Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 14. srpna 2022 Alan

Jen dobře informovaný občan jedná systémově, říká autor chytrého rozhlasu

  11:22
Zaběhnutý pes, havárie vody, blokové čištění, zajímavé akce. Ale také možnost odpovídat vedení města na minireferenda nebo třeba vyfotit, co by bylo dobré změnit. To vše dokáže Mobilní Rozhlas, který jen na jihu Moravy využívá už bezmála sto tisíc lidí.

Zastupitel Popůvek na Brněnsku Ondřej Švrček je autorem Mobilního Rozhlasu, který slouží městům a obcím k chytré komunikaci. | foto: archiv Ondřeje Švrčka

„Říkáme aktivních voličů, zkrátka lidí, kteří se zajímají o dění kolem sebe, platí popelnice a chodí k volbám,“ říká autor projektu Ondřej Švrček, který je mimo jiné zastupitelem Popůvek na Brněnsku a stojí také za iniciativou Zlepšeme Česko, jež bojuje proti černým skládkám.

Jak podle vás jižní Morava zvládá informovat své obyvatele v této těžké covidové době?
Komunikace ze strany samospráv je teď velmi důležitá. Je třeba si uvědomit, že lidé starostům a dalším zástupcům samospráv podle dlouhodobých výzkumů velmi důvěřují, takže informace přímo od nich třeba právě přes Mobilní Rozhlas můžou velmi efektivně ovlivnit dění. Vnímám to jako dost zásadní prvek pro doplňkovou komunikaci k ostatním kanálům i například celostátním médiím. A myslím, že samosprávy jsou ve způsobu podávání informací čím dál lepší a Jihomoravský kraj ve smart komunikaci, kam naše aplikace patří, rozhodně spadá mezi ty pokročilejší regiony.

Už někdy stály samosprávy před podobnou výzvou jako nyní? Třeba při povodních?
Myslím, že dnes je to unikátní situace. Samozřejmě povodně jsou děsivější, jejich síla intenzivnější, ale koncentrovaná v jeden moment. Koronavirová pandemie je dlouhotrvající krizová situace, vždyť ani ještě nevíme, kdy bude úplně pod kontrolou. A komunikace je v takových případech naprosto klíčová. Mám teď na mysli oficiální informace od zástupců státu, protože jen dobře informovaný občan se může chovat systémově. Kdo informace nemá, systém zcela dodržovat nemůže.

Zaznamenali jste od začátku pandemie nárůst zákazníků?
Od března 2020 výrazně vzrostl počet aktivně zaregistrovaných samospráv, a to asi o 600, tedy další desetinu českých měst a obcí. V současnosti jich je celkově zapojeno aktivně bezmála 1 200, což je opravdu velké číslo, protože tam máme i velké městské celky, včetně třeba brněnských městských částí.

To, že jsme zaznamenali zvýšený zájem o aktivaci, je však logické. Kdy jindy by měly radnice efektivněji komunikovat se svými občany než za doby takové bezprecedentní situace. Když se podíváme na jižní Moravu, Mobilní Rozhlas aktivně využívá 176 samospráv, jež mají asi 97 tisíc zapojených občanů – říkáme aktivních voličů, zkrátka lidí, kteří se zajímají o dění kolem sebe, platí popelnice a chodí k volbám.

Co všechno vlastně Mobilní Rozhlas umí?
Primárně slouží k předání důležitých zpráv přímo do mobilního telefonu pomocí mnoha kanálů, včetně hlasových zpráv pro nevidomé a slabozraké nebo oznámení rovnou do aplikace. Tyto kanály spolu kombinujeme a doplňujeme, abychom dosáhli co největšího zásahu registrovaných lidí za co nejmenší náklady. Kouzlo smart komunikace tkví v tom, že je okamžitá, relevantní a umožňuje zpětnou vazbu. Zjednodušeně – dostanete okamžitě ty zprávy, které vás mohou zajímat.

A „přídavné“ funkce aplikace?
Nabízí také subsystém na hlášení občanských podnětů a závad. Můžete třeba upozornit na vyvrácené značky, výmoly nebo nebezpečný odpad. Třetí část je věnovaná anketám a participativním rozpočtům. V kraji takto pravidelně řeší participativní rozpočet třeba Znojmo, kde se zapojilo 4,5 tisíce lidí. Když si vezmeme, že tam chodí k volbám asi 12 tisíc obyvatel, tak je to obrovský vzorek. A čtvrtou částí je propojení a znásobení efektivnosti klasických komunikačních nástrojů, jako jsou ampliony, weby a tištěné zpravodaje, tak, aby se informace z nich dostaly k více lidem.

Typicky vyjde novinka na webu města a Mobilní Rozhlas ji načte a rozesílá lidem do telefonů. Jsme takhle schopni až pětinásobně zvýšit návštěvnost městských webových stránek. Každá zapojená samospráva má na Mobilním Rozhlase zároveň online profil a je zapojena do celonárodní aplikace.

