Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Myslivci si došlápli na přemnožené nutrie a daňky, drobná zvěř naopak chybí

  13:15
Volnější pravidla odstřelu pomáhají snižovat počet nutrií, psíků mývalovitých či daňků, kteří v přírodě páchají škody. Bažanti, koroptve a zajíci jsou naopak v jihomoravské krajině vítáni, ale jejich stavy přinejlepším stagnují.
Nutrie, které si kuřimská radnice sama před lety do koryta Kuřimky nasadila jako maskoty, později představovaly problém. Vodní hlodavec pocházející z Jižní Ameriky u nás totiž nemá přirozeného nepřítele.

Nutrie, které si kuřimská radnice sama před lety do koryta Kuřimky nasadila jako maskoty, později představovaly problém. Vodní hlodavec pocházející z Jižní Ameriky u nás totiž nemá přirozeného nepřítele. | foto: Markéta Lankašová, MF DNES

Invaze několika desítek takzvaných vodních krys sužovala zhruba před dvěma lety Kuřim na Brněnsku. Zatímco pro některé obyvatele byly nutrie říční zajímavou atrakcí, jiní měli z jejich přítomnosti starosti. Kromě škození přírodě totiž tento nepůvodní druh může přenášet i nemoci.

„Po přemnožení začaly nutrie vylézat i mimo koryto řeky, třeba do obydlených částí a zahrad. Jelikož je zástavba kousek od břehu, bylo to pro lidi nepříjemné,“ vzpomíná kuřimský místostarosta Jan Vlček (ANO).

Válka s nutriemi. Roztomilí hlodavci byli atrakcí, teď obtěžují celé město

Městu přišla vhod nová vyhláška, jež na začátku minulého roku usnadnila myslivcům lov invazivních druhů jako právě nutrie. „Regulace těchto zvířat byla povolená i předtím, ale možnost lovu měla pouze myslivecká stráž,“ podotýká Kamil Raboň, předseda Okresního mysliveckého spolku Znojmo. „Ne vždy se však tato regulace potká s kladným ohlasem u laické veřejnosti.“

V Kuřimi každopádně přinesla ovoce, v současnosti zde podle Vlčka zbyly nanejvýš čtyři kusy a radnice už neeviduje žádné problémy.

V Dyji provrtávají břehy

Jinde na jižní Moravě však na pohled roztomilá zvířátka řádí dál a s jejich rostoucím počtem přibývá i odlovených kusů. Předloni jich bylo necelých osm stovek. „V roce 2022 se odlov zvýšil téměř trojnásobně na přibližně 2 020 kusů,“ vyčísluje Alena Knotková, mluvčí jihomoravského krajského úřadu, který myslivost spravuje.

S vyšším množstvím nutrií se myslivci setkávají například v okolí Znojma nebo Břeclavi. „U nás je to hlavně v okolí řeky Dyje. Přemnožené nutrie tam dělají škodu v okolí toku, například tím, že provrtávají břehy,“ informuje předseda Okresního mysliveckého spolku Břeclav Vít Svoboda.

Nutrie ovšem není jediný vetřelec, který trápí jihomoravskou přírodu. Už delší dobu se myslivci v honitbách setkávají také s psíkem mývalovitým, který je původem z Asie a v Česku se postupně rozšířil před přibližně dvaceti lety.

Jeleni, srnci, divočáci. Přemnožená zvěř likviduje české přírodní krásy

Podle dat Českého statistického úřadu se pak za uplynulou loveckou sezonu, která zahrnuje období od loňského dubna do konce letošního března, v tuzemsku odstřelilo rekordní množství daňčí zvěře. Na jižní Moravě to bylo přes 3 700 jedinců, na konci března tak v kraji zbývalo kolem 2 400 kusů. „V poslední době se daňčí zvěře rozmnožilo víc, kvůli čemuž dochází ke škodám na porostech, takže se teď snažíme stavy snížit,“ oznamuje Svoboda. Právě kvůli škodám, které jsou se zvěří spojené, tlačí na regulaci i někteří majitelé půdy.

Zvyšující se počet daňčí zvěře zaznamenal krajský orgán pro správu myslivosti například v okolí Veselí nad Moravou u hranic se Slovenskem, kam tato zvířata migrují za potravou. Daňci se na jižní Moravě co do četnosti spárkaté zvěře drží těsně za tou jelení, která čítá přes 2 500 kusů. V čele je s víc než 32 tisíci jedinců srnčí zvěř.

Příliš starostí naopak myslivci v kraji nemají s divočáky, s jejichž větším počtem se lze setkat spíše v Čechách, například těch západních.

Vliv intenzivního zemědělství

Zatímco ve výše uvedených případech často platí „čím méně, tím lépe“, v případě drobné zvěře jako bažantů, koroptví nebo zajíců by zvýšení počtů představovalo pozitivní vývoj. K němu však v posledních letech nedochází, spíš naopak.

