Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. prosince 2023 Jitka

Podnikatel slíbil nové byty, místo nich hyzdí dům nečinný nákladní výtah

  11:35
Dům v brněnské ulici Špitálka už dva roky hyzdí nečinný nákladní výtah. Majitelé bytů neúspěšně bojují s podnikatelem, který slíbil nové půdní byty.

Na fasádě dlouhé měsíce „zahálí“ nákladní výtah, na půdu zatéká a jednatel stavební firmy dluží milionovou pokutu. Tak vypadá situace bytového domu v brněnské ulici Špitálka, kde se ještě před osmi lety zdálo, že se jeho půda dočká vylepšení.

Místo dalších sousedů v nových půdních bytech se však na ty současné vyrojily nekončící problémy v podobě trouchnivějícího podkroví, obtěžující železné konstrukce a úmorné byrokracie.

Celý příběh začal už roku 2012, kdy jeden ze spolumajitelů, Lubomír Doupal, slíbil přeměnu půdy v nové byty. Jenže se extrémně dlouho čekalo na posudek statika. Naděje svitla až v dubnu 2018, kdy se před domem objevil stavební výtah.

Avšak ten tu nakonec stojí bez užitku, navíc přes dva roky bez jakéhokoli povolení. Slibovaná rekonstrukce totiž k údivu vlastníků trvala jen pár týdnů. Přestože se Doupal zavázal k dokončení do devíti měsíců pod pokutou milionu korun, na půdě se stále žádné byty nenacházejí a výzvy k zaplacení zůstávají bez odezvy.

Sdružení vlastníků po letech stagnující opravy už v nové byty ani nedoufá. Teď je pro ně největší problém zábor chodníku, který ztěžuje život jim i všem Brňanům, kteří tudy procházejí.

Na první pohled se totiž může zdát, že je přestavba stále v plném proudu. Na chodníku stojí čtyři dopravní značky přikazující kolemjdoucím, aby přešli na opačnou stranu, v průchodu lidem brání drátěné oplocenky. K cedulím se nikdo nehlásí, úřady o nich nic nevědí, a navíc jsou na nich nesedící a mnohokrát přelepovaná data.

Kdo silnici nechce přecházet, čeká ho zdolání provizorního dřevěného mostku, který drží jen silou vůle, navíc z něj trčí hřebíky. Mezi oplocenkami se válí rozkládající se pytle s odpadky, střešní tašky, hřebíky, a dokonce i použitá injekční stříkačka.

Bez větrání, zato se šváby

Tento stav vadí všem místním. „Kvůli problémům s výtahem jsme přišli o nájemníky, z odpadků nám do bytu lezli švábi, tak jsme museli zavolat deratizéra. Navíc nám okno zakrývá drátěná ohrada, v létě tak ani nemůžeme větrat,“ shrnula problémy Věra Holíková, majitelka bytu v přízemním patře domu.

Stavba bytů sice oficiálně zahájena byla, neměla ale dlouhého trvání a dodnes tak není hotové takřka nic.

„Půda zůstala otevřená, zatéká na ni, uhnízdili se tam holubi a obtěžuje nás zápach. Lidé, kteří chodí okolo, mi nadávají, protože se jim nelíbí nepořádek, který je na chodníku,“ postěžoval si další člen sdružení vlastníků domu v ulici Špitálka, který nechtěl být jmenován.

Doupal s tvrzeními o nepořádku nesouhlasí. „Žádní švábi tam nebyli. Co se týče odpadků, ty tam samozřejmě lidé z okolí házejí, my je ale pravidelně uklízíme,“ upozornil.

Obyvatelé domu přitom jako primární problém vidí právě výtah, který byl bez svolení vlastníků ukotven na fasádu. „Přestože stavěl pan Doupal, tvrdil, že neví, čí výtah je, a odmítal to řešit. Ostatně problém je i samotný zábor chodníku, kočárky a vozíčkáři mají smůlu,“ dodal zmíněný člen sdružení.

Řešení situace s výtahem bránil fakt, že až do března letošního roku nebyl znám jeho majitel. „Vzhledem ke komplikacím ze strany neznámého majitele výtahu jsme museli přistoupit k výzvě o odstranění nepovoleného záboru. Teprve poté se úřadu ozval jednatel společnosti Triff s tím, že se firma stala nově majitelem výtahu, a to k 16. březnu letošního roku,“ řekla mluvčí radnice Brna-střed Kateřina Dobešová.

Jednatelem firmy Triff, a tedy i majitelem nákladního výtahu, není nikdo jiný než právě Lubomír Doupal. Jak mohl znenadání získat výtah od neznámého majitele, není jasné. „Nesdělím vám, od koho jsem jej zakoupil. Podle mě to ani není relevantní,“ okomentoval bezprizorní výtah Doupal.

