Boj o brněnský mrakodrap. Investor na něm trvá, město chce dál jednat

  6:49aktualizováno  6:49
Brno nesouhlasí s podobou plánovaného mrakodrapu, jejž hodlá u parku Lužánky postavit soukromý investor. Město se s ním domlouvá na jiné variantě, která by nerušila okolí. Na poradu přibere i spolek, jenž proti stavbě sepsal petici.

Souboj o novou dominantu v Lidické ulici naproti parku Lužánky a také aktuálně nejkontroverznější stavbu v Brně nabírá na obrátkách.

Investorská společnost Tomi invest už získala většinu povolení k územnímu rozhodnutí a je tak mnohem blíž k tomu, aby nedaleko centra postavila třetí nejvyšší budovu ve městě.

Zbývají jen dvě razítka – od památkářů a odboru územního plánování brněnského magistrátu. Právě to poslední však může celý projekt shodit.

Posuzuje totiž, zda se stavba o výšce zhruba 80 metrů (a s anténou ještě o 15 metrů víc) do prostředí vnitrobloku mezi ulicemi Lidická, Kotlářská, Bayerova a Burešova hodí, nebo ne.

A hlavně o tom už druhý rok vedou diskusi odborníci i Brňané. Hlavní architekt města Michal Sedláček se nechal slyšet, že se taková stavba na místo nehodí. Mezi lidmi zase vznikla petice, kterou podepsalo 4 500 lidí.

V současné podobě s návrhem nesouhlasíme, zní z města

Vedení Brna proto rozhodlo, že zřídí neformální pracovní skupinu, která bude o podobě mrakodrapu jednat. „V současné podobě s návrhem nesouhlasíme a požadujeme, aby jej investor přepracoval. Takto jsme se s ním zatím dohodli,“ informoval radní Filip Chvátal (KDU-ČSL), který má na starosti územní plánování a rozvoj města.

Fotogalerie

Zástupce investora Miroslav Kachlík trvá na tom, že jde o unikátní parcelu naproti parku Lužánky a ta si zaslouží originální projekt. „Jsme připraveni jednat, ale v každém případě chceme zachovat výjimečnost stavby, ať už bude vypadat jakkoli,“ poznamenal Kachlík.

Jenže kromě investora město hodlá komunikovat i se zástupci petičního výboru. „Pokusíme se zajistit nejlepší řešení pro lidi, kteří v místě bydlí, pro ostatní obyvatele, kteří nové možnosti kvalitního bydlení v centru vítají, i pro zástupce vlastníka pozemku,“ slíbil Chvátal.

Najít shodu však nebude jednoduché. Vztahy mezi odpůrci a investorem jsou totiž výrazně vyhrocené. „Stavba je ve všech ohledech v rozporu s platnou územně plánovací dokumentací a bezostyšně kálí na své okolí,“ prohlásila tvrdě mluvčí protestujících Gabriela Stögerová.

„Čekali jsme nesouhlas, ale tohle je hysterie. Po dosavadních zkušenostech nemám chuť s nimi jednat,“ reagoval Kachlík.

Hledají způsob, jak obejít schvalovací proces, míní kritička

Autoři petice, kteří se profilují jako Sousedé Lužánek, považují vytvoření pracovní skupiny za zcela nestandardní krok magistrátu.

„Co je to jiného než hledání způsobu, jak obejít nezávislý schvalovací proces státní správy? Povolit jednotlivou, tak extrémní stavbu bez znalosti dalšího směřování urbanismu historické zástavby Brna není zodpovědné, není možné,“ uvedla Stögerová.

I přes výtky nechce spolek s městem jen „komunikovat“, ale být přímo členem skupiny. „Uvidíme, jak se magistrát k naší žádosti o začlenění postaví. Statutárním orgánem spolku jsou i stavbou dotčené fyzické a právnické osoby,“ doplnila Stögerová, jejíž rodina má pozemek vedle plánovaného mrakodrapu.

Na svém webu odpůrci vypočítávají, proč do Lidické ulice nepatří. Podle nich zničí panorama města, naruší kompaktnost místní historické zástavby, sníží hodnotu okolních nemovitostí, ohrozí statiku jiných budov, změní mikroklima v lokalitě a také zlikviduje platany, které v místě rostou desítky let.

Chtějí strašit lidi, říká investor o autorech petice

Podle Kachlíka však autoři petice záměrně šíří nepravdy o počtu pater i bytů. „Chtějí strašit lidi. Tvrdí, že tu bude 177 bytů a 23 pater. To ale zatím není jasné,“ podotkl Kachlík s tím, že počet bytů je závislý na zastavěné ploše.

„Podle územního plánu můžeme zastavět až 16 tisíc metrů čtverečních. A to chceme dodržet. Při průměrné velikosti 2+kk a 3+kk jsme někde na 80 až 100 bytech. A o počtu pater budeme jednat,“ řekl Kachlík.

Zároveň poukázal na to, že v sousedství je víc vysokých budov. „Vedle je Rezidence Lužánky, přes křižovatku budova ministerstva zemědělství, vysoké 56 a 50 metrů a schválené územním plánem. To je pro nás minimum,“ prohlásil.

A tvrdí, že mrakodrap respektuje požadavky na životní prostředí. „Proto máme i tento souhlas. Díky podzemní garáži zmizí 200 aut z ulice. Část chceme jako placené parkoviště nabídnout i ostatním. A místo platanů, které hájí odpůrci stavby, vysadíme 70 kusů zeleně. S tou počítáme na dvou třetinách stavby. Zahrada však bude primárně určená pro obyvatele domu,“ řekl Kachlík.

Dodal, že na místě určitě nová bytová zástavba vznikne a svým objemem 500 až 700 milionů korun půjde patrně o největší solitérní bytovou výstavbu v Brně.

  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Stavba mostu přes Nové Mlýny potrvá měsíce, ztíží tak letní cesty k moři

Most přes novomlýnské nádrže se začne opravovat v březnu příštího roku. Práce potrvají celých devět měsíců. Zasáhnou...

Vraťte nám domy hrůzy, opravíme je pro své lidi, vyzývá městská část Brno

Radnice Brna-sever chce zatraktivnit Husovice pro dlouhodobé nájemníky. Jenže magistrát má s řadou zchátralých domů...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Lupič šplhal do pootevřených oken, pronikl do nejméně dvaceti budov

Do nejméně dvaceti budov v Brně a okolí se od začátku roku vloupal třiatřicetiletý muž, kterého zadrželi policisté....

Horník je pořád jednou nohou v hrobě, smiřují se vdovy se smrtí manželů

Osm příběhů zachytila autorka Kamila Hladká z Želešic do knihy Hornické vdovy. Prostřednictvím životních osudů žen...

Odborné knihy pro samizdat překládali i naštvaní učitelé, líčí vědec

Jihomoravský, především tedy brněnský samizdat zvládl v době normalizace, ale už i před ní vydávat desítky periodik....

Rekordní nákup vlaků drhne, jižní Morava může přijít o 5 miliard

Nejdražší tendr v historii Jihomoravského kraje „torpéduje“ část koaličních politiků ANO a TOP 09. Hejtmanství tak může...

Najdete na iDNES.cz