Na jižní Moravě řeka udeří ve středu, bude to Morava, Dyje zůstává klidná

  9:35aktualizováno  17:06
Záplavou ohrožená místa jižní Moravy jsou Strážnice na Hodonínsku a Lanžhot na Břeclavsku, kde byl vyhlášen stav ohrožení. Morava se má rozlít i na neobydleném území u Moravského Písku. Na ohrožených místech hasiči zpevňují hráze a staví zábrany z pytlů s pískem. Řeka Dyje zatím zůstává v klidu.

Jan Hálka z Rohatce přišel zkontrolovat uvázanou loď, ke které se nemůže dostat, protože řeka Morava stoupla. | foto: Radek Miča, MAFRA

Hejtman Michal Hašek stav nebezpečí vyhlásit nehodlá. "Nebezpečí by se mělo týkat jen okolí Břeclavi, Hodonína a Veselí nad Moravou," naznačil Hašek. Tedy oblastí kolem řeky Moravy, která by však podle Haškových informací měla kulminovat až ve druhé půlce týdne.

on-line reportáž

Generální ředitel Povodí Moravy Libor Dostál očekává největší nápor vodního živlu až ve středu. A to pouze na řece Moravě. "Dyje nevykazuje žádné mimořádné průtoky," ujistil Dostál.

Nejkritičtější oblastí je podle něho Moravský Písek. "Počítáme s rozlivem v neobydleném území mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem. Ale nepředpokládáme, že by tam došlo k nějakým majetkovým škodám," upřesnil.

Protipovodňová linka Jihomoravského kraje

541 658 821 - funguje 24 hodin denně

Sto dvacet profesionálních a dobrovolných hasičů z Hodonínska od rána zpevňovalo zbývajících asi 150 metrů hráze řeky Moravy v hodonínské lokalitě Nesyt.

"Ta se zpevňovala pomocí geotextílie a pytlů s pískem," informovala Dana Smolová z tamní povodňové komise. Jak ještě členka komise upozornila, kulminace se v Hodoníně očekává během dnešní noci.

"Zpevňování ztěžuje složitý přístup i stoupající voda, která zaplavuje okolí," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Třetí stupeň - ohrožení - platí na řece Moravě v Lanžhotě a ve Strážnici (18. květen 2010)

I když je podle Smolové hladina Moravy extrémní, nemuseli hasiči v noci čerpat vodu ze sklepů domů. "I tak ale dále pytlujeme a sledujeme zejména tok říčky Kyjovky," dodala Smolová z Hodonína.

Večer a v noci tamní povodňová komise zajišťovala ve spolupráci s hasiči, Tesprou i Povodím Moravy zpevnění koruny hráze v oblasti Skařin ve směru na Mikulčice.

Chyběly jen centimetry

Ani předpovědi rohateckého starosty Miroslava Králíka se zatím nenaplnily. Tam včera kolem 18:00 chyběly už jen centimetry, aby voda řeky Moravy opustila koryto. "Situace byla kritická zejména v oblasti Srnčího mostu směrem na Petrov," připomněl starosta obce na dolním toku řeky.

V ulici Baráky a u domů v dalších dvou ulicích hasiči s dobrovolníky od pondělního odpoledne vybudovali hráz z pytlů s pískem. "Zatím ale nikdo naštěstí vodu ve sklepě nemá," uklidnil všechny.

Řeka Morava zatopila dětské hřiště v Rohatci na Hodonínsku.

Úterní ráno ovšem členy povodňové komise přinutilo řešit komplikace na podjezdu u Soboněk. "Ten se totiž zcela zaplavil zřejmě se ucpal pískem," vysvětlil Králík.

Stav hladiny Moravy je od včerejška podle Králíka setrvalý a drží se na necelých 700 centimetrech. Přesto starosta upozornil, že první příval vody se očekává v ulicích Baráky, Slovácká a Cihelny.

"Uvidíme, co udělá hladina řeky. Pokud bude na severu vydatně pršet, mohly by lidé v těchto ulicích potřebovat pomoc hasičů s čerpáním," dodal.