„Stavy střídavě kolísají a nedosahují výše jako v minulosti. Počty bažantů jsou ve velké míře ovlivněny uměle odchovanou a vypuštěnou zvěří v bažantnicích. Početnost zajíců se trvale drží na nízké úrovni,“ popisuje Knotková. Někteří myslivci to přičítají intenzivnímu zemědělství nebo množství silnic.

Ubývá také myslivců

Kromě některých druhů zvířat v tuzemsku pozvolně klesá také počet myslivců. Podle Českého statistického úřadu se v uplynulé sezoně snížil počet lidí trvale vykonávajících v honitbě právo myslivosti o tři stovky na 88 489. „Nedá se ani říct, že mladí chodí málo. Spíš bych řekl, že vůbec. Myslím, že už to lepší nebude,“ podotýká vyškovský myslivecký hospodář Petr Vymazal.

Například v honitbě Vyškov je drobné zvěře jen minimální množství. „V okolních honitbách je to lepší, ale tady u nás je toho málo,“ sděluje myslivecký hospodář Petr Vymazal.

Situace se však liší v různých částech kraje. Například ve většině honiteb spadajících pod Okresní myslivecký spolek Znojmo se stavy drobné zvěře mírně zvyšují, přestože stále zdaleka nedosahují úrovně jako před padesáti lety. Zdejší myslivci kromě toho, že sami do honiteb vysazují například odchované bažanty z bažantnic, usilují o zmírnění dopadu velkoplošného zemědělství.

„Nekonečné lány kukuřice rozhodně chovu drobné zvěře nepřejí. Proto je dobře, že některé obce posilují ekologickou kostru krajiny výsadbou biokoridorů, biocenter nebo třeba stromořadí kolem polních cest,“ vyzdvihuje Raboň.

Novinkou pro myslivce je pak v souvislosti s podzimní sezonou lovu divokých kachen omezení používání olověných broků v mokřadech, pod něž spadá více druhů vodních ploch, a jejich okolí. Platit začalo letos v únoru na základě nařízení Evropské komise, olověné broky totiž škodí ve vodních a mokřadních ekosystémech a smrtelně ohrožují převážně vodní ptáky a dravce.

Místo nich musejí myslivci používat ocelové střelivo. „Na mokřadech platí zákaz používání olověných broků zhruba pět let, ale od letošního roku se k tomu přidaly i další vodní plochy a stometrová vzdálenost od nich. Ztěžuje nám to práci kvůli tomu, že ocelových broků není dostatek, a taky proto, že mají menší ranivost,“ přibližuje Raboň.

5. února 2020

Autor:
  • Nejčtenější

Had požírá záhadného tvora, kování od Břeclavi vede k neznámému kultu

7. prosince 2023  20:36

Archeologové z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity (MU) v Brně našli v lokalitě Lány u...

V Brně se podařilo opravit havárii horkovodu, lidé už mají teplo i teplou vodu

4. prosince 2023  16:57,  aktualizováno  5.12 8:37

Tisíce domácností v brněnských městských částech Žabovřesky a Královo Pole mají obnovené dodávky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další ikona Brna končí. Sídlo Čedoku u nádraží nahradí nejspíš restaurace

8. prosince 2023  6:09,  aktualizováno  10:04

Více než půl století fungovala jen pár kroků od brněnského hlavního nádraží pobočka cestovní...

Mourinha dárek ze Znojma potěšil. U krajana vyzvídal, jak se žije v Česku

5. prosince 2023  13:01

Když se dva Portugalci nemají možnost potkat ve své rodné zemi, proč si nedomluvit schůzku na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dali mi volnou ruku a dostali, o co jim šlo, říká hvězda nového filmového hitu

5. prosince 2023

Premium V současné české kinematografii jde o nevídaný jev. Film Přišla v noci od mladých scenáristů a...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Učitel už není zvěstovatel pravd, ale spíš průvodce, říká ředitel prestižního gymnázia

8. prosince 2023

Premium Je to jen mírná nadsázka, když říká, že si v Brně nemůže dovolit provést nic nepatřičného. „V mém...

V roli astronautů si studenti vyzkoušeli expedici na Mars, kde strávili 100 hodin

8. prosince 2023  15:30

Pět studentů z Česka si v simulaci vyzkoušelo, jaké je to cestovat na Mars. Na misi v prostředí...

S autem za osm tisíc prokřižoval Kavkaz. Spím i na staveništi, říká turista Svaťa

8. prosince 2023  11:21

Obrazil kus světa „šrotovým“ autem, na kole, vlakem, ale klidně i stopem. Dvacetiletý Svatopluk...

Další ikona Brna končí. Sídlo Čedoku u nádraží nahradí nejspíš restaurace

8. prosince 2023  6:09,  aktualizováno  10:04

Více než půl století fungovala jen pár kroků od brněnského hlavního nádraží pobočka cestovní...

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...