Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Ministr dopravy nás oklamal, tvrdí starostové ze Znojemska

  12:50
Starostové odvolávají své podpisy pod memorandem na stavbu obchvatu Znojma. Říkají, že ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) jim předložil jinou verzi. Téma stavby plánovaného městského okruhu přerostlo před volbami ve spor ve vládě. Novou verzi totiž odmítl i předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ministr dopravy Antonín Prachař čelí kritice starostů ze Znojemska. Kvůli silničnímu obchvatu. | foto: Ministerstvo dopravy

Zatímco obyvatelé Znojma jsou zajedno v tom, že město silniční obchvat nutně potřebuje, politici se hádají nad jeho podobou.

Nejprve starosta Znojma Vlastimil Gabrhel (ČSSD) představil vizi obchvatu o čtyřech částech dokončeného v roce 2022. Ministr dopravy Prachař ale v pondělí do Znojma přijel oznámit poněkud jinou podobu - obchvat by podle něj měl být dál a delší asi o tři kilometry. A nechal si na to od starostů čtyř dotčených okolních obcí podepsat memorandum.

Starostové Suchohrdel, Kuchařovic a Dobšic ovšem přišli s nečekaným prohlášením. Svoje parafy odvolávají a tvrdí, že je ministr dopravy záměrně uvedl v omyl. A za původní variantu a proti svému vlastnímu ministru dopravy se postavil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

„Mám pocit, že ministr Prachař někdy rychleji mluví, než myslí. To se ukázalo už v případě debaty o R52, kde nakonec rychle vzal zpět svůj návrh na to, že do Vídně nepovede dálnice, ale jen dvoupruh. Podobně to bude i se Znojmem. Platí to, co je v územně plánovací dokumentaci, dokumentech Ředitelství silnic a dálnic a Státního fondu dopravní infrastruktury. Druhá etapa obchvatu Znojma by se měla začít stavět příští rok,“ uvedl Sobotka. (více zde)

Hysterie kolem voleb

Ministr Prachař si poté včera dával se svojí reakcí načas, až v podvečer vydal poměrně nekonkrétní vyjádření. „Současnou situaci přisuzuji hlavně hysterii kolem voleb, kdy se najednou všichni snaží řešit dlouhodobě odkládané problémy,“ narážel na aktivitu starosty Znojma a Sobotkova spolustraníka Gabrhela Prachař. „Pro mě osobně je důležité najít podporu pro řešení tíživé dopravní situace v jednotlivých oblastech co nejširšího počtu dotčených občanů,“ dodal zástupce hnutí ANO ve vládě.

Jenže právě jeho spolustraníci ze znojemské buňky ANO jsou v době těsně před komunálními volbami neméně aktivní v otázce obchvatu města. Právě oni vyjednávali v obcích záštitu nad Prachařovým návrhem. Starostové podle svého tvrzení podepisovali s přesvědčením, že nejde o změnu trasy obchvatu a stavba bude pokračovat podle plánu a etapizací, jak je představil starosta Znojma.

„Sprostě jsme naletěli ministrovým pohůnkům, kteří nás přesvědčovali, že na stavbě, financování a etapizaci původního obchvatu města se nic nemění. Scénář pozastavení stavby a příprava nového obchvatu je však pro mě nepřijatelný, proto svůj podpis pod memorandem odvolávám,“ zlobil se první muž Dobšic Jaroslav Jenšovský (Sdružení nestraníků).

Starosta obce Únanov Vojtěch Fabík (ODS), jehož podpis pod memorandem zůstal jako jediný platný, ještě včera o počínání svých kolegů starostů nevěděl. Memorandum podepsal na základě ubezpečení, že trasa obchvatu nepovede přes katastr Únanova. „Pokud si ANO chce dělat volební kampaň na těchto věcech, tak je to celkem hnusné. Koncept představený ministrem a termíny realizace jsou z oblasti snů. Ale blíží se volby,“ okomentoval to Fabík.

