V Brně vyroste moderní kostel, bude vypadat jako loď plující do města

  16:40aktualizováno  16:40
Nejen na Lesné vyroste kostel mezi paneláky. Moderní svatostánek bude za pár let sloužit věřícím také v brněnské Líšni. Se stavbou za 70 milionů korun se začne příští rok, dokončená má být nejpozději v roce 2023.

Tým okolo architekta Jana Soukupa navrhl líšeňský kostel ve tvaru lodě, která směřuje k centru Brna. Zvony nebudou na věži, ale výrazně níž, aby se jejich zvuk tolik nenesl sídlištěm a nerušil lidi. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Trojboký kostel Ducha svatého postaví Biskupství brněnské v Horníkově ulici na základě vítězného návrhu architekta Jana Soukupa z Plzně a jeho kolegy Jana Trčky, kteří se zabývají obnovou a výstavbou sakrálních památek.

Podle architekta Jana Soukupa je kostel s trojúhelníkovou lodí zasazen do míst bez urbanistického řešení. „Chtěli jsme, aby byl středobodem prostoru. Orientačním bodem, který bude formovat tvář sídliště,“ vysvětlil Soukup.

Architekt v návrhu usiluje o jednoduchost, záleží mu na tom, aby byl vnitřní prostor světlý a působil otevřeně. „Kostel by neměl tísnit věřící. Měl by naopak reagovat na jejich náladu a pocity,“ dodal Soukup.

Dosáhnout toho se snaží pomocí bílého interiéru doplněného světlým dřevem. Centrálním prvkem je oltář, kolem kterého mají vějířovitě sedět či stát věřící. Do kostela se jich vejde až čtyři sta.

Výzdoba z plamínků

Zvnějšku vypadá kostel jako loď, která „vyplouvá“ směrem k městu. Střechu ponesou tři pilíře a zvony budou záměrně umístěny nízko, do stěn lodi, aby se jejich zvuk příliš nerozléhal a nerušil tak obyvatele nejbližších paneláků.

Fotogalerie

Církev kostel zasvětí Duchu svatému, což inspirovalo výtvarníka návrhu Karla Rechlíka při vymýšlení výzdoby interiéru.

„U nás není mnoho kostelů, které by byly zasvěceny Duchu svatému. Ten se neznázorňuje obrazem nebo sochou, ale symbolem plamínků,“ vysvětluje Rechlík.

Právě motiv skleněných plamínků tak má tvořit výzdobu kostela. Vzniknou vitrážovou technikou z taveného skla. „Měly by být zavěšené jako samostatné prvky s kovovým obvodovým lemem na ocelových lankách a jakoby se snášet dolů,“ popsal Rechlík.

Na stavbu shání peníze Nadace pro radost, která uspořádala sbírku mezi věřícími. Zatím se jim podařilo shromáždit asi polovinu potřebné částky. „Je to posbíráno z darů farníků i věřících z celé republiky,“ uvedl biskupský delegát pro přípravu kostela Pavel Kafka.

Zda stavba skutečně začne příští rok, záleží hlavně na rychlosti územního řízení. V první etapě vznikne kostel, ve druhé na něj naváže fara s byty duchovních a společenským sálem.

S kostelem pro městskou část s 26 tisíci obyvatel se počítá dlouhodobě. V sousedství vyrostlo salesiánské středisko, kam chodí do kroužků stovky dětí, mše se konají v tělocvičně pod horolezeckou stěnou. Jinak sídliště zatím spadá pod farnost u kostela svatého Jiljí ve staré Líšni.

Napoprvé nestačilo ani 74 návrhů

Biskupství chtělo kostel na sídlišti stavět už před šesti lety, kdy vypsalo architektonickou soutěž. Ze 74 návrhů ovšem tehdy porota vítěze nevybrala.

„Žádný nás neoslovil do té míry, abychom mu udělili první místo. Na druhém místě se umístil architekt Tomáš Kodet, který ale dokončený návrh ke schválení nepředložil,“ vysvětluje okolnosti výkonná ředitelka Nadace pro radost Helena Kohoutková.

