„Do Billy chodí mraky lidí, přesto takhle banka rozhodla,“ krčí rameny starosta Medlánek Michal Marek (nez.).
Snahy o umístění nového bankomatu v městské části jsou marné. Ačkoliv místní o službu stojí a radnice oslovila všechny známé finanční instituce, ani jedna se „nechytla“. „V anketě občané bankomat označovali za jednu z nejčastějších věcí, které u nás chybí,“ poznamenává starosta s tím, že se lidé pořád ptají, kdy začne nějaký fungovat. Jedinou naději v tuto chvíli skýtá možnost umístit jej do soukromého domu, který se však má teprve stavět.
Češi chtějí platit kartou. Měla by se podle nich přijímat povinně, říká průzkum![]() |
Podobné nepříjemnosti zažívají obyvatelé Husovic, kteří byli léta zvyklí vybírat si peníze z bankomatu České spořitelny na náměstí Republiky. Banka pro ně ale zhruba před rokem „připravila“ šok. Nejprve zrušila pobočku a pak i přístroj, přestože původně měla zájem jej dál provozovat.
„Přitom jsme nabízeli, že za prostor, kde bankomat fungoval, nebudeme chtít žádný nájem a vše, co bude souviset s provozem místa, si vezmeme na starosti. I přes tuto nabídku Česká spořitelna přístroj zrušila s odůvodněním, že pro ni není ekonomicky výhodný. Navíc podporuje takzvaný cashback, tedy aby si její klienti vybírali peníze v rámci nákupu u obchodníků,“ popisuje starosta Brna-sever Martin Maleček (SOL).
„Hlavním důvodem rušení bankomatů je zpravidla jejich nízké využívání ze strany klientů,“ reaguje Jan Borecký, který má na starost bankomatovou síť České spořitelny.
Radnice bude doplácet
Kromě náměstí Republiky se spolu s pobočkou nedá už využít ani přístroj v obchodním centru Meta naproti parku Lužánky, skončil i bankomat v bouraném Dornychu.
Podobně jako v Medlánkách také v Husovicích oslovili banky, aby zajistili nový přístroj. „Je tam o něj trvale zájem, lidé jsou zvyklí ho na náměstí Republiky využívat,“ vysvětluje Maleček.
258bankomatů je v Brně k dispozici podle webu Kurzy.cz. |
Že v lokalitě bankomat chybí, zjistil při diskusích s místními i developer IMOS development, který poblíž chystá výstavbu bytového komplexu pro několik tisíc lidí. „Dostalo se nám zpětné vazby od sousedů našeho areálu. Právě také scházející bankomat nám dali jako podnět pro připravovaný projekt Nové Husovice,“ potvrzuje obchodní manažer firmy Petr Vařbuchta.
Úsilí radnice v Husovicích skončí zřejmě úspěšně, protože na jaře má v nedalekém centru Sibiř začít fungovat bankomat Moneta Money Bank. Byť za cenu toho, že městská část měsíčně doplatí zhruba pět tisíc korun. „I do budoucna jsme otevřeni všem žádostem o umístění našeho bankomatu, pokud nám radnice vyjde vstříc a dohodneme se na provozu tak, aby nebyl ztrátový,“ avizuje Lucie Leixnerová, mluvčí Moneta Money Bank.
Míváte problémy ve svém bydlišti s vyhledáním bankomatu?
Zrušení stroje na náměstí Republiky prohloubilo už tak kritickou situaci ve vedlejší městské části Maloměřice a Obřany. Na jejím území totiž nebyl jediný bankomat, místní proto museli jezdit k sousedům. Loni v létě se však problém otočil, protože do místní Billy nainstalovala bankomat Air Bank.
Jeho umístění se povedlo po složité anabázi rok a půl od oslovení radnicí. „Byl to počin, který lidé ocenili zatím snad ze všeho nejvíc. Počet měsíčních transakcí je nad naše očekávání. Stejně tak máme pozitivní odezvu i od banky,“ hlásí starostka městské části Ludmila Kutálková (nez.)
Nezadržitelný trend
Přitom přístroje na vydávání peněz spíš mizí. Třeba Komerční banka zrušila za posledního dva a půl roku v brněnských ulicích hned patnáct bankomatů, přičemž část z nich přesunula jinam, kde dosud zcela chyběl takzvaný sdílený bankomat.
Ten „Komerčka“ sdílí s Moneta Money Bank, Air Bank a UniCredit Bank. Jejich klienti z nich vybírají hotovost za stejných podmínek jako z bankomatů vlastní banky. Dosavadní přístroje se často nacházely nedaleko od sebe, tímto způsobem tak mohou nadbytečné bankomaty přemístit na nepokryté místo a optimalizovat síť.
Stokorunová přirážka za nákup jízdenky v hotovosti? Kraj kvůli kritice couvá![]() |
Při rozhodování o zrušení bankomatu instituce zvažují zejména využívání ze strany klientů a s tím spojené množství transakcí, dále také „atraktivnost“ a dostupnost místa a vzdálenost od dalších přístrojů. Občas je také ruší kvůli výpovědi z pronájmu prostor. V úvahu musí brát rovněž ekonomické faktory.
„Roční náklady na provoz bankomatu mohou dosahovat stovek tisíc korun, zejména kvůli nákladům na pronájem, elektřinu a údržbu. Například spotřeba elektrické energie může dosahovat až 2 400 kilowatthodin, což odpovídá rodinnému domu,“ přibližuje ekonom Petr Pelc s tím, že pořizovací cena stroje se pohybuje mezi půl milionu a milionem korun.
Mezi lidmi navíc stále roste obliba bezhotovostních plateb, jež v současnosti už přijímá drtivá většina podniků. „S pokračujícím trendem digitalizace a zvyšováním množství těchto plateb lze očekávat, že počet bankomatů bude klesat, zejména v méně frekventovaných oblastech. Banky se snaží optimalizovat své sítě a snižovat náklady,“ dodává finanční expert.