Pondělí 19. dubna 2021, svátek má Rostislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 19. dubna 2021 Rostislav

Jen dobře informovaný občan jedná systémově, říká autor chytrého rozhlasu

  11:22
Zaběhnutý pes, havárie vody, blokové čištění, zajímavé akce. Ale také možnost odpovídat vedení města na minireferenda nebo třeba vyfotit, co by bylo dobré změnit. To vše dokáže Mobilní Rozhlas, který jen na jihu Moravy využívá už bezmála sto tisíc lidí.

Zastupitel Popůvek na Brněnsku Ondřej Švrček je autorem Mobilního Rozhlasu, který slouží městům a obcím k chytré komunikaci. | foto: archiv Ondřeje Švrčka

„Říkáme aktivních voličů, zkrátka lidí, kteří se zajímají o dění kolem sebe, platí popelnice a chodí k volbám,“ říká autor projektu Ondřej Švrček, který je mimo jiné zastupitelem Popůvek na Brněnsku a stojí také za iniciativou Zlepšeme Česko, jež bojuje proti černým skládkám.

Jak podle vás jižní Morava zvládá informovat své obyvatele v této těžké covidové době?
Komunikace ze strany samospráv je teď velmi důležitá. Je třeba si uvědomit, že lidé starostům a dalším zástupcům samospráv podle dlouhodobých výzkumů velmi důvěřují, takže informace přímo od nich třeba právě přes Mobilní Rozhlas můžou velmi efektivně ovlivnit dění. Vnímám to jako dost zásadní prvek pro doplňkovou komunikaci k ostatním kanálům i například celostátním médiím. A myslím, že samosprávy jsou ve způsobu podávání informací čím dál lepší a Jihomoravský kraj ve smart komunikaci, kam naše aplikace patří, rozhodně spadá mezi ty pokročilejší regiony.

Už někdy stály samosprávy před podobnou výzvou jako nyní? Třeba při povodních?
Myslím, že dnes je to unikátní situace. Samozřejmě povodně jsou děsivější, jejich síla intenzivnější, ale koncentrovaná v jeden moment. Koronavirová pandemie je dlouhotrvající krizová situace, vždyť ani ještě nevíme, kdy bude úplně pod kontrolou. A komunikace je v takových případech naprosto klíčová. Mám teď na mysli oficiální informace od zástupců státu, protože jen dobře informovaný občan se může chovat systémově. Kdo informace nemá, systém zcela dodržovat nemůže.

Zaznamenali jste od začátku pandemie nárůst zákazníků?
Od března 2020 výrazně vzrostl počet aktivně zaregistrovaných samospráv, a to asi o 600, tedy další desetinu českých měst a obcí. V současnosti jich je celkově zapojeno aktivně bezmála 1 200, což je opravdu velké číslo, protože tam máme i velké městské celky, včetně třeba brněnských městských částí.

To, že jsme zaznamenali zvýšený zájem o aktivaci, je však logické. Kdy jindy by měly radnice efektivněji komunikovat se svými občany než za doby takové bezprecedentní situace. Když se podíváme na jižní Moravu, Mobilní Rozhlas aktivně využívá 176 samospráv, jež mají asi 97 tisíc zapojených občanů – říkáme aktivních voličů, zkrátka lidí, kteří se zajímají o dění kolem sebe, platí popelnice a chodí k volbám.

Co všechno vlastně Mobilní Rozhlas umí?
Primárně slouží k předání důležitých zpráv přímo do mobilního telefonu pomocí mnoha kanálů, včetně hlasových zpráv pro nevidomé a slabozraké nebo oznámení rovnou do aplikace. Tyto kanály spolu kombinujeme a doplňujeme, abychom dosáhli co největšího zásahu registrovaných lidí za co nejmenší náklady. Kouzlo smart komunikace tkví v tom, že je okamžitá, relevantní a umožňuje zpětnou vazbu. Zjednodušeně – dostanete okamžitě ty zprávy, které vás mohou zajímat.

A „přídavné“ funkce aplikace?
Nabízí také subsystém na hlášení občanských podnětů a závad. Můžete třeba upozornit na vyvrácené značky, výmoly nebo nebezpečný odpad. Třetí část je věnovaná anketám a participativním rozpočtům. V kraji takto pravidelně řeší participativní rozpočet třeba Znojmo, kde se zapojilo 4,5 tisíce lidí. Když si vezmeme, že tam chodí k volbám asi 12 tisíc obyvatel, tak je to obrovský vzorek. A čtvrtou částí je propojení a znásobení efektivnosti klasických komunikačních nástrojů, jako jsou ampliony, weby a tištěné zpravodaje, tak, aby se informace z nich dostaly k více lidem.

Typicky vyjde novinka na webu města a Mobilní Rozhlas ji načte a rozesílá lidem do telefonů. Jsme takhle schopni až pětinásobně zvýšit návštěvnost městských webových stránek. Každá zapojená samospráva má na Mobilním Rozhlase zároveň online profil a je zapojena do celonárodní aplikace.

