Všichni čelí obžalobě z krádeže. Žalobkyně je viní z toho, že se letos v lednu přes rozbité okno protáhli do skladu hudebních nástrojů Národního divadla v Brně a postupně odtud odnesli nástroje: violy, lesní rohy, fagot, tubu i devatery housle, mezi nimiž byly unikátní až dvě stě let staré kousky.
Podle znalce, který vypovídal u soudu, by nástroje bylo možné prodat i za čtyři miliony korun, nebo více.
"Mezi těmi nástroji bylo několik mistrovských kousků. Například housle z italské dílny Michala Platnera, které jsem ocenil na 750 tisíc, se na aukci v Anglii prodaly v přepočtu za milion korun, v USA dokonce za 1,5 milionu," vysvětlil znalec hudebních nástrojů Petr Karas.
Pro soud oceňoval jen žesťové nástroje, i přes to se dopočítal k částce téměř 2,2 milionu korun. "U všech nástrojů jsou ale ty ceny spíše podhodnocené," podotkl Karas.
Dvoje housle by šlo prodat za dva miliony
Dokladem toho je podle znalce i další z unikátních starých kousků, který skončil v rukou zlodějů: housle z dílny Antonia Cassiniho vyrobené v roce 1708 v Modeně. I ty by totiž bylo možné prodat za více než milion korun. Dva nejcennější kousky by tak pokryly celou původně odhadnutou škodu.
Šance, že by se nástroje vrátily do divadla, je však minimální. Pachatelé je prodávali náhodným lidem, ale i v hernách či zastavárnách. Policisté v zastavárně zatím našli pouze kradený saxofon. Další část lupu zřejmě skončila za hranicemi.
Paradoxní je, že ani s prodejem nejcennějších nástrojů by pachatelé zřejmě neměli mít problém. "Kupec se určitě najde, mezi sběrateli nebo virtuosy. Ty housle jsou jako diamant, jsou vyrobené ze speciálního dřeva ze smrků s výjimečně hustými letokruhy a mají skutečně neopakovatelný zvuk," vysvětlil u soudu znalec.
"Rozeznat, že jde přímo o kradený kousek z Národního divadla, ale kupec vůbec nemusí," dodal Karas.
Soud bude pokračovat 8. října. Pachatelům, z nichž tři jsou ve vazbě, hrozí až osmileté vězení. Líčení se odehrává za zavřenými dveřmi, protože čtyři z obžalovaných jsou mladiství.