Elegance i luxus. Kapotovaná motorka svádí bitvu s automobilkami

  10:09
Spojuje radost z jízdy na motocyklu i pohodlí auta. Hybrid s krásným českým názvem „dálník“ je vynález českého pilota Jana Anderleho. První dva prototypy zkonstruoval na začátku druhé světové války. Tato revoluční motorka se vyrábí dodnes.

Motorky s kabinou montuje v dílně na letišti Brno-Medlánky akciová společnost PERAVES CZ. „Jsme jediná země na světě, kde se dálník vyrábí,“ říká ředitel firmy Gustav Procházka a vysvětluje mi, jak se mám na zadní sedačku dálníku pohodlně usadit. 

Oba nastupujeme do kokpitu, který připomíná letadlo. Helmu člověk mít nemusí, jinak je ale jízda stejná jako na motorce. „Výhodou oproti motocyklu je, že si počasí vezete s sebou, nebo třeba to, že nohy máte na podlaze,“ podotýká Procházka, profesí letecký inženýr, a startuje. 

Když se rozjíždíme, na boku stroje hlídají stabilitu dvě kolečka, velice podobná dětským, s nimiž se předškoláci učí jezdit na kole. Po dosažení určité rychlosti se na palubní desce stroje rozsvítí kontrolka, signál, že řidič má kolečka zatáhnout a jet dál po dvou kolech.  

Postranní kolečka se elegantně připaží k boku karoserie, ovšem při každém zastavení na křižovatce musí řidič kolečka zase vysunout, jinak bychom padli na bok. „Vysunutí trvá asi čtyři desetiny vteřiny,“ vysvětluje Procházka za řídítky dálníku s tím, že je to vlastně to samé, jako když motorkář při zastavení dá nohy na vozovku.

Vynález měl před sebou po druhé světové válce slibnou budoucnost. „Šéfpilot Anderle si zkonstruoval malé vozidlo s názvem dálník. Vozík na dvou kolech se v klidu opírá o dvě kolečka, která se dají při jízdě zdvihnout pedálem. Spotřebuje 4,5 litrů benzinu na 100 km a docílí rychlosti až 120 kilometrů v hodině,“ hlásila černobílá reportáž v Československém filmovém týdeníku natočená roku 1941. Dálník měl poválečné Československo proslavit, ale nestalo se tak.

Anderle po válce pracoval jako tovární pilot českých leteckých závodů. Když se jistý francouzský textilní továrník Riebel na aerosalonu v Paříži rozhodl koupit nové moderní československé letadlo Aero 45, aby mohl létat do severní Afriky, Anderle dostal od výrobce Aero Vodochody pokyn odletět do Francie a letadlo předat. Továrník byl nadšený a požádal Anderleho, aby spolu letěli do Afriky a aby ho cestou naučil létat. Český pilot mu vyhověl, aniž by to dal do Československa vědět nebo měl povolení. Ani ho nenapadlo, nebo nedbal, že poruší zákony platné po roce 1948.

Odsouzenec k smrti

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Když se vrátil do Prahy, byl okamžitě na letišti zatčen, vytažen z letadla, obviněn ze špionáže a během lednového procesu roku 1951 odsouzen k trestu smrti, což mu později bylo změněno na doživotí a nakonec k trestu odnětí svobody na 15 let. Propadl mu majetek, prvních pět roků sloužil v jáchymovských dolech. Kvůli následkům strávil další dva roky ve vězeňské nemocnici. Po propuštění ještě šest let stavěl na nucených pracích lipenskou přehradu.

Létat po odchodu z vězení nesměl, tak se vrátil ke stavbě dálníků a vyrobil asi 17 strojů. Založil Klub stavitelů dálníků, který se snažil prosadit unikátní stroj do komerční výroby. České firmy ale neměly zájem, na překážku byla i minulost Anderleho a dálníky končily v garážích svých tvůrců.  

V roce 1967 se Janu Anderlovi, kterému bylo už 67 let, podařilo získat od státu výjezdní doložku. S milovaným dálníkem odjel na Západ a už se nevrátil. Usadil se v Mylhúzách na východě Francie, kde se živil dalších několik let jako pilot. S postupujícím věkem ale musel odevzdat pilotní licenci a tehdy, bylo mu dost přes sedmdesát, se potřetí v životě vrátil ke svým dálníkům. Nechal se ještě zaměstnat v jisté německé společnosti jako zámečník. Když majiteli firmy Arnoldu Wagnerovi pověděl o svém „dítěti s kapotou“, nadchl ho. Společnost byla tenkrát v krizi a tak se zaměřila na vývoj zvláštního stroje. Na počátku 80. let spatřil světlo světa první moderní kapotovaný motocykl neboli dálník. Nejdřív se objevil na výstavách, později na silnicích. Jan Anderle se dožil první testovací jízdy a dva měsíce nato, roku 1982, zemřel.

