Ministerstvo rozhodlo. Arnoldova vila bude památkou

  12:17aktualizováno  12:17
Arnoldova vila, dům z roku 1862 v bezprostředním sousedství vily Tugendhat, má být památkově chráněný. Rozhodlo o tom ministerstvo kultury. MF DNES to potvrdil jeden ze zaměstnanců ministerstva.

Mateřská školka pod vilou Tugendhat | foto: kllMF DNES

Majetkový odbor města a městská část Brno-sever, které se stavěly proti zpamátnění, se ještě mohou odvolat. Arnoldova vila, ve které sídlí mateřská škola, se totiž kvůli požadavkům hygieny a zanedbanému stavu musí nevyhnutelně opravit.

A zejména městské části Brno-sever vadilo, že pod ochranou památkářů se rekonstrukce prodraží a bude svázána přísnějšími pravidly. Naopak náměstek primátora Daniel Rychnovský (KDU-ČSL) je z rozhodnutí ministerstva nadšený.

"To je super. Vždycky jsem byl toho názoru, že celá lokalita kolem vily Tugendhat je významná a je to část našeho kulturního dědictví," upozornil Rychnovský na to, že právě s rodinou Tugendhatových byla Arnoldova vila svázána.

Navíc po Kaiserově vile na Černopolní 39 byl dům známého brněnského stavitele Josefa Arnolda druhou stavbou v nejstarší vilové kolonii Brně.

"Proto je potřeba ji chránit, aby se opravila citlivě. Nedej bože, aby ji někdo zprznil například plastovými okny," dodal Daniel Rychnovský.

Rozhodnutí ministerstva ještě oficiálně na magistrát nedorazilo. Majetkový náměstek Oliver Pospíšil (ČSSD) řekl, že by se proti němu odvolal pouze v případě, že by obsahoval nějakou procedurální chybu.

"Pokud by například ministerstvo opomnělo posoudit nějaké vyjádření nebo nebyl dodržený správný postup. Že bychom se odvolali jen proto, že se nám to rozhodnutí nelíbí, tak touto cestou si myslím že nepůjdeme," uvedl.

Město teď začne připravovat etapovou rekonstrukci vily.

Arnoldova vila

V roce 1860 začala urbanizace Černých Polí. Táhlý hřeben nad parkem Lužánky, nazývaný Belvedere, býval až do poloviny 19. století volnou součástí lužáneckého parku a veřejná zeleň zde plynule přecházela do soukromých zahrad. Na těchto parcelách, osázených vinicemi a ovocnými sady, vznikla nejstarší vilová kolonie v Brně.

Vily v prostoru mezi ulicemi Drobného (tehdejší Hutterova-Huttergasse, později Sadová-Parkstrasse) a Černopolní (V černých polích-Schwarzfeldgasse) realizoval brněnský stavitel Josef Arnold podle urbanistického konceptu Heinricha Ferstela, jednoho z hlavních architektů vídeňské Ringstrasse.

První stavbou byla Kaiserova vila na Černopolní 39. Druhou stavbou byla vlastní vila stavitele Josefa Arnolda na Drobného 26 (Arnoldova vila), třetí pak vila brněnského starosty Karla Giskry na Drobného 28. Všechny vyrostly v letech 1860 – 1863.

Josef Arnold s rodinou vlastnil dům téměř 21 let. V březnu 1909 se stala majitelkou vily Cecílie Hože, manželka brněnského advokáta Kornelia Hože. Cecílie, rozená Löw-Beerová, pocházela z rodiny významných brněnských průmyslníků. Byla sestrou Alfreda Löw-Beera, otce Grety Tugendhatové, a tedy její přímá teta.

Z původní stavby z roku 1862 byla zachována "Arnoldova věž" z hrázděného cihlového zdiva. Manželé Hože asi v letech 1909-1915 rozšířili a opravili vilu v duchu art deco s prvky secese.

Ke standardům patřila například okna s mechanismem na otvírání ventilačních křídel, vnější dřevěné rolety s vnitřním řemenicovým ovládáním, dekorativní litinové radiátory. Většina z těchto prvků je dodnes zachována v autentickém stavu a jsou plně funkční. Mosazné dveřní kliky a okenní olivy v hlavním salonu a přilehlých pokojích v přízemí jsou zcela identické s těmito prvky ve vlastní vile architekta Dušana Jurkoviče v Brně-Žabovřeskách z roku 1906.

Od roku 1952 sídlí v někdejší Arnoldově vile mateřská škola, která svou historií patří k nejstarším v Brně. Součástí objektu vždy byl a doposud stále je rozsáhlý pozemek. Zahrada, v níž je někdejší Arnoldova vila "ukryta", má charakter lesoparku s ovocnými stromy.

(Zdroj: Vedoucí studijního a dokumentačního centra ve vile Tugendhat Dagmar Černoušková)

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další z rubriky

Nejstarší listina v Česku je z roku 994. Údajně ji donesl voják v botě

V Brně je k vidění kopie nejstarší dochované listiny na českém území z roku 994...

Schovanou v botě donesl voják z Itálie do českých zemí za první světové války vzácnou listinu z roku 994. Alespoň o tom...

V Brně nečekaně objevili středověkou zeď s gotickými portály

Brněnští archeologové na kopci pod svatopetrskou katedrálou nečekaně objevili...

Zhruba čtyřicet metrů dlouhá zeď na severní straně kopce pod svatopetrskou katedrálou v Brně přinesla nečekané...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Najdete na iDNES.cz