Na tišnovské radnici vládne napjatá atmosféra. Koalice dokončuje investice

  7:41aktualizováno  7:41
Koalice v Tišnově v únoru padla, současná pokračuje v rozdělaných investičních akcích. Pomalu finišuje audit městského úřadu, cenová mapa nájmů bytů zatím není dokončená. Na radnici panují vyostřené vztahy.

V Tišnově se v únoru změnila koalice na radnici. (Ilustrační snímek) | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Opozici se podařilo vedení radnice v čele s Janem Schneiderem (ČSSD) odvolat o jeden pouhý hlas. Pánové a dámy z ČSSD, Věcí veřejných a Strany zelených museli opustit místa v radě města. Nahradili je zastupitelé z TOP 09, KDU-ČSL a ODS.

Důvodem pro změnu byla špatná komunikace radních se zastupiteli, nespokojenost s řízením města i personální politika. Na radnici jsou dlouhodobě vyostřené vztahy. Současný starosta Tomáš Komprs (TOP 09) kritizuje svého předchůdce za špatné hospodaření s městským rozpočtem. Nepříliš harmonickou situaci potvrdil bývalý místostarosta a nyní opoziční zastupitel Radovan Klusák (Věci veřejné). „Pan starosta nám neustále něco vytýká, ale nic konkrétního na stůl nedá,“ zmínil.

Současná koalice říká, že na radnici jsou pouze půl roku a za tu dobu neměli prostor příliš něco měnit. „Snažili jsme se pokračovat ve všech investičních akcích, jako je příprava na výstavbu prvního záchytného parkoviště u nádraží. A začali jsme s přípravou nových projektů,“ říká současný místostarosta Karel Souček (ODS).

Situaci na radnici raději místní nekomentují

MF DNES se pokoušela získat také komentáře lidí mimo tišnovskou radnici. Bylo zřejmé, že vztahy a atmosféra v Tišnově, které má necelých devět tisíc obyvatel, nejsou zrovna ideální. „Nevím, jestli chci do novin říkat, co bývalý pan starosta udělal dobře. Víte, bydlíme na maloměstě, a to by nemuselo dělat dobrotu,“ reagovala jedna z místních obyvatelek na dotazy MF DNES.

Tišnov je pověřeným městem pro téměř šest desítek obcí. Původní koalice ve svém programovém prohlášení měla několik důležitých bodů. Jak se s nimi poprala?

„Zklidníme dopravu v centru města zavedením systému placeného parkování a podporou budování parkovacích domů.“

Parkovací dům se postavit nepodařilo, protože opakovaná jednání s majiteli vhodných pozemků nebyla podle bývalého starosty Schneidera úspěšné. „Získali jsme ale dotaci z regionálního operačního programu na výstavbu prvního záchytného parkoviště u nádraží s kapacitou asi sto míst. Dokončené by mělo být nejpozději v příštím roce,“ podotkl. V tomto současná koalice pokračuje.

„Podpoříme zachování a další rozvoj tišnovské nemocnice.“

Schneider tvrdí, že vedení města s ředitelstvím nemocnice aktivně po celou dobu spolupracovalo. „Podařilo se zajistit zachování lékařské služby první pomoci včetně jejího financování ze strany Jihomoravského kraje. Intenzivně jsme jednali s vedením nemocnice a Všeobecné zdravotní pojišťovny o úhradách, vypracovala se základní studie rekonstrukce a dostavby nemocnice,“ přiblížil Schneider. 

V květnu Jihomoravský kraj, který je zřizovatelem nemocnice, opravdu přislíbil komplexní rekonstrukci nemocnice a vytvoření Centra zdravotnických a sociálních služeb. Jaké má na tom zásluhy město, se podle současného místostarosty Součka těžce hodnotí. 

„K tomuto programovému bodu minulé rady se nemohu přesně vyjádřit, neboť nemocnice je krajské zařízení,“ uvedl pouze. Podle ředitele tišnovské nemocnice Bořka Semráda s vedením města problém nebyl. „Našim zřizovatelem je kraj, takže město jako takové pro nás přímo nic udělat nemohlo,“ poznamenal.

