Méně náměstí, více parku. Uprostřed Brna chtějí mít ostrov svěžesti

  12:09aktualizováno  12:09
Park na Moravském náměstí v Brně se měl proměnit už loni. Jenže podle radnice by to stálo až 80 milionů korun, a tak se škrtá. Nakonec by se i tak „zelený ráj“ ochlazující město mohl rozšířit.

Moravské náměstí v Brně | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vychutnat si dobrou kávu a poslechnout si přitom třeba koncert měli Brňané v nově upraveném parku na Moravském náměstí už letos. Jenže park je stejný jako v roce 2016, kdy vedení Brna-střed představilo architektonický návrh, jak bude v blízké době vypadat.

Dnes se ukazuje, že plán s kavárnou, posezením a obří zpevněnou plochou jako novým centrem pro setkávání byl značně přehnaný. Cena úprav by se vyšplhala k 80 milionům korun.

„Projektanti teď mají strop na částce 35 milionů bez DPH,“ uvedl radní Brna-střed pro oblast územního rozvoje Petr Bořecký (ANO).

Ušetřit chtějí řadou změn. Třeba zpevněná plocha, původně přesahující tři tisíce metrů čtverečních, je nově navržená o třetinu menší a také cesty jsou v projektu užší. „Je to park, nikoli náměstí,“ podotkl Bořecký.

S tím souhlasí i zastupitel Brna-střed za Piráty Patrik Doležal. „Taková místa, kde se můžou lidé setkávat, jsou hned kousek odtud, například u sochy Jošta. My spíše potřebujeme více parkovou úpravu,“ myslí si Doležal.

Kavárna, která by měla stát v zadní části parku ve směru od Rašínovy ulice, bude nakonec menší než v původním plánu. „Kavárna tam vznikne, ale kvůli omezením v regulačním plánu bude menší, jako je dnes například na Mendlově náměstí,“ přiblížil Bořecký s tím, že v současnosti směřují změny v parku na roky 2021 a 2022.

Vizualizace ukazuje, jak bude vypadat Moravské náměstí v Brně.

Takto mělo vypadat Moravské náměstí podle plánu z roku 2016.

Projektovou dokumentaci, která má být hotová příští rok, chtěli podle radního původně zpracovávat už loni, ale nedostali na ni od magistrátu peníze. I proto se úprava parku zpožďuje.

Plány podle něj komplikuje také velké sucho v posledních letech. „Na základě podrobného dendrologického průzkumu se přišlo na to, že tam hodně stromů usychá. Řešíme proto, že bude potřeba v parku udělat lepší opatření na zadržování vody, zavlažování nebo vsakování,“ uvedl Bořecký.

Podle zastupitelky Jasny Flamikové (Zelení) se může Brno inspirovat v zahraničí, kdy se bude voda shromažďovat na jednom místě, třeba v zeleni, která bude umístěna pod úrovní okolních cest a ulic. „Byl by to takový malý poldr,“ nastínila bývalá místostarostka.

Na projektu se už nyní podílejí přední čeští odborníci na parkové plochy, vsakování deštových vod a péči o stromy. Ti se shodují na tom, že situace v parku je vážná a musí se řešit.

„Tým jsme rozšířili o spolupráci se zahraničními i českými krajinnými architekty. Společně si klademe za cíl vytvořit park, který obstojí vůči současným klimatickým změnám. Chceme výrazně zlepšit podmínky pro současné stromy. Tyto úpravy jsou poměrně nákladné a tak hledáme řešení, které bude přiměřené,“ uvedli architekti z ateliéru consequence forma, kteří na projektu spolupracují.

Městská část chce jít v případě Moravského náměstí ještě dál. Neřešit jen park, ale zaměřit se na celé náměstí, které zahrnuje prostor táhnoucí se od Koliště přes prostranství u Janáčkova divadla až k soše Jošta.

„Dnes máme Moravské náměstí rozdělené silnicemi na několik částí. Křižovatka u Rooseveltovy ulice vůbec nesplňuje dnešní předpisy. Kdyby se předělala, bylo by pro lidi celé náměstí lépe průchozí,“ podotýká Doležal.

Prostor u rudoarmějce bude schvalovat Rusko

Před Janáčkovým divadlem už je prostor upravený, nyní se chystají změny v parku naproti v Rooseveltově ulici, kde by měla zmizet zeď, která dnes zeleň odděluje od chodníku.

Pak by zbývalo upravit ještě okolí památníku rudoarmějce. Jenže to nebude jednoduché. Celé místo je památkově chráněné a k jeho změnám se kvůli česko-ruské dohodě o vzájemném udržování válečných hrobů bude muset vyjádřit i Rusko.

„Zatím nás nikdo neoslovil, takže nemám co komentovat. Záleží na konkrétním projektu,“ poznamenal ruský konzul v Brně Alexandr Nikolajevič Budaev.

Doležal by rád, aby celé náměstí vytvořilo jakýsi „ostrov svěžesti“. „Ten bude narušovat tepelný ostrov města. Kdyby se nám povedlo náměstí takto předělat, mohlo by to snížit teplotu až o čtyři stupně,“ prohlásil.

Starostovi Brna-střed Vojtěchu Menclovi (ODS) se taková představa líbí. „Bylo by zajímavé, aby na sebe zeleň lépe navazovala. Rozhodně takové změny do budoucna nevylučuji, ale bude potřeba vyřešit dopravu a spolupracovat na tom s magistrátem,“ upozorňuje Mencl.

Z Moravského náměstí má být zelená oáza uprostřed Brna.

Z Moravského náměstí má být zelená oáza uprostřed Brna.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Nejčtenější

Pod rychlými auty se silnice zatím nepropadne, policie systém odmítá

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Chtěly být první v Česku, ale Branišovice na Brněnsku zatím propadající se práh jako unikátní past na bezohledné řidiče...

V Brně vyroste moderní kostel, bude vypadat jako loď plující do města

Tým okolo architekta Jana Soukupa navrhl líšeňský kostel ve tvaru lodě, která...

Nejen na Lesné vyroste kostel mezi paneláky. Moderní svatostánek bude za pár let sloužit věřícím také v brněnské Líšni....

Při srážce tří aut v Kyjově zemřela řidička, dva muži jsou těžce zranění

Při srážce tří aut v Kyjově na Hodonínsku zemřela řidička, další dva šoféři...

Při střetu tří vozidel v Kyjově na Hodonínsku dopoledne zemřela řidička, šoféři dalších dvou aut utrpěli těžká zranění.

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

Z moravské barokní sýpky vznikl hotel s dokonalým interiérem

Hotel Lotrinský ve Velkých Pavlovicích vznikl ze staré barokní sýpky, kterou...

Monumentální barokní sýpka v centru Velkých Pavlovic byla postavena na konci 18. století za vlády císaře Josefa II.,...

Další z rubriky

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

Kuřák i deodorant kolem vás vytvoří smog asijského velkoměsta, říká vědec

Ondřej Mikeš ukazuje malou krabičku s GPS a prachovým senzorem, kterou u sebe...

„Mobilní“ monitorovací stanice letos v dubnu a červnu udělali z vybraných Brňanů vědci z Masarykovy univerzity....

Pod rychlými auty se silnice zatím nepropadne, policie systém odmítá

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Chtěly být první v Česku, ale Branišovice na Brněnsku zatím propadající se práh jako unikátní past na bezohledné řidiče...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz