Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Mladíci, kteří v opilosti ukopali muže, půjdou do vězení na 11 a 12,5 roku

  8:15aktualizováno  12:59
Krajský soud v Brně vyměřil trest pro Kamila Procházku a Martina Spurného, kteří loni opilí ukopali muže. Ve druhém líčení povolal soud další svědky a znalce. Oba mladíci podle obžaloby před obchodním domem Albert v Bystrci bezdůvodně napadli muže a zkopali ho tak, že už mu ani lékaři nedokázali pomoci.
Kamil Procházka

Kamil Procházka | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Krajský soud oba za ublížení na zdraví s následkem smrti odsoudil. Procházka dostal trest 12,5 roku za mřížemi, Spurného poslal soudce tamtéž na 11 let. Oba budou umístěni do věznice se zvýšenou ostrahou. Pozůstalým navíc musí zaplatit dohromady 1,245 milionu korun. 

"Oba obžalovaní byli schopni rozpoznat společenské nebezpečí svého jednání. Poškodili elementární pravidla každé civilizované společnosti a projevili zcela zásadní neúctu k lidskému životu a zdraví. Jejich útok měl zcela neobvyklou míru brutality a absenci jakékoliv důvodu, který by jejich jednání mohl vysvětlovat," uvedla soudkyně Jaroslava Bartošová v odůvodnění rozsudku.

Všichni si ponechali lhůtu k odvolání, takže je možné, že se případem bude zabývat ještě vrchní soud.

"Nemáte nějaké drobné?"

Napadení se odehrálo 31. srpna 2008 v 7:00 v ulici Ečerova na parkovišti. Oběť jako první napadl devatenáctiletý Procházka. Útok přerušil až příjezd strážníků, které zavolala jedna ze svědkyň. Ti zakrvácené pachatele na místě zatkli. Napadený muž ovšem 12. září zemřel. - čtěte Byli opilí a zaútočili, zkopaný muž zemřel

Procházka je od té doby ve vazbě, o tři roky starší Spurný je zatím na svobodě.

Osmačtyřicetiletý Václav Ondruch mladíky žádal o drobné. Podle Procházky na něho Ondruch týden před napadením pokřikoval a nadával mu.

Procházka u soudu také vysvětlil, že Ondrucha svlékl a oblečení mu schoval u nedaleké trafostanice proto, aby ho ponížil.

Sanitku volali strážníci

"Po našem příjezdu na místo jsme mezi zaparkovanými kamiony viděli na zemi ležícího nahého člověka, na kterém jeden mladík klečel a druhý stál vedle. Napadenému z obličeje tekla krev, byl sice při vědomí, nebyl ale schopen mluvit, proto jsme zavolali sanitku," vypověděl strážník městské policie, který na místě zasahoval.

"Když jsme přijeli, útočníci toho nechali. Z obou byl cítit alkohol, na rukou i na botách měli krev. Ten menší byl vyloženě pod vlivem alkoholu, nemohl ani chodit. Oba tvrdili, že se je ten ležící pokusil okrást. Proč je úplně nahý, nevysvětlili," dodal strážník.

Poruchy osobnosti

Histrionská porucha osobnosti

Chtějí být za každou cenu středem pozornosti, o osudy ostatních nejeví zájem, bývají labilní, snaží se o svůdný a přitažlivý zjev, chovají se však hystericky. (Slovník cizích slov)

U soudu vypovídala i znalkyně, psychiatrička Milena Zimulová.

Spurný podle ní trpí poruchou osobnosti, je emočně nestabilní, impulzivní, pije příliš mnoho alkoholu, ale je schopen abstinovat.

Procházka také směřuje k emočně nestabilní osobnosti, zneužívá alkohol a má i rysy histrionské osobnosti.

Pozitivně se o obžalovaných nevyjádřil ani další znalec a psycholog Jiří Mezník. "Kamil Procházka se snaží být obdivován a snaží se na sebe upozornit. Pod vlivem alkoholu se chová emocionálně a nestabilně, vyhledává konfliktní situace a má sklony k agresivnímu jednání," řekl Mezník, který zdůraznil, že Procházka má sklony ke lhaní.

Svědka bez domova soud nesehnal

Soudkyně Jaroslava Bartošová pak přečetla i výpověď bezdomovce Jaroslava Holiše, jehož se soudu nepodařilo předvolat.

"Když jsme přišli k zastávce před Albertem, přišel nějaký kluk a Vašek se s ním začal bavit. Já odešel a říkal jsem Vaškovi, ať jde se mnou. Čekal jsem pak na zastávce, jenže on nešel. Celý den nepřišel do práce, tak jsem ho šel k Albertu hledat. Děda Hrůza, což je člověk, co tam sedí každý den, mi řekl, že Vaška ráno sejmuli, že tam byla záchranka a policajti," vypověděl Holiš na policii.