„Dokončíme kompletní revitalizace všech budov základních a mateřských škol s využitím evropských dotací s důrazem na bezbariérovost těchto zařízení.“

Jan Schneider tvrdí, že se za jeho vlády opravila základní škola na náměstí 28. října, dostavěla Základní škola Smíškova, opravily mateřské školy Sluníčko i Humpolka. Do příštího období zbývá dokončit část objektu školky Horova, poté budou v Tišnově kompletně opravené všechny budovy. Vše je připraveno i pro vozíčkáře. Místostarosta Souček slíbil, že zbývající práce radnice dokončí do konce tohoto roku.

„Zlepšíme systém přijímání dětí do mateřských škol.“

Karel Souček se domnívá, že tento bod se koalici nepovedl. Schneider zase, že zlepšili komunikaci s ředitelkami mateřských škol a s rodiči. „Systém přijímání jsme se pokoušeli několikrát upravit tak, aby byl co nejprůhlednější, současně jsme posilovali kapacity jednotlivých budov. Zároveň jsme podpořili vznik soukromé školky v centru Studánka, podporujeme lesní školku a další způsoby alternativního vzdělávání,“ obhajuje bývalé vedení radnice. 

Podle Jany Konečné, ředitelky Mateřské školy Sluníčko, se spolupráce s městským úřadem opravdu zlepšila. „Snažili jsme se také najít s kolegy řešení, jak zrychlit přijímací řízení. To se povedlo, více spolu komunikujeme a máme větší přehled, do kterých školek hlásí rodiče děti,“ nastínila Konečná. Současný starosta Komprs nesouhlasí a prohlásil, že v případě přijímání dětí do mateřinek se nic neudělalo.

Tišnov

Původní koalice ČSSD, Věci veřejné a Strana zelených

Současná koalice TOP 09, KDU-ČSL a ODS (vládne 8 měsíců)

Co se povedlo:

  • Oprava mateřských škol
  • Rozvoj tišnovské nemocnice
  • Rozsáhlý audit městského úřadu

Co se nepovedlo:

  • Stavba parkovacího domu
  • Zlepšení systému přijímání dětí do školek
  • Cenová mapa nájmů bytových i nebytových prostor

„Zpracujeme cenovou mapu pozemků a cenovou mapu nájmů bytových i nebytových prostor.“

Toto je jeden z úkolů pro novou koalici, která vznikne po volbách. „Základní verzi cenové mapy jsme zpracovali, ale z hlediska zákona ještě není vše dokončené tak, aby město mohlo tyto nástroje efektivně využívat. Jeden z úkolů do dalšího období,“ přiblížil Schneider. Tento fakt potvrzuje i Komprs. „Že doposud není dokončená, nijak nebrzdí, ani neomezuje chod městského úřadu,“ ubezpečil.

„Provedeme procesní, organizační a personální audit městského úřadu.“

Kontroly vedení města opravdu zahájilo. Potvrdil to Schneider i Souček. Podle bývalého místostarosty Klusáka ještě nejsou dokončené. „Nechali jsme například prověřit, jak postupuje úřad, když někdo podá žádost. Zda tento proces můžeme urychlit. Ještě stále chodí vyhodnocovací zprávy,“ podotkl. Starosta Komprs vnímá audit jako přínosný.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

Další z rubriky

Zaměstnanec si odnášel toxický kyanid, chtěl z něj vyrobit stříbro

Ilustrační snímek

Devětačtyřicetiletý zaměstnanec odcházející z noční směny plánoval odnést z fabriky v Kuřimi na Brněnsku kilo vysoce...

Z Hodonína za slovenskou hranici se lidé po patnácti letech svezou vlakem

Na přejezdu v obci Čenkov na Příbramsku se ráno srazil vlak se sanitkou,...

Nasednout kvůli výluce na železnici místo vlaku do autobusu je pro cestující vcelku běžná věc. Od příštího pondělí si...

Brno se stává městem důchodců, mladí odcházejí do nových bytů v okolí

Stavba nového parkovacího domu v Kopečné ulici v Brně finišuje.

Developeři staví v okolí Brna stovky bytů. Do nich se z velké části stěhují mladé páry a rodiny z krajského města. Ceny...

Najdete na iDNES.cz