A oficiálního původu se nedopátralo ani sdružení vlastníků. „Strávil jsem spoustu času běháním po úřadech a zjišťoval, jak mohla firma výtah koupit. Bohužel ale nemá povinnost úřadům tuto informaci říct. Navíc jsem se dozvěděl, že původní povolení o užívání komunikace vůbec nebylo vydáno. Pan Doupal taky tvrdí, že výtah jeho je, ale zbytek záboru už ne,“ doplnil nejmenovaný člen sdružení.

Dva roky špatně, teď v pořádku

Nicméně povolení na původně neschválený zábor Doupalovi před několika týdny úřad nakonec vydal. „Je nelogické, že ho dostal. Výtah tam stojí dva roky, nic se nerekonstruuje a už jednou rozhodli, že mu zábor neschválí. A najednou je vše v pořádku?“ ptá se vlastník.

Komunikovat s úřady se členům sdružení příliš nedaří, jednotliví úředníci si problém mezi sebou neustále přehazují. Nad některými z rad, které od nich vlastníci bytů dostali, jim zůstává rozum stát.

„Když jsem řešil, že je výtah bez našeho souhlasu přivrtaný na fasádu domu, jedna z úřednic mi poradila, že nejjednodušší bude říct nějakým cikánům, aby nám ho sundali,“ líčí bizarní přístup. Úředníci se s redakcí MF DNES odmítli na toto téma bavit.

Ačkoli se členové sdružení snažili domáhat svých práv, prozatím neuspěli. Narážejí totiž na základní problém – za staveniště, k němuž se nehlásíte, nemusíte zaplatit ani korunu.

Budoucnost výtahu, který dva roky u domu ve Špitálce stál a údajně nikomu nepatřil, by však mohla být jasnější už v úterý. Právě tímto dnem totiž vyprší zhruba měsíční povolení, které na něj Doupal dostal.

Nicméně vzhledem k tomu, jaké problémy rekonstrukci provázejí, vlastníci bytů nevěří, že by „železný strašák“ z jejich domu opravdu zmizel.

Autor:
  • Nejčtenější

Sparta zvládla šlágr, znovu slaví i Třinec s lídrem. Kladno rychle opustilo dno

Hned šesti duely pokračovala hokejová extraliga v úterý. Program 23. kola zakončil šlágr mezi Spartou a Litvínovem...

K uplácení nás tlačí systém, nic jiného nezbývá, hájí se souzený podnikatel

Podnikatel Marcel Slováček dnes u Krajského soudu v Brně přiznal, že od roku 2015 pravidelně uplácel úředníka Správy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vraťte vodárny, tlačí Brno na Francouze. Jinak lidem hrozí zdražení vody

Už tři dekády vlastní ve firmě Brněnské vodárny a kanalizace necelou polovinu akcií Francouzi, nyní přes společnost...

Nové hlavní nádraží dostane Brno na mapu Evropy, věří šéf příprav megastavby

Před dvěma lety jako ředitel Kanceláře architekta města Brna dohlížel na mezinárodní soutěž na podobu nového nádraží....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ščotka hitem poslal Jiříčka do nemocnice. Nebyl tam respekt, zlobil se Kořínek

Bez nálady odjížděli hokejisté Plzně z Brna. Nejen že je „přejela“ domácí Kometa, která Západočechům uštědřila porážku...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Češi víru nevyznávají, ale nosí ji v srdcích, míní farář oceněný papežem

V Biskupství brněnském slouží okolo 320 kněží, nicméně jen jeden se pyšní vyznamenáním od hlavy církve. Papež František...

Žádné mazlení s papírem, ale hodně izolepy, líčí balení dárků komik Tomeš

Neříká to na potkání, ale ani se netají tím, že Vánoce zrovna v lásce nemá. Brněnský humorista Pavel Tomeš se však živí...

Nové kluziště v Brně otevřela krasobruslařská show se světelnými efekty

Milovníci bruslení mohou využít zcela novou plochu v parku na Moravském náměstí v centru Brna. Kluziště vyrostlo na...

Podvodník vyloudil na prodejci dvě violoncella, přestrojil se za učitele hudby

Pomocí paruky a silných brýlí se snažil mladý podvodník vyvolat dojem, že je učitelem hudby v pokročilém věku. Tímto...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ §6 - FOTOVOLTAIKA (42-50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 42 000 - 50 000 Kč

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Přísahám, že jsem chtěl být jen pan domácí, říká Viewegh o lásce k Ukrajince

Spisovatel Michal Viewegh (61) promluvil v Show Jana Krause o tom, jak se jeho snaha pomoci ukrajinským uprchlíkům...