Po šesti letech biskupství vypsalo novou soutěž, která se proti té minulé hodně lišila. „Tentokrát jsme sami vyzvali architekty ke spolupráci. Oslovili jsme jich devět a soutěže se jich zúčastnilo pět. A vítěze tentokrát porota našla,“ dodává s úsměvem Kohoutková.

Architektonické návrhy kostela Ducha svatého si mohou lidé do příštího pátku prohlédnout na vlastní oči. Na panelech je od 10 do 17 hodin vystavuje Diecézní muzeum v Brně na Petrově. Poté budou přesunuty na ukázku pro místní do Líšně.

Na Lesné už jsou se stavbou moderního svatostánku zasvěceného blahoslavené Marii Restitutě dál. Rotunda se samostatnou trojhrannou věží a osmdesát metrů dlouhým barevným oknem má být podle původního plánu dokončená ještě letos.

Po roce 1989 vyrostlo v brněnské diecézi třináct nových kostelů a čtyři desítky kaplí, navíc ještě klášter klarisek v Soběšicích a tři duchovní centra.

Autoři:

Nejčtenější

Učitelkám se na procházce ztratil dvouletý hoch, zjistili to až rodiče

Učitelkám v Brně se zatoulal dvouletý chlapec

Policie vyšetřuje incident v brněnské soukromé školce, kde se při procházce ztratil teprve dvouletý chlapec. Ukázalo se...

Při srážce autobusu s nákladním autem zemřela v Brně jedna cestující

V Brně se srazil autobus s nákladním autem. Zranilo se osm lidí.

Ve Vídeňské ulici v Brně se ve směru z centra před polednem srazilo nákladní auto s autobusem. Zranilo se osm lidí...

Tříletý kluk odešel bez povšimnutí ze školky domů, případ řeší inspekce

Malý chlapec bez povšimnutí opustil školku

Školní inspekce prověřuje mateřskou školu v brněnských Žabovřeskách, ze které bez vědomí učitelek odešel teprve...

VIDEO: Žena stáhla opilému muži kalhoty, při osahávání jej okradla

Zlodějka stáhla mladíkovi kalhoty a osahávala jej

Originální fintou odvedla sedmapadesátiletá zlodějka v Brně pozornost muže, jehož se chystala okrást. Opilému...

Jak si zvykám doma. Plekanec sní v Brně o titulu

Tomáš Plekanec z HC Kometa Brno během přípravy proti PSG Beranům Zlín. (5. září...

Vypadá spokojeně. S partnerkou Lucií Šafářovou očekává narození potomka. Na Instagramu zveřejňuje fotky, jak montuje...

Další z rubriky

Brno dá další peníze na MotoGP, zvýšení poplatku však může závod pohřbít

Celková návštěvnost brněnské Velké ceny se přiblížila hranici 200 tisíc.

Dalších 7,5 milionu korun na letošní závody MotoGP, které se konaly v srpnu, odklepli brněnští zastupitelé. Sešli se...

VIDEO: Žena stáhla opilému muži kalhoty, při osahávání jej okradla

Zlodějka stáhla mladíkovi kalhoty a osahávala jej

Originální fintou odvedla sedmapadesátiletá zlodějka v Brně pozornost muže, jehož se chystala okrást. Opilému...

Po zkušenostech z Nepálu doplní tým záchranářů i pediatr či gynekolog

Český traumatým trénuje v areálu fakultní nemocnice v brněnským Bohunicích....

Jediný český traumatým, který zasahuje při humanitárních katastrofách ve světě, rozšiřuje specializace lékařů a...

Nanečisto se stěhoval dům, říká šéf inženýrů o přesunu kostela v Mostě

Lubomír Junek už takřka 30 let pracuje v instituci, která se podílela na...

Je to 44 let, kdy stroje začaly nadzvedávat konstrukci kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. 15. září 1975 tím...

Najdete na iDNES.cz