A jak to funguje, když chce například radnice informovat o schváleném rozpočtu? Předá vám podnět ke zveřejnění?
Ne, je to velmi jednoduché. My vyškolíme kompetentní zaměstnance samosprávy, typicky třeba tiskový odbor, a ti dostanou unikátní přístupy a data si rozesílají po své ose. My do nich nijak nezasahujeme, jen případně radíme, jak dosáhnout co největšího efektu. Velkou výhodou je, že jsou zprávy cílitelné, tedy na základě ulic, na seniory, rodiny s dětmi, řidiče…

Máte změřenou efektivnost vaší aplikace? A rozesíláte přes ni také informace typické z amplionů, jako třeba že přijede kožkař a bude vykupovat králičí kůže?
Jsme schopni v jeden moment zasáhnout asi 27 procent všech obyvatel, což jsou zhruba dvě třetiny aktivních voličů. A snažíme se na setkáních zástupce zaškolovat, aby posílali důležité informace, pozvánky na kulturu, upozornění, že je třeba zaplatit popelnice, poplatek za psa, ale ne moc reklamy. To se děje jen minoritně a chystáme na to vlastní kategorii, něco jako lokální nabídky. Zkrátka aby samosprávy informovaly o těch nejdůležitějších věcech jako havárie vody a blokové čištění.

Tak to mimochodem celé vzniklo. V brněnských Černovicích mi čtyřikrát odtáhli auto, tak jsem šel za starostkou, jestli by nešlo posílat upozornění SMS. A ono to nešlo, tak jsem říkal, že to naprogramuju. No a tak před osmi lety začal vznikat Mobilní Rozhlas. (směje se)

Říkáte, že svůj projekt berete jako důkaz, že na Moravě mohou vznikat přelomové myšlenky světového formátu. V čem je podle vás ona přelomovost?
To je velmi jednoduché. Spojili jsme několik systémů do jednoho přehledného intuitivního, který dokáže ovládat běžný úředník. Nic podobného, takhle uceleného, jsme ve světě nezaznamenali. I proto teď budeme pod novou značkou startovat v Německu, plánujeme Anglii, Španělsko i USA, kde nic tak komplexního neexistuje.

Takže jste před velkým tažením do ciziny?
Ano, s novým investorem, společností Pale Fire Capital. Na tohle bych už si netroufal sám s firmou o třiceti zaměstnancích, na to už potřebujeme víc kapitálu, víc lidí, víc zkušeností. Technologicky je náš projekt unikátní, teď je otázka, jestli se nám ho povede implementovat i v zahraničí.

Jak se vůbec aplikaci podařilo dostat až do této fáze?
Jako firma jsme dělali SMS a mailové rozesílky komerčních klientů (Švrček je generální ředitel společnosti Neogenia – pozn. red.). V roce 2012 jsme vyhráli tendr pro dodávku SMS řešení pro krizové řízení v hlavním městě. A když jsem začal jednotlivá řešení podrobně studovat, zjistil jsem, že systémy nejsou na úrovni státní správy tak propracované. Věděl jsem, jak fungují zprávy posílané přímo do telefonu, a bylo mi jasné, že něco takového může skvěle podnítit sousedskou společnost a zlepšovat kvalitu života v obcích.

A co další novinky?
Teď dokončujeme celostátní „covid report“. Každá samospráva poskytne občanům přehledná data Ústavu zdravotnických informací a statistiky o počtu nemocných v obci a lze je srovnat s okolními katastry či městy. Jde o velmi zajímavá data, jež mají trošku tlumit hysterii a zároveň vést lidi k zodpovědnosti.

  • Nejčtenější

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Žena v Brně zemřela po pádu ze sedmého patra, podle svědků umývala okna

Smrtelná zranění si přivodila žena, která v Brně vypadla ze svého bytu v sedmém patře paneláku. Snaha záchranářů o...

Grepl: Kdo řekne covidu rýmička, toho zbiju. Hrachovina je blb

Když mluvil o koronaviru, se kterým svedl těžký zápas, oči se mu leskly a v povídání si musel dávat pauzy. Zasáhlo ho...

Zloděj ukradl ze zahrady celý domek, majiteli zůstal jen nábytek a základy

Majitel zahrady nedaleko Staroviček na Břeclavsku našel po víkendu místo zahradního domku jen základy a nábytek....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Recepturu na léčivý balzám ukrývali mniši dekády. Teď zase míří na pulty

Kapucínský řád oprášil stovky let starý recept na balzám, jehož produkce se zastavila v roce 1950. Své léčivé účinky...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Brno opravuje studny. Chce přimět lidi čerpat užitkovou vodu místo pitné

Ještě před pár desítkami let bylo zcela běžné, že si lidé chodili čerpat vodu z veřejných studní. Hlavně na vesnicích...

Pes vběhl za kočkou do kanalizace, s pomocí bagru je vytáhli hasiči

Psa uvázlého v kanalizaci zachraňovali hasiči v Mutěnicích na Hodonínsku. Z potrubí nakonec vytáhli i kočku, za kterou...

Soud zpřísnil trest lékaři, který chyboval při záchraně chlapce. Hoch zemřel

Odvolací Krajský soud v Brně dnes zpřísnil trest pro lékaře záchranné služby a Fakultní nemocnice Brno, který zvolil...

Odsouzeného muže chce rodina dostat z vězení. Nabízí milion za informace

Premium Před více než rokem podle kriminalistů u soudu dvaadvacetiletý Filip Stašek ze Znojma pobodal taxikáře Františka Bártu,...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...