Zprávu o nálezu zveřejnil ve středu amatérský ornitolog Martin Hrouzek na svém facebookovém profilu.
S kamarádem nejprve nalezl na poli mrtvého samce. Následně odborníci z České společnosti ornitologické objevili poblíž hnízda uhynulou samici a uvnitř hnízda i mrtvé mládě. „Neznámý travič tak vyzmizel celou rodinu,“ napsal Hrouzek.
„Otrávená zvířata vnitřně vykrvácí v obrovských bolestech. A Česko se pomalu stává travičskou velmocí. Na stejném místě byli před pár dny i dva otrávení luňáci červení, další desítky ptáků a savců jsou nacházeny na jiných místech a kdo ví, kolik mrtvých zvířat se nikdy nenajde,“ doplnil Hrouzek.
Nález tří mrtvých orlů mořských potvrdili policisté. „Případem se intenzivně zabýváme. Co bylo příčinou smrti, budeme přesně vědět po výsledku pitvy. Do té doby jsou to spekulace,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.
Všechno ovšem nasvědčuje tomu, že smrt orlů způsobil jed. „Ptáci byli nalezeni v poloze s vykroucenou hlavou a zaťatými drápy, kolem byl mrtvý hmyz. Samec nejspíše donesl jed do hnízda a otrávili se všichni,“ přiblížil Gašpar Čamlík, jednatel jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.
Hlavním „podezřelým“ je zakázaný karbofuran, který se používá hlavně proti liškám a kunám, neboli „škodné.“ Někdy je však namířen i přímo proti dravcům. „Je to tak silný jed, že je u něj známa terciální otrava. To znamená, že zabije zvíře, které návnadu najde jako první, následně to, které sní jeho otrávenou mršinu, a pak ještě další,“ popisuje Čamlík.
Ohrožen je také orel královský
Orel mořský je kriticky ohroženým druhem. Na jižní Moravě loni hnízdilo pouze dvanáct párů, v oblasti Bzenecká Doubrava - Strážnické Pomoraví to byl jediný. Usadit se tu snažil od roku 2006, ale povedlo se mu to až po deseti letech. Od roku 2017 dvojice pravidelně vyváděla po jednom mláděti.
„Snažili jsme se hnízdiště zabezpečovat, aby u něj byl klid. Domlouvali jsme se s Lesy ČR, byly odloženy těžba, odvoz i skládka dřeva, v jednom roce bylo pozastaveno i budování zpevněné cesty. Je to frustrující,“ povzdechl si Čamlík.
Ten upozorňuje, že poblíž hnízdí i celosvětově ohrožený orel královský, který se rovněž živí mršinami a je tak také ohrožený.
Potvrdil také informaci o nedávné otravě dvou ohrožených luňáků červených ve stejné lokalitě, z nichž jeden nepřežil.
Na začátku března byl u Sedlece rovněž na jižní Moravě nalezena jiná zdechlina vzácného luňáka červeného, u nějž pitva prokázala otravu zakázaným jedem karbofuranem.