Muž podle soudu nejméně od začátku roku 2020 do června 2022 až pětkrát týdně nutil k souložím a orálnímu sexu nevlastní dceru, a to v rodinném domě na Vyškovsku i v lese, kde spolu pracovali. Činil tak v době, kdy byla nezletilá, i po jejích osmnáctých narozeninách.
Nejméně v jednom případě pořídil videozáznam zachycující tehdy nezletilou při pohlavním styku s ním, dívce pak hrozil zveřejněním videa, pokud mu nebude po vůli.
Okresní soud mu za to uložil tříleté vězení, Krajský soud v Brně však trest minulý týden zmírnil na podmínku. Podle serveru Novinky.cz obžalovaný obměkčil soudce mimo jiné tvrzením, že se musí postarat o rodinu, přestože jako lesní dělník čelí několika exekucím.
Brutální znásilnění = podmínka. Proč má Česko nízké tresty za sexuální delikty |
„S ohledem na osobní a majetkové poměry, které nám obžalovaný popsal, jsme došli k závěru, že v této krajní situaci, a je to hraniční případ, je možno ještě poskytnout šanci, aby obžalovaný prokázal, že to jednání bylo zcela mimo jeho běžný způsob života a že se nebude opakovat,“ odůvodnil rozhodnutí senát v čele s Miroslavem Novákem.
„Zohlednili jsme i to, že podle znalce nemělo jednání na nezletilou naštěstí zásadní negativní dopad a je velká pravděpodobnost, že její obtíže úplně zmizí,“ vysvětlila mimo jiné soudkyně zpravodajka Mária Petrovková.
Takový trest nelze akceptovat, míní poslankyně
Samotná dívka však serveru Seznam Zprávy sdělila, že kvůli znásilňování trpí vážnými psychickými problémy, a po verdiktu odvolacího soudu se dokonce pokusila o sebevraždu.
S dívkou je nyní v kontaktu iniciativa Pod svícnem, která řeší zajištění jejího ubytování a další právní pomoci. Zařizuje i sbírku.
Rozsudek vzbudil velkou vlnu nevole mezi odborníky i veřejností. Poslankyně Barbora Urbanová (STAN) se obrátila na ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Na síti X uvedla, že si vyžádá rozsudek a bude po Blažkovi žádat opravný prostředek. „Vše vyjmenované na spodní hranici trestní sazby nelze v právním státě akceptovat,“ uvedla poslankyně.
Ministerstvo skrze sociální síť X uvedlo, že od počátku, kdy se o případu dozvědělo, ex offo případ prověřuje. „Využíváme k tomu všech našich kompetencí, zejména v rámci dohledu nad soudy. Jakmile bude případ prošetřen, bude možné zvážit další postup ve věci,“ uvedl resort.
„Dnes jsem hovořil s předsedou Krajského soudu v Brně a byl jsem ujištěn, že po doručení rozsudku soud ještě sdělí veřejnosti odůvodnění svého rozhodnutí,“ reagoval na sociální síti X Blažek.
Ministerstvo podle něj požádalo o to, aby mu soud zaslal spis. Pak se bude zabývat otázkou, zda byl porušen zákon. „Jen pokud byl porušen zákon, mohu podat k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona. Jinou kompetenci s ohledem na ústavní dělbu moci nemám,“ uvedl ministr. Dodal, že před seznámením se se spisem nemůže případ hodnotit.
„Rozsudek nefunguje jako varování“
Nejvyšší státní zastupitelství si podle mluvčího Petra Malého vyžádalo z vlastní iniciativy rozsudek a přezkoumá možnost podání dovolání bez ohledu na Krajské státní zastupitelství v Brně.
Rozsudek se nelíbí ani jihomoravské poslankyni a předsedkyni Podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí Taťáně Malé (ANO).
„Podle toho, jak kauzu popisují média, mi ten rozsudek přijde nehorázný. Nicméně bez znalosti podrobného rozsudku nechci dělat závěry. Důležité je, že se podařilo ve spolupráci s ministerstvem spravedlnosti prosadit vyhlášku, která umožňuje vznik speciálních soudních senátů, které by byly určené pro tyto případy. Bohužel však tato vláda asi nevnímá jejich vznik jako prioritu, protože nedala na jejich zřízení soudům peníze. To považuji za kardinální chybu, protože podobných rozsudků je celá řada. Hlavní selhání v tomto případě ale vidím v tom, že rozsudek nefunguje jako varování pro ostatní,“ sdělila Malá.
Na základě dostupných informací rozsudku nerozumí ani poslankyně a členka Podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí Marie Jílková (KDU-ČSL).
„Pobuřuje mě, jak se k těmto trestným činům může přistupovat. My jako zákonodárci nemůžeme dělat nyní nic jiného než tlačit na vedení sněmovny, aby zákon, který jasně říká, co je znásilnění, a který v prosinci schválila vláda, byl co nejdříve zařazen na jednání a co nejdříve tak začal platit. My poslanci a poslankyně z podvýboru budeme i na základě tohoto případu z Brna iniciovat, aby byl zákon na jednání skutečně zařazen co nejdříve,“ oznámila Jílková.
Ta apeluje také na povinné vzdělávání soudců o tom, co je sexuální násilí. „I v zahraničí se totiž setkáváme se stereotypy a předsudky, že žena v krátké sukni si za to může sama,“ podotýká.
Kvůli rozsudku se v úterý 23. ledna od 18:00 uskuteční před ministerstvem spravedlnosti demonstrace, kterou svolaly organizace Konsent a Amnesty International. „Tento případ je jen další z mnoha, kde se ukazuje, že naše justice selhává při poskytnutí spravedlnosti obětem. Nemůžeme nadále mluvit jen o excesu. Soudci a soudkyně, kteří soudí sexualizovanou trestnou činnost, nemají povinnost se v této problematice vzdělávat,“ uvedly podle Seznam Zpráv organizátoři protestu.