Řeka teče od Strážnice 2 kilometry

Ani ve Strážnici neřešilo vedení města větší problémy. Tok je totiž vzdálený zhruba dva kilometry od města. "Stav hladiny je setrvalý. Strážnicí teď protéká 650 kubíků vody za sekundu," přiblížil ráno situaci ve městě starosta Strážnice Risto Ljasovský.

Rozlitá řeka Morava v Rohatci na Hodonínsku.

"Morava se tady vylévá do lužních lesů v okolí," vysvětlil. Přesto je podle něho kritické místo zejména na přítoku říčky Veličky.

Nepotvrdily se informace, že velká voda vtrhla do areálu mikulčického památníku na Valech. "Hladina spodní vody je tady skutečně už dost vysoko a voda je také na polích v okolí obce," řekl starosta Mikulčic Josef Helešic.

"Kritická situace by nastala, pokud by se někde protrhla hráz na řece Moravě. To snad ale nehrozí," domnívá se muž, který už zažil čtyři větší povodně.

Ohrožená Šlajsa

Zatím nic nehrozí ani rodinným domkům v Lanžhotě. Podle starosty obce Františka Hrnčíře se má průtok dramaticky zvýšit odpoledne. "V tom případě bude ohrožená část obce zvaná Na Šlajsi. Tam by bylo s největší pravděpodobností zatopeno sportoviště, výrobní haly hokejek a ubytovny," vyjmenoval Hrnčíř.

Na žádost starosty Prušánek na Hodonínsku čerpali hasiči vodu, která se vylila z řeky Prušánky v ulici Mlýnská, podobně hasiči čerpali vodu ze zatopeného sklepa v Ivanovicích na Hané.

Autoři: ,

Nejčtenější

Rodiče se zlobí, že jejich děti učí exsenátorka opilá. Ředitel to odmítl

Marta Bayerová, KSČM

Po nedobrovolném ukončení politické kariéry se celoživotní komunistka Marta Bayerová vrátila ke kantořině. Na její...

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Letoun Smartwings se kvůli problému s podvozkem musel vrátit do Brna

Trajektorie letu Boeingu 737-8HX mířícího na řecký ostrov Zakynthos, který se...

Boeing společnosti Smartwings, který měl namířeno z Brna na řecký ostrov Zakynthos, se v úterý ráno krátce po vzletu...

Na městském okruhu v Brně praskl vodovod, při opravě se roztrhl znovu

V brněnské ulici Gajdošova v úterý ráno praskl vodovod, kvůli čemuž byly...

V Brně na velkém městském okruhu v Gajdošově ulici praskl ráno vodovod. Dva jízdní pruhy ze čtyř jsou neprůjezdné, na...

Dvě nehody kamionů ochromily D2 na Brno, byla zavřená několik hodin

Šest kamionů se v úterý 10. září dopoledne srazilo na 32. kilometru dálnice D2...

Provoz na dálnici D2 ve směru na Brno ochromily dvě nehody kamionů. Při jedné se srazily dva nákladní vozy, ve druhé...

Další z rubriky

Zachraňte Fuchsovu vilu, křičí experti. Plánuje se přestavba na bytový dům

v Původní vlastní vila Bohuslava Fuchse je památkově chráněná a opravená, i tak...

Výrazná přestavba může změnit tvář domu, ve kterém žil slavný architekt Bohuslav Fuchs, který pro pro Brno navrhl hotel...

VIDEO: Žena stáhla opilému muži kalhoty, při osahávání jej okradla

Zlodějka stáhla mladíkovi kalhoty a osahávala jej

Originální fintou odvedla sedmapadesátiletá zlodějka v Brně pozornost muže, jehož se chystala okrást. Opilému...

Víno ředí a „moravské“ hrozny mají z ciziny, trestný čin to ale není

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

Ani novela vinařského zákona zcela nevymýtila podvodníky, kteří ohrožují poctivé vinaře. Zákazníci ztrácejí důvěru...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA KOMUNIKACE SE ZÁKAZNÍKEM

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz