Sexuolog, soudkyně, starosta. Jih Moravy zná kandidáty do Senátu

  9:07aktualizováno  9:07
Na Břeclavsku a v Brně budou lidé v říjnu volit do Senátu. Všechny větší strany už proto představily své kandidáty. Je mezi nimi mnoho komunálních politiků, ale i osobnosti jako bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová či sexuolog Radim Uzel.
Za půl roku budou lidé v Brně a  Břeclavi vybírat své zástupce v Senátu. Do voleb jde sexuolog Radim Uzel, bývalá soudkyně Eliška Vagnerová a celá řada komunálních politiků (ilusrační snímek).

Za půl roku budou lidé v Brně a Břeclavi vybírat své zástupce v Senátu. Do voleb jde sexuolog Radim Uzel, bývalá soudkyně Eliška Vagnerová a celá řada komunálních politiků (ilusrační snímek). | foto: Jan Karásek, MAFRA

Velmi vyrovnaný je hlavně brněnský obvod. Senátorské křeslo zde bude obhajovat bývalý primátor Brna Richard Svoboda z ODS. Ten chtěl původně usilovat o post hejtmana v krajských volbách, které se konají současně se senátními, straníci ale dali přednost místostarostovi Blanska Jiřímu Crhovi.

Svobodovými hlavními konkurenty budou podle politologa Lubomíra Kopečka především odborářka Stanislava Slavíková z ČSSD a rektor Vysokého učení technického Karel Rais, jenž kandiduje jako nestraník za TOP 09.

Kdo jsou kandidáti do Senátu

BRNO

Richard Svoboda (ODS) Senátor působil v počátcích kariéry jako kulturní redaktor a pedagog. Byl místostarostou Králova Pole, krajským zastupitelem i primátorem Brna.

Daniel Rychnovský (KDU-ČSL) Sedmnáct let byl ředitelem Nemocnice Milosrdných bratří, kde nyní působí jako lékař. V letech 2008 až 2010 byl náměstkem brněnského primátora. Nyní je opozičním zastupitelem.

Stanislava Slavíková (ČSSD) Profesionální odborářka je od roku 2003 předsedkyní Regionální rady odborových svazů ČMKOS JMK. Působí i jako krajská zastupitelka.

Eliška Wagnerová (Strana zelených) Jako soudkyně Ústavního soudu skončila letos na jaře. Předtím působila jako předsedkyně Nejvyššího soudu. Před revolucí žila v Německu a Kanadě.

Karel Rais (TOP 09) Rektor Vysokého učení technického má za sebou dlouhou akademickou kariéru. V roce 2003 získal profesuru. Ve volbách kandiduje poprvé.

Jiří Vítek (VV) Vystudoval veterinární techniku. Od roku 2006 působil jako provozní zoolog v brněnské zoo. Proslavil se chytáním uprchlého opičáka Heika.

BŘECLAV

Jan Hajda (ČSSD) Stávající senátor vystudoval Vysokou školu zemědělskou, působil v Okresní agrární komoře v Břeclavi. Od roku 1994 je zastupitelem obce Pavlov.

Radim Uzel (Strana práv občanů - Zemanovci) Známý gynekolog a sexuolog působil po revoluci jako pražský zastupitel. Do Senátu kandiduje už počtvrté, doposud ale nebyl úspěšný.

Pavel Procházka (ODS) Starosta Velkých Pavlovic, už léta působí v zastupitelstvu tohoto města. Dříve pracoval jako vinař v zemědělském družstvu.

Luděk Mikulecký (TOP 09) Podnikatel a milovník koní Mikulecký vede přes patnáct let dopravní firmu Bors, která v okrese patří mezi největší zaměstnavatele. V Břeclavi vybudoval relaxační centrum.

Richard Zemánek (KDU-ČSL) Středoškolský učitel je břeclavským radním a zasedá i v krajském zastupitelstvu. Už dříve působil také jako břeclavský zastupitel.

Zbyněk Chlumecký (Evropští demokraté) V minulém volebním období byl v Břeclavi radním, nyní zasedá v zastupitelstvu. Učí tělocvik na gymnáziu, je předsedou břeclavské TJ Lokomotiva.

"Kdyby ČSSD nasadila známější jméno, řekl bych, že má největší šanci na úspěch. Takto ale není jasný favorit," soudí Kopeček. Podle něj mohou překvapit ještě dva kandidáti - exnáměstek brněnského primátora a lékař Daniel Rychnovský (KDU-ČSL) a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, která jde do voleb jako nestraník za zelené.

"Lidovci jsou v Brně tradičně silní, ale Rychnovský není tak známý jako třeba Stanislav Juránek, který zvítězil před dvěma lety. Wagnerová je naopak velmi známá a její kritické postoje vůči reformám současné vlády by jí mohly získat hlasy," říká politolog.

Bez větších šancí je podle něj zoolog Jiří Vítek, který stejně jako před dvěma lety kandiduje za Věci veřejné.

Situací by však mohlo podstatně zamíchat, kdyby do podzimu padla vláda.

Zkusit uspět chtějí i strany Paroubka či Babiše

Na Břeclavsku je favoritem stávající senátor za ČSSD Jan Hajda. Proti němu se postaví starosta Velkých Pavlovic z ODS Pavel Procházka, šéf dopravní společnosti Bors Břeclav Luděk Mikulecký jako nezávislý za TOP 09 či břeclavský radní a učitel Richard Zemánek (KDU-ČSL).

Intenzivnější kampaň všichni plánují až dva tři měsíce před volbami. "Budeme se prezentovat dobrou prací, kterou děláme. Chystám se cílit na témata spojená s regionem, jako je zemědělství, vinařství nebo cestovní ruch," nastínil priority své kampaně starosta Procházka.

Do voleb chtějí jít na jižní Moravě i menší strany. Kandidáty ale zatím představily jen částečně. Zemanovci do boje o křeslo břeclavského senátora posílají sexuologa Radima Uzla, který do horní komory kandiduje už počtvrté, vždy za jinou stranu i obvod.

Za Evropské demokraty bude na Břeclavsku usilovat o místo v Senátu učitel a břeclavský zastupitel Zbyněk Chlumecký.

O hlasy voličů se budou ucházet i kandidáti Suverenity či strana expremiéra Jiřího Paroubka Národní socialisté, účast zvažuje také platforma ANO 2011 podnikatele Andreje Babiše. Pokud však na poslední chvíli nepřijdou s nějakým známým jménem, jejich šance na úspěch jsou minimální.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další z rubriky

Nový stadion pro brněnskou Kometu vyroste na výstavišti za pavilonem Z

Dominantou areálu brněnského výstaviště je pavilon Z.

Na místě velodromu se nakonec nový hokejový stánek pro Kometu stavět nebude. Radní rozhodli, že ho posunou o několik...

Brněnský koncertní sál poroste bez žaloby, vrátí se k prvnímu návrhu

Nové vizualizace ukazují druhou etapu rekonstrukce a nový koncertní sál mezi...

První výrazný verdikt má za sebou nová brněnská koalice. Primátorka Markéta Vaňková oznámila, že se jí podařilo...

Muž strhl ženě kabelku, druhý ji zdržoval při pronásledování zloděje

Dvojice cizinců, která sebrala ženě kabelku

Jen kousek od policejní budovy ve Vyškově si dva cizinci vyhlédli ženu, které jeden z nich strhl kabelku z ramene. Po...

Najdete na iDNES.cz