zabírají právě průmyslové zóny, nákupní střediska a sídliště.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

V nákupních centrech po Brně se objevují boxy na darování jídla potřebným

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Podivín na Hodonínsku zastřelil místostarostu, ten jen doprovázel policii

Policisté zasahovali v Dražůvkách na Hodonínsku. V domě se zabarikádoval...

V Dražůvkách na Hodonínsku postřelil místní muž místostarostu a zabarikádoval se v domě. Postřelený místostarosta...

Stavbař komplikuje život sousedům, koupenou chatu předělává bez povolení

Stavbař Petr Kratochvíl se bez povolení pustil do přeměny chaty v osadě...

Mezi sousedy v jindy poklidné osadě Jitřenka se zhruba dvacítkou chat v katastru obce Nevojice na Vyškovsku to už pár...

Všem pomáhal, říkají sousedé o zastřeleném místostarostovi

Policie a starostka obce Dražůvky se vyjádřili ke střelbě

Obyvatelé Dražůvek na Hodonínsku se vzpamatovávají z pro ně nepochopitelného útoku, při kterém místní muž zastřelil...

Zoufalí cestující v ucpaném Brně prchají z MHD, v létě má být ještě hůř

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Dopravní situace v Brně už delší dobu přivádí mnohé řidiče i cestující k šílenství, navíc se stále zhoršuje. Podepsal...

Další z rubriky

Lepidlo z Brna může zkrátit léčbu zlomenin, na prasečí kosti funguje

Brněnští lékaři a vědci vyvíjí kostní lepidlo, které by rychleji zahojilo...

Z několika týdnů na pár dní se může zkrátit léčba tříštivých zlomenin, pokud se uchytí projekt brněnských lékařů a...

Pomoct s pátráním po syslech může i veřejnost, prozradí je třeba pískání

Sysel obecný.

S jarem nedávno skončil i zimní spánek syslů. Do terénu proto vyrazili výzkumníci, kteří po tomto kriticky ohroženém...

Když bude v Brně hrozit kolaps dopravy, pošlou auta z ucpaných ulic jinam

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Pokud se doprava v Táborské ulici v Brně zhorší natolik, že by se mohl opakovat dopravní kolaps ze začátku týdne,...

Najdete na iDNES.cz