A jak to funguje, když chce například radnice informovat o schváleném rozpočtu? Předá vám podnět ke zveřejnění?
Ne, je to velmi jednoduché. My vyškolíme kompetentní zaměstnance samosprávy, typicky třeba tiskový odbor, a ti dostanou unikátní přístupy a data si rozesílají po své ose. My do nich nijak nezasahujeme, jen případně radíme, jak dosáhnout co největšího efektu. Velkou výhodou je, že jsou zprávy cílitelné, tedy na základě ulic, na seniory, rodiny s dětmi, řidiče…

Máte změřenou efektivnost vaší aplikace? A rozesíláte přes ni také informace typické z amplionů, jako třeba že přijede kožkař a bude vykupovat králičí kůže?
Jsme schopni v jeden moment zasáhnout asi 27 procent všech obyvatel, což jsou zhruba dvě třetiny aktivních voličů. A snažíme se na setkáních zástupce zaškolovat, aby posílali důležité informace, pozvánky na kulturu, upozornění, že je třeba zaplatit popelnice, poplatek za psa, ale ne moc reklamy. To se děje jen minoritně a chystáme na to vlastní kategorii, něco jako lokální nabídky. Zkrátka aby samosprávy informovaly o těch nejdůležitějších věcech jako havárie vody a blokové čištění.

Tak to mimochodem celé vzniklo. V brněnských Černovicích mi čtyřikrát odtáhli auto, tak jsem šel za starostkou, jestli by nešlo posílat upozornění SMS. A ono to nešlo, tak jsem říkal, že to naprogramuju. No a tak před osmi lety začal vznikat Mobilní Rozhlas. (směje se)

Říkáte, že svůj projekt berete jako důkaz, že na Moravě mohou vznikat přelomové myšlenky světového formátu. V čem je podle vás ona přelomovost?
To je velmi jednoduché. Spojili jsme několik systémů do jednoho přehledného intuitivního, který dokáže ovládat běžný úředník. Nic podobného, takhle uceleného, jsme ve světě nezaznamenali. I proto teď budeme pod novou značkou startovat v Německu, plánujeme Anglii, Španělsko i USA, kde nic tak komplexního neexistuje.

Takže jste před velkým tažením do ciziny?
Ano, s novým investorem, společností Pale Fire Capital. Na tohle bych už si netroufal sám s firmou o třiceti zaměstnancích, na to už potřebujeme víc kapitálu, víc lidí, víc zkušeností. Technologicky je náš projekt unikátní, teď je otázka, jestli se nám ho povede implementovat i v zahraničí.

Jak se vůbec aplikaci podařilo dostat až do této fáze?
Jako firma jsme dělali SMS a mailové rozesílky komerčních klientů (Švrček je generální ředitel společnosti Neogenia – pozn. red.). V roce 2012 jsme vyhráli tendr pro dodávku SMS řešení pro krizové řízení v hlavním městě. A když jsem začal jednotlivá řešení podrobně studovat, zjistil jsem, že systémy nejsou na úrovni státní správy tak propracované. Věděl jsem, jak fungují zprávy posílané přímo do telefonu, a bylo mi jasné, že něco takového může skvěle podnítit sousedskou společnost a zlepšovat kvalitu života v obcích.

A co další novinky?
Teď dokončujeme celostátní „covid report“. Každá samospráva poskytne občanům přehledná data Ústavu zdravotnických informací a statistiky o počtu nemocných v obci a lze je srovnat s okolními katastry či městy. Jde o velmi zajímavá data, jež mají trošku tlumit hysterii a zároveň vést lidi k zodpovědnosti.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Jihomoravském kraji se volí v obvodech Blansko, Brno - město obv. 55, Brno - město obv. 58, Hodonín.

Anna Hubáčková, Jiří Dušek, Jan Žaloudík, Jaromíra VítkováMarkéta Vaňková, Jiří Crha, Tomáš Töpfer, Petr Vokřál

  • Nejčtenější

Fotbalové impérium s vrcholem ve Vyškově. Do dvou let prvoligoví, velí africký majitel

Dlouho platil za paní Columbovou. Vyškovský fotbal roste od roku 2017 Kingsleymu Pungongovi pod rukama, majitel skupiny...

Zrušte nákup jízdenek ve vlacích bez přirážky, žádá kraj. Lidi už umí s mobilem

Nákup jízdenek ve vlaku bez přirážky navrhuje zrušit Jihomoravský kraj. Podle něj se totiž mobilní gramotnost...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Komenský aktivně donášel Švédům, shodují se jeho pseudonymy, říká historik

Premium Měšťané se přidali na stranu obránců s velkou vervou. I to pomohlo Brnu proti Švédům, pro něž byl špionem mimo jiné Jan...

Muž dostal pět let za znásilnění třináctileté dcery. Tvrdí, že ho sváděla

Pětiletý trest vězení dostal obžalovaný Luděk T. u Krajského soudu v Brně. Podle obžaloby loni v září v opilosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělci bojují proti rozšíření parku na Kraví hoře, bojí se o své ateliéry

Je jednou z mála posledních lokalit v Brně, kde na jednom místě přebývá početná komunita hudebníků, výtvarníků,...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

VIDEO: V křižovatce řízené policistou chybovali i profesionální řidiči

Několik posledních dní suplují kvůli výměně semaforů na rušné křižovatce u hlavního nádraží v Brně práci světelné...

Zrušte nákup jízdenek ve vlacích bez přirážky, žádá kraj. Lidi už umí s mobilem

Nákup jízdenek ve vlaku bez přirážky navrhuje zrušit Jihomoravský kraj. Podle něj se totiž mobilní gramotnost...

Na D2 u Brna se srazila dodávka s autobusem, tvořily se kolony

Dálnici D2 u Brna na hodinu zablokovala na 10. kilometru ve směru z Břeclavi srážka autobusu a dodávky. V místě vznikla...

Sedm kruhových objezdů Blansku nestačí, ve městě už se staví další

Už dnes se dá o Blansku mluvit jako o městě kruhových objezdů. Řidiči jich tu najdou sedm včetně jednoho dalšího...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ DĚLNÍK/CE (23-28.000 Kč + bonus 25.000)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...