Na trhu přibývá rozestavěných domů, majitelé nezvládají splácet dluhy

  16:30aktualizováno  16:30
V Jihomoravském kraji narůstá počet lidí, kteří si vzali úvěr na stavbu domu či hypotéku, ale nezvládají dluh splácet. Na realitním trhu proto přibývá nabídek na prodej rozestavěných domů za velmi výhodné ceny.

Ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Ten dům si prohlíží už jen zdálky. Nemá totiž dost peněz na to, aby pokračoval v práci a do hrubé stavby zasadil okna, položil podlahy, nahodil omítku. "Musím dům prodat. Mám dluhy, kam se podívám," říká smutně čtyřiatřicetiletý muž z Ivančicka, který si z osobních důvodů nepřál zveřejnit jméno.

Atraktivní pozemek s výhledem na vesnici koupil před čtyřmi lety, v bance si sjednal hypotéku a začal stavět. Letos na jaře však přišel o práci. "Od té doby jsem na dobře placenou práci nenarazil. A začal jsem si půjčovat," přiznává majitel nedokončeného domku.

Počet nesplacených úvěrů roste, přibývá i exekucí

Není jediný. Neschopnost splácet úvěr či hypotéku dokonce nápadně proměnila realitní trh na jižní Moravě. Množí se nabídky rozestavěných domů, které potřebují majitelé co nejdříve prodat, aby umořili statisícové dluhy u bank.

Například Česká spořitelna má v evidenci více než šest procent rizikových úvěrů. "Jsou to úvěry klientů, kteří jsou více než devadesát dnů po splatnosti," vysvětluje Jan Holinka z České spořitelny.

Co když nemůžu splácet dluh

1. K dluhu přistoupí další dlužník (většinou někdo z příbuzenstva).

2. Úvěr se dá restrukturalizovat. To znamená, že se prodlouží jeho splatnost, aby se snížily splátky.

3. Klient prodá financovanou nemovitost a z výnosu prodeje hypotéku jednorázově splatí.

4. Klient prodá financovanou nemovitost i s dluhem a dojde k takzvanému převzetí dluhu novým dlužníkem.

I když většina finančních domů přesně nerozlišuje, které půjčky jsou na bydlení, shodují se, že počet nesplacených úvěrů od loňska vzrostl. "Už teď na podzim se i realitní kanceláře setkávají s tím, že klienti, kteří si koupili byt či nemovitost, nejsou schopni splácet," potvrzuje Jiří Fajkus ze společnosti Real Spektrum.

Rychlý prodej rozestavěného domku je jednou z možností, jak se vyvarovat toho nejhoršího - exekuce. I když se bankovní úředníci dušují, že dražba je až posledním řešením, nepřistupují k ní tak zřídka, jak by se zdálo. "Zaznamenali jsme narůstající počet exekucí, které banky na klienty uvalují a zabavují nemovitosti," potvrzuje Pavel Seiner ze serveru Bezrealitky.cz.

Podle makléřů si ale mnozí dlužníci komplikují situaci sami - dlouho otálí, než se rozhodnou s narůstajícím dluhem něco udělat. "Často přijdou klienti až ve chvíli, kdy už nejsou schopni splácet a banka hrozí exekucí. A to už bývá pozdě," říká Jiří Fajkus.

Podle psychologa Jiřího Brančíka se tak někteří lidé chovají proto, že věří v princip "naděje umírá poslední". "Dalším důvodem je zřejmě to, že ještě nemáme zkušenost s krizí tak velkou, že by nám brala střechy nad hlavou. Nejsme proto zvyklí rychle a pružně reagovat, raději čekáme, že se stane zázrak," upozorňuje psycholog.

O stavby s nadsazenou cenou zájem není, majitelé musí slevit

Na nedokončené novostavby si přitom brousí zuby řada kupců. Tyto domy totiž často stojí na atraktivních místech uprostřed přírody nebo s pěkným výhledem do okolí, které si původní majitelé pečlivě vybírali.

"Objížděl jsem kvůli pozemku několik okresů, věnoval jsem tomu měsíce celé soboty a neděle," vzpomíná muž z Ivančicka, který teď svůj nedostavěný dům prodává.

Podle majitele kanceláře Malina Reality Jaroslava Maliny chtějí prodávající často nasadit cenu, kterou zaplatili při pořizování nemovitosti nebo už do stavby "nalili" a někteří čekají i dvojnásobek.

"Ale musejí většinou slevit, zvláště tam, kde není tak atraktivní lokalita," vysvětluje Malina. Očekávání prodávajících zkrotí většinou zdlouhavá doba prodeje - na nadsazenou nabídku nikdo nereaguje.

"Každý měsíc navíc nás finančně drtí," stěžuje si majitel rozestavěného rodinného domku na Ivančicku. Cenu držel čtyři měsíce, za tu dobu si přišli dům prohlédnout jen dva zájemci.

Nakonec musel jít s cenou dolů. "Snížili jsme ji o sedm set tisíc a vypadá to, že konečně prodáme. Rychle prodat je už teď pro mě to nejdůležitější. Pak splatím dluhy a půjdu dál," poznamenává mladý muž z Ivančicka.

Podle Fajkuse trvá prodej rodinného domu tři až čtyři měsíce, ale ani půlrok není v dnešní době žádnou výjimkou. Trh se nyní začal hýbat. "Na začátku podzimu se zvýšil prodej obecně. Lidé pochopili, že pokud chtějí prodat, musejí dát rozumnou cenu. Ta je často i o dvacet procent níž, než najdete na internetu," upozorňuje ředitelka brněnské společnosti Královna realit Alena Horáčková.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Další z rubriky

Postavou jsem se musel stát, dnes herec zůstává sám sebou, srovnává Dušek

Jiří Dušek takřka celý svůj herecký život spojil s brněnským Divadlem bratří...

Československé první republice bylo pět let, když se v Cholině u Olomouce 14. února 1924 narodil „roduvěrný Hanák“ Jiří...

Brno po třech letech přišlo o leteckou linku do Mnichova. Firma zkrachovala

Brněnské letiště.

Zrušení letecké linky mezi Brnem a Mnichovem s okamžitou platností. Tuhle zprávu oznámily v sobotu britské regionální...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Najdete na iDNES.cz