Bylo by to zdržení, tvrdí starosta

Koncept představený ministrem dopravy se nelíbí ani starostovi Znojma, který před komunálními volbami přednesl původní plán. Podle něj Prachařův nápad znamená zdržení na dalších 20 let, což však ministr včera vyloučil. „Návrhy ministra jsou jednoznačně krokem zpět. Pokud budeme postupovat podle již připraveného projektu, budeme mít obchvat za osm let,“ tvrdí Vlastimil Gabrhel (ČSSD).

Ještě ve středu fakt, že ztrácejí oporu starostů, komentovali na oficiálních facebookových profilech i členové znojemského ANO. Během včerejška však jejich komentáře o mafiánských praktikách znojemské radnice postupně mizely.

Na straně Prachaře zůstává místní občanské sdružení Obchvat, které se stavbou dlouhodobě zabývá. Podle vize aktivistů by místo obchvatu vznikl průtah městem bez mimoúrovňových křižovatek vedoucí až za Suchohrdly. Otázku, jak vyřešit dopravu i v okolních obcích, by zodpověděla vyhledávací studie.

Předsedkyni sdružení Obchvat Lenku Polákovou proto reakce starostů naštvala. „Politická soudržnost a lež je zřejmě pravým vodítkem jejich rozhodování. Je smutné, jak podléhají nepodloženým tvrzením. Nejdříve podepisují rozumné a pravdivé memorandum a poté své podpisy odvolávají. Místo zdravého rozumu vítězí politická příslušnost,“ prohlásila Poláková.

Dokumentaci k nejdražší bruslařské dráze v zemi, jak se nedodělanému obchvatu Znojma přezdívá, zpracovává Ředitelství silnic a dálnic dlouhé roky. První zmínky o něm se datují do poloviny 70. let. Auta trápí i okolní obce. Obyvatelům Suchohrdel nebo Kuchařovic se pod okny permanentně prohánějí desítky kamionů. Například v Kuchařovicích jsou i v nočních hodinách překračovány limity hluku.

  • Nejčtenější

Had požírá záhadného tvora, kování od Břeclavi vede k neznámému kultu

7. prosince 2023  20:36

Archeologové z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity (MU) v Brně našli v lokalitě Lány u...

Další ikona Brna končí. Sídlo Čedoku u nádraží nahradí nejspíš restaurace

8. prosince 2023  6:09,  aktualizováno  10:04

Více než půl století fungovala jen pár kroků od brněnského hlavního nádraží pobočka cestovní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Brně se podařilo opravit havárii horkovodu, lidé už mají teplo i teplou vodu

4. prosince 2023  16:57,  aktualizováno  5.12 8:37

Tisíce domácností v brněnských městských částech Žabovřesky a Královo Pole mají obnovené dodávky...

Mourinha dárek ze Znojma potěšil. U krajana vyzvídal, jak se žije v Česku

5. prosince 2023  13:01

Když se dva Portugalci nemají možnost potkat ve své rodné zemi, proč si nedomluvit schůzku na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dalecký zazářil v seriálu Osada, jeho kariéru nakopla drzost i roztomilost

10. prosince 2023

Premium Z dětského pěveckého sboru přes brněnské Městské divadlo až na filmová plátna či televizní...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Bič na „krabičáky“. Vinaři navrhují minimální cenu, ministerstvo je proti

11. prosince 2023  5:47

Podařilo se jim odvrátit zdanění tichého vína, sami však uznávají, že nějaká regulace jejich oboru...

Dalecký zazářil v seriálu Osada, jeho kariéru nakopla drzost i roztomilost

10. prosince 2023

Premium Z dětského pěveckého sboru přes brněnské Městské divadlo až na filmová plátna či televizní...

Úmrtí Zikmunda oznámily znojemské zvony, vladař zemřel na „svatý oheň“

9. prosince 2023

Premium V mrazivém večeru 9. prosince 1437 se nad ztichlým Znojmem rozezněly zvony, aby oznámily, že právě...

Z hořícího bytového domu na Blanensku hasiči zachránili sedm lidí

9. prosince 2023  10:01,  aktualizováno  14:20

V pátek večer vyjížděli hasiči k požáru bytu do Adamova na Blanensku. Plameny se rozšířily i na...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRODUCT OWNER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 60 000 - 70 000 Kč

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada vozidel dostala tvary a...