Na výstavu hornin láká i největší tuzemský krystal

  13:06aktualizováno  13:06
Bezmála šedesát kilogramů těžký krystal záhnědy, vzácný chryzoberyl z Maršíkova, nádherně barevné turmalíny nebo obrovské rubelity. Všechny tyto drahé kameny objeví zájemce na výstavě Pokladnice drahokamů - pegmatity v brněnském Biskupském dvoře.

Výstava Pokladnice drahokamů - pegmatity v Moravském zemském muzeu v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

V Mramorových sálech Biskupského dvora se svou nádherou chlubí asi čtyři sta vzorků, které až na výjimky pocházejí z mineralogicko-petrografického oddělení Moravského zemského muzea. Toto pracoviště nyní přechovává neuvěřitelných 160 tisíc vzorků minerálů.

Výstava Pokladnice drahokamů - pegmatity v Moravském zemském muzeu v BrněVýstava Pokladnice drahokamů - pegmatity v Moravském zemském muzeu v Brně

Tyto horniny v tuzemsku vznikaly před 335 miliony let. "Z pegmatitů pocházejí různé drahé kameny a hlavně nerostné suroviny nepostradatelné pro moderní technologie, jako je nion či tantal pro mobily nebo cesium pro těžbu ropy," vypráví autor výstavy Stanislav Houzar.

K vidění je šedesátikilový unikát i krystaly z Kalifornie

"Ve všech případech jde na výstavě o pravé minerály a přírodní kameny, nevystavujeme žádné syntetické napodobeniny," hlásí druhý z autorů výstavy Jan Cempírek. Raritní šedesátikilogramový krystal záhnědy je podle něj vůbec největší, který se v tuzemsku kdy našel.

K divácky velmi atraktivním kouskům patří výbrusy křišťálů, záhněd a citrínů z Českomoravské vrchoviny a velké rubelity z Řečice u Nového Města na Moravě. Z ciziny zase pocházejí například barevné turmalíny a další minerály z ostrova Elba, krystaly elbaitů z Kalifornie nebo velký krystal allanitu z Norska.

Výstava Pokladnice drahokamů - pegmatity v Moravském zemském muzeu v Brně

"Pegmatity jsou horniny podobné žule, ale zrna v nich bývají mnohem větší a mohou dosahovat až několika metrů," osvětlil ještě název výstavy vedoucí mineralogicko-petrografického oddělení muzea Houzar.

Za nádhernými kameny se do Moravského zemského muzea chystají světoví mineralogové z hlavního města Maďarska. "Hlavním impulzem pro uspořádání výstavy byla skutečnost, že muzeum bylo zařazeno do jedné z exkurzí kongresu Mezinárodní mineralogické asociace, který se uskuteční koncem srpna tohoto roku v Budapešti," vysvětlil Houzar.

Na poli už pegmatit najdete jen těžko

Ačkoliv je Morava bohatým nalezištěm pegmatitů, najít v terénu drahokam není tak snadné jako před půl stoletím. Počet sběratelů totiž mnohonásobně vzrostl a snadno rozeznatelné kameny z terénu rychle mizí.

"Není moc prostoru pro náhodu. Když chcete kvalitní materiál, musíte provádět cílený výzkum na určité lokalitě. Nestačí se jen projít po poli," zdůraznil Cempírek.

Oba odborníci připomínají, že ceny drahých kamenů jsou do jisté míry módní záležitostí. Stálice jsou jen rubín, smaragd a diamant. Nynější výstavu otvírá pokladnice přetékající drahokamy, přesto tady nejde o ukázku šperkařství. Vše ostatně vystihuje podtitul expozice: Od drahých kamenů k mobilním telefonům.

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Brno má nejvíc ambulancí v Evropě, pacienti ale čekají i řadu měsíců

Ilustrační snímek

V evropské zdravotní péči se Brno pyšní výjimečnou pozicí. Na počet obyvatel má totiž nejvíce ordinací ambulantních...

Vepřo knedlo zelo ve formě zmrzliny neprošlo, ale plísňový sýr boduje

Alžběta Floriánová a Aneli Mrázová (na snímku) nabízí své Brnuky na Zelném...

Lidé na jižní Moravě zaplatí za originální zmrzlinu i 55 korun. Zákazníky lákají hlavně kvalitní suroviny a neobvyklé...

Za brutální kopance do hlavy kvůli jogurtům dostal násilník čtyři roky

Muž brutálně napadl jiného kvůli jogurtům

Čtyřletý trest dostal Pavel Major za to, že v únoru v Brně zkopal jiného muže do bezvědomí. Brutálního útoku se...

Najdete na iDNES.cz