Připustil, že on i napadený Ondruch byli toho rána opilí. "Byli jsme na tom dobře. Vypili jsme večer asi 5 litrů vína v krabicích a ráno každý i tři piva."

Soudní lékařka Svatava Duchaňová popsala Ondruchova zranění. "Utrpěl zhmoždění mozku, krvácení do mozku, zlomeniny řady obličejových kostí, krevní výrony obou očí a další. Zranění byla velmi vážná a poškozený i přes ‚superspecializovanou‘ péči 12. září zemřel," popsala.

Kopů či úderů podle ní bylo velmi mnoho. Útočníci Ondrucha podle lékařky bili i jeho vlastním páskem.

Vinu nakonec nepřímo přiznal i Martin Spurný, který dnes, stejně jako minulý týden odmítl vypovídat. Soudkyně Jaroslava Bartošová totiž přečetla jeho lednovou výpověď.

"Třikrát jsem ho kopl do hlavy. Byl jsem podnapilý" 

"Viděl jsem, jak se Kamil Procházka rozběhl za nějakým mužem, asi po minutě jsem za nimi přišel. Ten muž byl nahý, obličej měl od krve a snažil se vstát. Já jsem ho asi třikrát kopl do hlavy a dvakrát udeřil jeho páskem. Byl jsem podnapilý, byla to taková zmatená situace," přiznal Spurný policistům.

Připustil také, že předchozího večera vypil asi osm dvanáctistupňových piv a nějaký rum. Kolik, to neví. V soudní síni se ale i po čtené výpovědi odmítl vyjádřit.

Před tříčlenným senátem pak zazněly závěrečné řeči. Státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová navrhla oběma mladíkům uložit nepodmíněné tresty. Vyšší Procházkovi, který už má na kontě předchozí odsouzení za násilnou trestnou činnost - výtržnictví a ublížení na zdraví.

"Šlo o čin s velmi vysokou mírou společenské nebezpečnosti, agresivity a brutality. Oba obžalovaní museli vědět, že poškozenému mohou způsobit velmi vážné následky i smrt. Doznali se ale jen částečně, z pitevního protokolu vyplývá, že na poškozeného zaútočili nejméně patnáctkrát," popsala Zámoravcová.

Kamilu Procházkovi pak navrhla trest okolo 14 let ve věznici se zvýšenou ostrahou, Spurnému dvanáctiletý pobyt za mřížemi.

Obhájkyně Procházky pak soud požádala o snížení trestu pod zákonnou sazbu, její klient podle ní útok pouze začal a napadený muž po něm byl ještě schopen vstát.

Advokát Spurného navrhl zproštění svého klienta. Lednová výpověď je podle něj procesně nezpůsobilá, protože u ní nebyl přítomen obhájce. Státní zástupkyně ale u soudu prokázala, že advokát o výpovědi věděl, pouze na ni zapomněl.

Z obžalovaných mluvil opět jen plačící Procházka. "To, co se stalo, je neodpustitelné a nepřijatelné. Kdybych nebyl opilý, nikdy bych nic podobného neudělal. Panu Ondruchovi život nevrátím, ale kdyby to šlo, vrátím to zpět. Ve vazbě jsem si uvědomil, že se takhle problémy řešit nedají, vím, že už budu vést řádný život a do vězení se nikdy nevrátím. Můj nejhorší trest je, že s tím budu muset žít," pronesl v závěrečné řeči, při které se bez slz neudrželi ani přítomní příbuzní mrtvého napadeného. 

  • Nejčtenější

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rathův komplic Kott na úplatcích získal desítky milionů. Půjde na svobodu

Manipuloval tendry na rekonstrukce středočeských nemocnic, gymnázia i zámku. Na úplatcích si přišel prokazatelně na...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POHLED: Kometa ztrácí kouče, ale hlavně kredit. V klubu vládne nezdravé ovzduší

Čtrnáct roků uběhlo od nováčkovské sezony hokejistů Komety v extralize, jejichž porážky tehdy odnesl trenér Vladimír...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Podzimní výlety na jižní Moravě: kraj láká na rozhledny i vinobraní

Podzim na jihu Moravy láká na vinobraní, ale i na výlety – třeba na rozhledny nad vinohrady. Nejvíce jich je ve...

Šrámy na duši po tornádu zůstaly, řekl Pavel v Hruškách. Proletěl se vrtulníkem

Armáda není primárně vybavena pro živelní pohromy typu tornáda, jako bylo to na Břeclavsku, které větrný vír před dvěma...

Při obnově ptačího parku se osvědčily kozy a ovce, spásají i nevítaný zlatobýl

Významná přeměna krajiny, která nyní láká i ptáky jako volavky stříbrné či dudky chocholaté, se povedla ornitologům v...

Starosti pro vinaře. Nadprůměrně teplé léto snížilo úrodu, klesl i zájem o výkup

Neobvykle horké léto se nepříznivě podepsalo na letošní úrodě hroznů. Ty jsou sice podle průzkumu Vinařské unie...

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...