Nejvíce pět kusů ročně

Deset let po vynálezcově smrti se výroba dálníků vrátila zpátky do Česka. Tehdy se Gustav Procházka věnoval vývoji armádních bezpilotních letounů a v jeho dnešní dílně v Medlánkách se opravovala bezmotorová letadla. Výroba ve Švýcarsku byla drahá a Švýcaři se rozhodli přenést ji do Čech. A dostali tip právě na dnešní české techniky.

„O dálnících jsem ještě v 80. letech četl v nějakém českém časopise a napadlo mě, jak je to zajímavý stroj. No a za pár let zvonil telefon a já dostal nabídku ho montovat,“ podotýká s úsměvem Dan Lexa, který stroje ručně sestavuje a díly si nechává posílat od desítek výrobců, motor je například od německé automobilky BMW. Ruční práce dovolí ročně poslat do světa jen tři až pět kusů.

„Dálníky jezdí na benzin, ale máme i prototypy na elektřinu s veškerou výbavou jako vyhřívané sedačky, xenonová světla, tempomat a další,“ provádí mě Procházka po dílně. Cena je kolem dvou milionů korun za kus a zákazníky brněnské firmy tvoří bohatší klientela ze zahraničí. „Polovina z nich jsou piloti, nejvíc našich strojů jezdí ve Švýcarsku a Německu. Za dvacet let jsme vyrobili v Brně asi 150 dálníků,“ vysvětluje.

„My tomu říkáme ‚bitva u Stalingradu‘, bojujeme s tím, abychom výrobu udrželi proti obrovské přesile velkých automobilek. Naším cílem je projekt posunout o další krok, což znamená dostat dálníky do sériové výroby. Tím by se jejich cena dostala na úroveň vozů střední třídy,“ podotýká. „Vše jsme vyzkoušeli, testovali, prošli dlouhou cestu a dostali dálníky na silnici. Teď je třeba někoho, kdo tato vozidla dostane mezi lidi a zařídí, aby cena ‚zlidověla‘. Pro tento krok samozřejmě hledáme odpovídající partnery a investory,“ vzkazuje majitel firmy Gustav Procházka.

Autor:
  • Nejčtenější

Odtrhněte víčko od jogurtu, kelímky nevyplachujte, nabádá odpadová firma

18. března 2024  11:53

Se spuštěním automatické třídicí linky loni v březnu se v Brně nejen zvýšila rychlost zpracování...

Policie dopadla dvojici, po které pátrala kvůli napadení ženy na zastávce

12. března 2024  16:38,  aktualizováno  14.3 10:01

S modřinami a podlitinami a surově zbitá skončila po vánočním večírku loni v prosinci mladá žena,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec opět vymazal Budějovice, Litvínov uštědřil debakl nedůrazné Kometě

18. března 2024  16:50,  aktualizováno  20:22

Po vzoru předchozích let vstoupili do play off hokejové extraligy obhájci titulu z Třince, po...

Mám právo stát na chodníku, řval na strážníky řidič. Okřikl i plačící dceru

14. března 2024  11:57

Do nepříčetnosti vytočili brněnští strážníci řidiče, který své auto zaparkoval na chodníku. Chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cynický otec uškrtil manželku a tchyni, zamkl s nimi děti a šel do hospody

17. března 2024

Premium Před pětaosmdesáti lety začalo temné období, kdy byl vyhlášen protektorát Čechy a Morava. Ani...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Ustojí trenér Polách špatné výkony? Zbrojovka je opět v tísni

19. března 2024

Jenom tři jarní kola ve druhé fotbalové lize stačila, aby vedení Zbrojovky začalo zvažovat už...

Soužení s Tomkem pokračuje. Nedal jsem mu to do lapačky schválně, řekl Flek

19. března 2024  8:25

Před začátkem extraligového čtvrtfinále proti Litvínovu brněnský hokejový útočník Jakub Flek...

Brno chce přilákat zdravotní turisty z ciziny, operaci mohou spojit s výletem

19. března 2024  6:47

Brněnská inzerce cílí na potenciální pacienty z řad turistů z okolních zemí. Plastičtí chirurgové...

Třinec opět vymazal Budějovice, Litvínov uštědřil debakl nedůrazné Kometě

18. března 2024  16:50,  aktualizováno  20:22

Po vzoru předchozích let vstoupili do play off hokejové extraligy obhájci titulu z Třince, po...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ SUPPORT s AJ (až 50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...