Pár bezdomovců v Brně přežívá mrazy pod mostem na matraci pod dekami

  12:03aktualizováno  12:03
Bez ohledu na nebezpečně nízké teploty zůstávají někteří brněnští bezdomovci stále venku na ulici. Alespoň malé soukromí je jim milejší, než sdílet malý prostor v teple ubytovny vedle ostatních, které potkal podobný osud.

Brněnští bezdomovci Karel a Jitka přežívají kruté mrazy pod lávkou přes rušnou Hradeckou ulici v Králově Poli. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ač teploměr ukazuje hodně stupňů pod nulou, pod lávkou přes rušnou Hradeckou ulici v Králově Poli stále přebývá dvojice bezdomovců. Karel a jeho partnerka Jitka tam žijí už tři roky.

Improvizovaný příbytek pod můstkem, po němž přejdou denně tisíce vysokoškoláků z brněnské techniky, tvoří vlastně jen velká postel. Bezprizorní dvojice na ní tráví vleže, stejně jako kdysi staří Římané, téměř veškerý čas. O zábavu se jim stará jen hudba z tranzistoráku.

Igelit jako izolace, na přikrytí péřová duchna

Na otázku, zda jim není zima na místě, které chrání jen z jedné strany betonové základy, odpovídá Karel zavrtěním hlavy. "Podívejte, na zemi máme jako izolaci igelit, na něm karimatku a pak matraci. Zakrýváme se několika vrstvami, které tvoří deky a také duchna s pravým peřím," hlásí pyšně sedmašedesátiletý muž.

Brněnští bezdomovci Karel a Jitka přežívají kruté mrazy pod lávkou přes rušnou

Ani v takto chladném počasí nevyčerpala dvojice všechny možnosti. Pod hlavou si chrání jako cenný poklad rezervu v podobě spacáku a deky z ovčí vlny. I proto se ani v arktických mrazech nechystá uchýlit do některé z ubytoven.

O tom, proč se musel přestěhovat na ulici, nechce Karel příliš mluvit. "Bydlel jsem nedaleko odsud, na ulici Veveří. Před osmi lety jsem ale o byt přišel," říká stroze.

Nějaký čas pak žil na ubytovně, než definitivně zakotvil v těsné blízkosti rušné výpadovky. "Mám dceru, která bydlí se synem v malém bytě. Tak jí nechci překážet," odpovídá Karel na otázku, zda by mu nemohl pomoci někdo z rodiny.

"Tady máte polévku, pro kastrůlky si přijedu zítra"

Náhle pod mostem zastaví auto. Jeho řidič nese přímo k dvojici bezdomovců nosiče na jídlo a sáček s rohlíky. "Tady máte polévku. Pro kastrůlky si přijedu zítra a přivezu vám nové jídlo," sděluje dobře oblečený muž, patrně podnikatel. Než se stačí Jitka s Karlem vzpamatovat, nasedá do auta a odjíždí.

Ačkoliv se zdá, že je to jejich starý známý, není to pravda. "Toho člověka vůbec neznám," sděluje Karel, aniž by ho taková pomoc nějak překvapila.

Neznámý muž totiž není jediný, kdo dvojici pomáhá. "Nedávno nám tady jeden člověk nechal potraviny určitě za tisícovku, k tomu rádio a ještě pět set korun," prozrazuje Karel, který se vyučil fasádníkem štukatérem.

Problémy dvojici, která je spolu už šest let, naopak přináší blízkost vysokoškolských kolejí. "Na neustálý ruch na silnici jsme si zvykli. Ale zrovna poslední noc nám tady brzo ráno hulákali opilí studenti," stěžuje si Karel.

Autor:

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Další z rubriky

O Brně bude ještě hodně slyšet, myslí si městský architekt Sedláček

Hlavní městský architekt Michal Sedláček.

Brno má před sebou řadu velkých projektů, pro něž bude tento rok klíčový. Nová čtvrť v Jižním centru za miliardy korun,...

Na jižní Moravě chybí referenti i klíčoví úředníci, nezabraly ani příspěvky

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Jižní Morava má nouzi o úředníky. Radnicím chybí „obyčejní“ referenti i klíčoví vedoucí odborů, někde déle než rok....

V Břeclavi někdo u zastávky nastražil šňůru, chodkyně se o ni zranila

Mezi kmenem stromu a autobusovou zastávkou na břeclavském sídlišti Na Valtické...

Záludná past na chodce se objevila u autobusové zastávky v Břeclavi. O šňůru nataženou od stromu přes sloup k zastávce...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz