Módní návrhářka pocházející z Brna Liběna Rochová s ředitelem Moravské galerie Janem Pressem. | foto: archiv Moravské galerie v Brně

Návrhářka Liběna Rochová věnovala Moravské galerii část svých kolekcí

  • 1
Společenské róby pro soutěžící Miss České republiky, ale také šperky, doplňky nebo paruky věnovala módní návrhářka Liběna Rochová Moravské galerii v Brně. Podpoří tak vizi jejího ředitele proměnit Uměleckoprůmyslové muzeum v centrum designu a módy.

„Chtěla jsem Moravské galerii věnovat většinu mých kolekcí, tvorbu od devadesátých let. Mým snem je spoluvybudovat něco jako ‚muzeum designu a módy’. Myšlenka uzrála při ranní meditaci, zavolala jsem panu řediteli Pressovi a řekla jsem mu: ‚Doufám, že mi nedáte košem!’ – a nedal,” směje se brněnská rodačka Liběna Rochová.

Proslavila se v České republice i v zahraničí, na poli módy působí už od 80. let minulého století.

Módní návrhářka pocházející z Brna Liběna Rochová.

Věnuje se oděvnímu designu v jeho plné šíři a dosáhla na množství cen a nominací. Je zakladatelskou ikonou soudobého návrhářství a její jméno je synonymem módního designu v průběhu několika dekád.

Výraznými prvky typickými pro její tvorbu jsou plastičnost objemu, výrazná struktura povrchu a vazba s prostorem. Ty jsou patrné i v rozmanitosti daru Moravské galerii.

„Ráda pracuji s klasickými materiály, jako jsou různé druhy hedvábí, vln, směsové materiály, pak je to také kov, sklo, plasty, dráty nebo papír, “ upřesňuje Rochová, jež dvanáctým rokem vede Ateliér oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

Sbírka pro Moravskou galerii obsahuje kolekce jako například Pocta sklu, Timeless, Doteky – pro organizaci Debra věnující se nemoci motýlích křídel, nebo společenské róby pro soutěžící Miss ČR.

Vybrané modely z tvorby Liběny Rochové budou od poloviny září vystaveny ve stálé expozici věnované soudobé módě v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně, celou její tvorbu pak představí Moravská galerie v samostatné retrospektivní výstavě.

Svým darem tak jde návrhářka naproti vizi ředitele Jana Presse proměnit Uměleckoprůmyslové muzeum v centrum designu a módy. Ta vychází z historie Brna spojené s textilem a jeho výrobou.

Nově zrekonstruované Uměleckoprůmyslové muzeum se otevře právě na podzim. Budova stojící na Husově ulici v Brně se svými expozicemi, výstavami a programem zaměří na design a jeho jednotlivé druhy.

Jedním z nich je právě móda, ale prostor dostane také porcelán, sklo, keramika či nové technologie a média pro prezentaci tvorby současných designérů.

2. září 2014