Moravský kras láká turisty, cyklisty, ale i dobrodruhy

  11:06aktualizováno  11:06
Kraj v okolí Brna, kde lze na jeskyni či zajímavost narazit na každém kroku, byl pojmenován jako Moravský kras. Trasu na kole je možné zahájit u blanenské turistické informační kanceláře, kde přivítá cyklisty první tabule s informacemi.

Větrný mlýn stojí v Rudici nedaleko rudického propadání, kde mohou zájemci s průvodcem sestoupit až do hloubky 110 metrů. | foto: MF DNES

Stezka, která s výjimkou dvou míst vede po vyznačených cyklotrasách, užívá své vlastí značení logem "Srdínka".

Moravským krasem

Podrobný popis trasy a další informace nabízí Jihomoravský kraj na portále cykloturistiky www.cyklojizni-morava.cz.
Délka trasy: 53, 7 kilometru
Popis trasy: Mírně kopcovitý terén, cesta vede nejčastěji po silnicích a lesních cestách
Směr trasy :Blansko – Skalní mlýn – Punkevní jeskyně – Pustý žleb – hotel Břoušek – Ostrov u Macochy – Balcarka – Vilémovice – Rudice – Jedovnice – Ruprechtov – Opatovická přehrada – Dědice – Vyškov

Kdo nechce Blansko příliš rychle opustit, může si prohlédnout dřevěný kostelík z Podkarpatské Rusi, nebo navštívit Muzeum Moravského krasu v místním zámku. "Kromě přírodních pozoruhodností seznamuje expozice i s archeologickými nálezy," řekl Milan Koudelka z muzea.

Z centra města vede místní cyklotrasa na Vyškov. Nevábný pohled na komplexy blanenských železáren vystřídá krajina v okolí řeky Punkvy. Za Skalním mlýnem vede cesta krasovým údolím Pustý žleb. Odsud už patří silnice jen cyklistům a silničnímu vláčku, který vozí turisty.

Za Punkevními jeskyněmi i s přístavištěm podzemní plavby a lanovkou k propasti Macocha zmizí davy turistů. Místo nich se ale objeví desítky dalších jeskyní.

Ve Sloupu láká k návštěvě poutní kostel Panny Marie Sedmibolestné. Dál vede cesta do Ostrova. Cyklisté se mohou zastavit například ve veřejnosti přístupné jeskyni Balcarka.

Jeskyně Balcarka

Pozornosti by neměly uniknout ani Vilémovice. V podkroví obecního úřadu je schované speleologické muzeum, kde je možné předem se telefonicky domluvit i na mimořádné prohlídce.

"Nabízíme exkurzi do světa jeskyňářů. Návštěvníci si mohou prohlédnout speleologickou výstroj i nejrůznější paleontologické nálezy," lákal na prohlídku Jan Flek z České speleologické společnosti.

Za Vilémovicemi se poprvé asfalt promění v nezpevněný terén. "Stezka vede přes krasovou plošinu Harbechy do Rudice. Cyklisté tady pojedou po polních cestách," vysvětlil Vladimír Vecheta, který spolupracuje s ekologickou organizací Nadace Partnerství.

Mapa Rudice.

Mapa Rudice.

Červená turistická značka vede až k větrnému mlýnu. Okolí zajímavé stavby se proměnilo v geopark, který představuje pestrou paletu geologického složení kraje. Unikátní zážitek nabízí takzvané rudické propadání.

Za nemalý poplatek nabízí zkušení průvodci výpravu až do útrob jeskynního systému. "Sestup do hloubky 110 metrů je dost náročný, účastníci by proto měli být v dobré fyzické kondici. Výprava také není vhodná pro lidi, kteří se bojí hloubek, výšek a úzkých prostorů," upozornil organizátor sestupů Roman Šebela a dodal, že za týden se do hlubin jeskyní podívá až deset zájemců.

Hluboké drahanské lesy

V Rudici se s cyklisty Moravský kras loučí a sousední Jedovnice jsou bránou do lesnaté Drahanské vrchoviny. Zatímco rybník Olšovec vybízí k rybolovu a odpočinku, sousední Budkovan zve k exkurzi do říše ptactva a obojživelníků.

Tradiční výlov rybníku Olšovec v Jedovnicích.

Tradiční výlov rybníku Olšovec v Jedovnicích.

"Cestou do Vyškova čeká cyklisty asi nejnáročnější část trasy. Kopcovitý terén vede většinou po lesních cestách," přiblížil Vecheta. Z lesa se stezka vynoří u Ruprechtova, kde stojí kamenný větrný mlýn.

Za vesnicí pokračují další hluboké lesy. Z kopců se cyklisté dostávají do Kateřinského údolí a za potokem čeká další stoupání. "Za deště je potřeba dávat v některých místech větší pozor. Prudká klesání lze ale při nepříznivém počasí bezpečně objet," radil Vecheta.

Za Opatovickou přehradou, která slouží jako zdroj pitné vody pro Vyškovany, vystřídá silnici lesní cesta. Z údolí Malé Hané už zase pokračuje zpevněná vozovka a stezka míří přes Dědice přímo do Vyškova. Dětem tam udělá radost výprava za prehistorickými zvířaty v dinoparku nebo návštěva zooparku.

Autoři:

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Za brutální kopance do hlavy kvůli jogurtům dostal násilník čtyři roky

Muž brutálně napadl jiného kvůli jogurtům

Čtyřletý trest dostal Pavel Major za to, že v únoru v Brně zkopal jiného muže do bezvědomí. Brutálního útoku se...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Kamion u Brna vrazil do svodidel a převrátil se, D2 byla celou noc ucpaná

Převrácený kamion zablokoval u Sadské dálnici D11

Dálnici D2 z Lanžhota na Brno uzavřela v noci na úterý nehoda nákladního vozidla. Auto se na 3. kilometru u Brna...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz