Motorkáře na Blanensku ochrání při nehodě nová svodidla

  16:30aktualizováno  16:30
Speciální doplněk svodidel v podobě pásu ocelového plechu, díky němuž budou řidiči motocyklů lépe chráněni při nehodě, instalovali policisté na rizikové trati z Blanska do Šebrova. Jde o první místo, kde se mají v Česku nová svodidla otestovat.

Nová svodidla na silnici mezi Blanskem a Šebrovem mají zajistit větší bezpečnost pro motorkáře. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Řidiče aut chrání svodidla u silnice před vážnějšími následky nehody. Pro motocyklisty se ale stávající zábrany mohou stát osudnými. Hlavně když se při kolizi motocykl sesune k zemi.

"Tělo řidiče se většinou nedostane pod svodidlo a dále mimo vozovku, ale zaklíní se pod patky svodidel, v důsledku toho dochází k tragickým následkům," upozornil šéf blanenského dopravního inspektorátu Martin Zajíček.

Nová svodidla na silnici mezi Blanskem a Šebrovem mají zajistit větší
Nová svodidla na silnici mezi Blanskem a Šebrovem mají zajistit větší

Jak poznamenal specialista z Centra dopravního výzkumu Pavel Tuček, pro motocyklisty mohou být svodidla rizikem navíc. "Náraz do sloupku ocelového svodidla může způsobit velmi těžká zranění," uvedl Tuček.

Pás ocelového plechu zmírní následky

Právě odborníci z Centra dopravního výzkumu proto nyní připravili pilotní projekt, při kterém na Blanensku na silnici II/379 mezi Blanskem a Šebrovem testují novinku - pás ocelového plechu, který se pomocí držáků pružně zavěsí pod stávající svodidla.

"Vznikne tak nový typ svodidla s ochranou proti podjetí. Nehodě to nezabrání, ale systém zajistí vedení smýkaného těla mimo sloupky až do jeho úplného zastavení. To podstatně zmírňuje následky nehody," popsal Tuček.

Nová svodidla na silnici mezi Blanskem a Šebrovem mají zajistit větší

Silnice u Blanska je první v České republice, kde se odborníci spolu s policisty rozhodli něco podobného vyzkoušet. Svodidla sahající až k zemi se nyní objevila na asi 150 metrů dlouhé trase v zatáčce mezi Šebrovem a Novohradským tunelem.

"Vyhodnotili jsme to jako statisticky nejrizikovější místo. Hned za přejezdem přes nový most jsou dvě zátočiny, které lemují pomníčky motorkářů. Právě proto se tam tato svodidla po dohodě se silničáři objevila," vysvětlil šéf dopravních policistů Zajíček.

Novinka se objevila na místě, kde předloni jeden z motocyklistů vyjel v zatáčce ze silnice a narazil do svodidel, která mu amputovala nohu a způsobila další zranění, jimž na místě podlehl. Všichni nyní věří, že podobným scénářům už se napříště podaří zabránit.

Svodidla budou testovat dva roky

Právě tuto zalesněnou lokalitu motorkáři v létě masivně vyhledávají kvůli hladkému povrchu a množství zatáček. "Jde o nejatraktivnější místo pro vyznavače jednostopých strojů v kraji," uvedl Zajíček.

A dokládají to i statistiky. Jen na Blanensku motorkáři každoročně způsobí každou čtrnáctou dopravní nehodu, za loňský rok jich mají na svědomí tři desítky, předloni jen o jednu méně - 29. "Přímo mezi Lipůvkou a Senetářovem se jen za poslední tři roky zranila dvacítka motorkářů, dva havárii nepřežili," doplnila blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.

Podle odborníků jde přímo o historický mezník na cestě k bezpečnějším konstrukcím svodidel pro motocyklisty. Na Blanensku teď budou nový bezpečnostní prvek dva roky testovat. Poté vše vyhodnotí a podle výsledků novinku rozšíří i do jiných míst.

"Ochrana proti podjetí je doplněk s poměrně nízkými náklady, který stávající svodidlové konstrukce nijak zásadně nezdraží. Každopádně užitek ze zabránění ztrátám z nehod podle mého názoru nepochybně mnohonásobně převýší náklady," dodal odborník na dopravu.

Na svodidla na silnici mezi Blanskem a Šebrovem, která je v létě vyhledávaná motorkáři, instalovali policisté speciální pásy ocelového plechu. Díky nim mají být motorkáři lépe chráněni při případné nehodě.

Na svodidla na silnici mezi Blanskem a Šebrovem, která je v létě vyhledávaná motorkáři, instalovali policisté speciální pásy ocelového plechu. Díky nim mají být motorkáři lépe chráněni při případné nehodě.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Rozhledny jsou na spadnutí. Na jejich stavbu peníze byly, na údržbu už ne

Stará vyhlídková věž v lokalitě U obrázku u Staroviček z roku 2007 je ve velmi...

Rozhledny, které se ve velkém stavěly počátkem tisíciletí, dosluhují. Na jejich opravy přitom většinou chybí peníze....

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Další z rubriky

Nová šance pro neplodné. Nepřipravená vajíčka mohou dozrát, zjistili v Brně

Vědkyně Zuzana Holubcová se zabývá reprodukční biologií. Zkoumá první okamžiky...

Přes dva roky pracoval tým vědkyně Zuzany Holubcové v brněnské reprodukční klinice Reprofit na výzkumu zralosti...

Chátrající stadion v Brně se ve filmu o Zátopkovi promění v olympijský

Záběr z natáčení snímku Zátopek (27. dubna 2019)

Filmaři v čele s režisérem Davidem Ondříčkem v září obsadí opuštěné sportoviště v Brně za Lužánkami. Natočí tam několik...

Muzikou proti režimu. Na koncerty se sháněla razítka a maskovaly kapely

Utajený rockový festival v Žabčicích v roce 1982. O rok později akci rozprášili...

Vyjádřit nesouhlas s vládou komunistické strany v Československu a alespoň na chvíli cítit volnost a svobodu. I proto...

Najdete na iDNES.cz