Na fotbal jen s občankou. A bude se i dýchat

  10:39aktualizováno  10:39
Fotbaloví fanoušci, kteří si úzkostlivě chrání své soukromí, budou mít v pondělí v Brně smůlu. Pokud nebudou ochotni ukázat pořadatelům svůj občanský průkaz, se zápasem se musí rozloučit. A další neobvyklé opatření bude čekat i mezi zdmi stadionu. Kontrolovat se bude alkohol v krvi.

Ilustrační foto | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Klub 1. FC Brno chce především zajistit bezpečnost svých fanoušků. Duel, který má výkop v pondělí v 17.30 hodin, totiž patří k těm nejrizikovějším v nejvyšší fotbalové soutěži.

Občanský průkaz se bude muset předkládat hned dvakrát. Při nákupu lístku a při vstupu na stadion v Srbské ulici.

To se však nelíbí advokátu Davidu Ševčíkovi. "Povinnost prokazovat totožnost nějaké bezpečnostní agentuře obecně není, legitimovat může jen městská či státní policie. Pokud kvůli tomu bezpečnostní agentura fanouškovi odmítne přístup na zápas, je to protiprávní jednání," míní Ševčík. Argumentuje přitom právem na ochranu soukromí a lidské důstojnosti.

Nové pravidlo má zabránit konfliktům mezi fanoušky

Pokud má divák trvalé bydliště v Ostravě nebo jejím okolí, pustí jej pouze do sektoru hostů. Čili mezi ortodoxní fanoušky. Stejně tak Brňané nebudou mít přístup do "kotle" hostů, ale jen na zbylé tribuny.

Napište nám

Co si myslíte o opatřeních pořadatelů? Souhlasíte s prodejem vstupenek proti občanskému průkazu?

Vaše názory nás zajímají. Pište na jakub.ghanem@mfdnes.cz

"Chceme zabránit, aby se fanoušci hostí a domácích dostali k sobě. Aby nedošlo ke kontaktu nejen kotlů, ale ani v hledišti, kde by mohly být skupinky příznivců Ostravy," řekl mluvčí Brněnských Boris Keka.

Podle právníka Davida Ševčíka poruší 1. FC Brno i právo na soukromí. "Otázka je, jak se tomu na místě bránit. Obrátit se na vedení klubu, Úřad na ochranu osobních údajů, aby prolustroval ochranku, zkusit i místní oddělení policie, aby příště dohlédli na ochranku?" zvažoval.

Dechové zkoušky budou provádět namátkově

Klubový mluvčí ale zásadně odmítá, že by 1. FC Brno zasahovalo do kompetencí policistů, ať už kontrolou dokladů nebo dechovými zkouškami.

"Rozhodně jim na žádné pravomoce nesaháme. Kompetence jsou úplně jasně vymezené, máme právo určit si podmínky, za jakých budou lidé vpuštěni na utkání, protože my potom jsme odpovědní za bezpečnost," oponoval Keka.

Kromě toho chce pořadatelská služba s ochrankou namátkově provádět dechové kontroly podezřelých fanoušků. Mluvčí odmítl sdělit limit hladiny alkoholu. Administrátor klubového internetového fóra však uvedl 0,5 promile.

Fanoušci Brna ze severu Moravy musí požádat o povolení

Nebrněnští fanoušci 1. FC berou opatření jako podraz. "Bydlím v Brně už přes dvacet let, ale trvalé bydliště mám na severní Moravě. Proč bych měl riskovat, že mě nepustí za lidmi, se kterými už přes deset let fandím Brnu?" řekl MF DNES příznivec 1. FC Brno, který si nepřál uvést své jméno.

"Tito fanoušci se mohou obrátit na klub, klidně konkrétně na mě. Zajistím jim místo na požadované tribuně," slíbil Keka. Ani s tím ale nejspíš u všech neuspěje.

"Že bych si měl vyprošovat vstup do sektoru domácích jen proto, že mám v občance Karvinou, mi přijde nehorázné. Je to špinavé jako politika," reagoval fanoušek.

Těžkooděnci a policisté na koních i v civilu

Kdo přesně se v pondělí na hlavní tribuny dostane a kdo ne? Lidé z Ostravy a okolí musejí mezi baníkovce. "Z celého zbytku republiky lidé na brněnské tribuny mohou," uvedl mluvčí.

Paradoxně tak zatím "nespadla klec" na radikální polské fanoušky, kteří Ostravany často doprovázejí. "Nepředpokládám, že by měli zájem se dostat do sektoru hostí. Pokud bychom to viděli, tak bychom jim v tom zabránili," ujistil Keka.

Jeho obavy o situaci na stadionu sdílejí i policisté. "Připravili jsme rozsáhlá bezpečnostní opatření," sdělil policejní mluvčí Bohumil Malášek. Zapojí se stovky policistů včetně těžkooděnců. V akci budou příslušníci na koních, psovodi, antikonfliktní tým i policisté v civilu.

Zpřísněná bezpečnostní opatření vysvětluje klub incidentem z loňského února. První kolo fotbalové ligy mělo prověřit nová pravidla bezpečnosti na stadionech.

Zodpovědnými za průběh se stali pořadatelé, policie od té doby chodí, jen když organizátoři situaci nezvládnou. Na to se už dopředu chystali fanoušci Baníku, kteří prolomili zábrany a zaútočili na ochranku. Dobývali se mezi brněnské fanoušky a během minuty se strhla rvačka.

Policie poté oznámila, že bude od klubu požadovat 80 tisíc korun na úhradu zásahu. Proti tomu vedení 1. FC namítalo, že není majitelem stadionu a náklady má hradit vlastník. Policie jim po dalších čtyřech měsících dala za pravdu a svůj požadavek stáhla.

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Pod rychlými auty se silnice zatím nepropadne, policie systém odmítá

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Chtěly být první v Česku, ale Branišovice na Brněnsku zatím propadající se práh jako unikátní past na bezohledné řidiče...

V Brně vyroste moderní kostel, bude vypadat jako loď plující do města

Tým okolo architekta Jana Soukupa navrhl líšeňský kostel ve tvaru lodě, která...

Nejen na Lesné vyroste kostel mezi paneláky. Moderní svatostánek bude za pár let sloužit věřícím také v brněnské Líšni....

Při srážce tří aut v Kyjově zemřela řidička, dva muži jsou těžce zranění

Při srážce tří aut v Kyjově na Hodonínsku zemřela řidička, další dva šoféři...

Při střetu tří vozidel v Kyjově na Hodonínsku dopoledne zemřela řidička, šoféři dalších dvou aut utrpěli těžká zranění.

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

Další z rubriky

Rodiče dětem na táboře nechybí. Některé ani nepíšou domů, říká vedoucí

Táborová instruktorka Veronika Cejpková vyráží s dětmi ve věku od devíti do 15...

Sbalit do krosny spacák, ešus, nejnutnější oblečení, obout dobře prošlápnuté boty, přepočítat děti a nasednout brzy...

Vědci hlásí mimořádný nález. V Břeclavi objevili tisíc let staré hradby

První prozkoumaný vzorek dřevěných hradeb na břeclavském zámku pochází z roku...

Už loňský archeologický výzkum v útrobách břeclavského zámku napověděl, že na vědce tady čeká něco výjimečného. Na...

Cyklistka se lekla hraboše, přeletěla řídítka a spadla z prudkého srázu

ilustrační snímek

Drobný hlodavec zapříčinil nebezpečný pád cyklistky z Drnovic na Vyškovsku. Když jí do cesty vběhl hraboš, nezvládla...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz