Medvíďata z Brna pravidelně pijí mléko a umí si i hlasitě „zakřičet“

  19:00aktualizováno  19:00
Mláďata lední medvědice Cory z brněnské zoo se po prvních dnech života mají k světu. Obě zatím zdárně procházejí kritickým poporodním obdobím, ve kterém si potřebují posílit imunitu. Do výběhu by se medvíďata mohla podívat už na jaře příštího roku.

Medvědice Cora z brněnské zoo je zase matkou, o mláďata se zatím vzorně stará. | foto: Zoologická zahrada Brno

Matka populárních medvíďat Billa a Toma v neděli narozená mláďata pravidelně kojí. "Rozhodujících bylo prvních čtyřiadvacet hodin, ve kterých se muselo ukázat, jestli jsou mláďata schopná od matky sát. Poslední dva dny se už dvojčata kojí pravidelně zhruba každé dvě hodiny," uvedl ředitel zoo Martin Hovorka.

Medvědice Cora

Medvědice Cora je v brněnské zoologické zahradě od roku 2000. Poprvé byla březí v roce 2005, svá mláďata ale zadávila. Také o rok později žádné ze dvou mláďat nepřežilo první dny. 

V roce 2007 Cora přivedla na svět dvojčata, o která se od první chvíle vzorně starala. Tom a Bill se stali miláčky brněnské zoo. Z moravské metropole putovala patnáctiměsíční medvíďata do zoologických zahrad v Praze a Gelsenkirchenu.

listopadu 2010 Cora opět přivedla na svět dvě medvíďata, ale matkou zůstala jen tři dny. Pak opět obě mláďata zadávila. Podobná situace se opakovala i v loňském roce. Podle záznamu z kamer samice krátce po porodu zjistila, že mláďata nežijí a pozřela je.

Kromě pravidelného krmení o dobrém zdravotním stavu mláďat svědčí i jejich chování. "Od prvního okamžiku jsou velmi hlučná, dá se přímo říct, že řvou. Tichá jsou vždy jen chvíli po kojení, to jsou spokojená. Výrazně se projevují i pohybově," pochvaloval si Hovorka.

Chovatelé z brněnské zoo se tak zatím mohou radovat. Letošnímu porodu, který se zatím jeví úspěšně, totiž předcházely nezdary v minulých dvou letech. V obou případech mláďata zemřela do tří dnů od narození.

Dostávala jiné jídlo a do boxu ji chovatelé nezavřeli

Letos se přípravy na porod změnily v několika ohledech. Cora dostávala odlišné krmení. Více ryb, které doplnilo i vařené maso, červená řepa a další ovoce a zelenina. "Také jsme březí Coře dávali bochníky chleba nasáklé rybím tukem, ty jí chutnaly," řekl Hovorka.

Další změnou byla pro Coru možnost pohybovat se i v posledních týdnech před porodem volně ve výběhu. V minulých letech ji ošetřovatelé kvůli bezpečnosti a absolutnímu klidu vždy zavřeli do porodního boxu. 

Letos se Cora zavřít nechtěla a zoo dala na radu kolegů z Moskvy, kteří mají s odchovem ledních medvědů bohaté zkušenosti, a rozhodla se ji zavíráním nestresovat. Namísto toho je dočasně uzavřená cesta kolem výběhu, aby měla medvědice klid.

Návštěvníci tak mláďata ani jejich matku v nejbližších týdnech a měsících neuvidí. Dění v porodním boxu, kde nyní celá medvědí rodina je, však mohou sledovat on-line na stránkách zahrady.

Do výběhu možná už na jaře, za rok do jiné zoo

Ukázat se návštěvníkům naživo budou moci medvědí dvojčata snad už na jaře. "S medvíďaty Billem a Tomem, která se narodila na podzim v roce 2007, to tak bylo. Po půl roce vyrazila do výběhu. O další rok později už jim výběh začal být malý a přestěhovala se jinam," vysvětlila mluvčí zoo Monika Brindzáková.

Budoucnost letošních mláďat zřejmě bude podobná. "V současnosti je v našem výběhu místo pouze pro dva dospělé lední medvědy," konstatoval Hovorka.

Zoo by sice podle něj ráda vybudovala nový a větší výběh, ale investice do drahé technologie a celá přestavba by vyšla asi na sto milionů. "Ty nám magistrát poskytne jen stěží. Pokusíme se ale sehnat alespoň část peněz z evropských fondů," dodal ředitel zahrady.

Pokud se nový výběh stavět nebude, medvíďata budou muset do jiné zoo. "Poptávka po ledních medvědech je veliká, o konkrétních zájemcích zatím ale nevíme, na to je příliš brzo. Zájem jednotlivých zoologických zahrad se totiž odvíjí především od pohlaví mláďat, které ještě neznáme," uvedla Brindzáková.

Autoři:

Nejčtenější

Rodiče se zlobí, že jejich děti učí exsenátorka opilá. Ředitel to odmítl

Marta Bayerová, KSČM

Po nedobrovolném ukončení politické kariéry se celoživotní komunistka Marta Bayerová vrátila ke kantořině. Na její...

Letoun Smartwings se kvůli problému s podvozkem musel vrátit do Brna

Trajektorie letu Boeingu 737-8HX mířícího na řecký ostrov Zakynthos, který se...

Boeing společnosti Smartwings, který měl namířeno z Brna na řecký ostrov Zakynthos, se v úterý ráno krátce po vzletu...

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Na městském okruhu v Brně praskl vodovod, při opravě se roztrhl znovu

V brněnské ulici Gajdošova v úterý ráno praskl vodovod, kvůli čemuž byly...

V Brně na velkém městském okruhu v Gajdošově ulici praskl ráno vodovod. Dva jízdní pruhy ze čtyř jsou neprůjezdné, na...

Trenér Komety: Myslel jsem, že mi Zábranský zavolá, abych vedl béčko

Petr Fiala vede hokejisty Komety

Když to jméno zaslechne hokejový fanda, musí hodně zapřemýšlet, o koho se vůbec jedná. I on sám při rozhovoru pro MF...

Další z rubriky

V dětství vyhráli nad rakovinou, dodnes se musí potýkat s následky

Pravou stranu obličeje má dnes třiadvacetiletá studentka kvůli prodělané nemoci...

Až 80 procent bývalých dětských pacientů bojuje s následky léčby rakoviny po celý život. V Brně jim se začleněním do...

Víno ředí a „moravské“ hrozny mají z ciziny, trestný čin to ale není

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

Ani novela vinařského zákona zcela nevymýtila podvodníky, kteří ohrožují poctivé vinaře. Zákazníci ztrácejí důvěru...

Při nárazu auta do betonového mostku se u Pohořelic zranili čtyři lidé

Ilustrační snímek

Při nárazu osobního auta do betonového mostku se v pondělí nad ránem u Pohořelic na Brněnsku zranili čtyři lidé, z toho...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz