Ladislav Chodák chce z Vysoké školy Karla Engliše vytvořit prestižní vzdělávací...

Ladislav Chodák chce z Vysoké školy Karla Engliše vytvořit prestižní vzdělávací ústav. Nabídnout chce předměty, které mají smysl pro podnikání. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Po základní škole si milionář pořídil vysokou. Chce učit, co se mu hodí

  • 11
Soukromá Vysoká škola Karla Engliše v Brně mění majitele. Poté, co založil vlastní „základku“, ji koupil milionář Ladislav Chodák. Ze školy s nevalnou pověstí, kde titul získal i exprimátor Roman Onderka s prací, která byla podle expertů neobhajitelná, teď má být elitní instituce.

Ač je pojmenovaná po prvním rektorovi Masarykovy univerzity, má za sebou ne zrovna prestižní minulost. Svůj titul na brněnské Vysoké škole Karla Engliše (VŠKE) v roce 2011 získal třeba někdejší primátor Roman Onderka (ČSSD).

Předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková ovšem jeho bakalářskou práci označila za neobhajitelnou. Před dvěma roky pak škole dokonce hrozilo, že kvůli špatné kvalitě výuky rovnou přijde o nezbytnou akreditaci od státu.

Nyní ale zařízení, které nabízí čtyři bakalářské obory ekonomického a právnického zaměření, koupil podnikatel a milionář Ladislav Chodák. Krok přitom přichází chvíli poté, co s respektovaným odborníkem na moderní vzdělávání dětí Břetislavem Svozilem založil i vlastní experimentální základní školu Open School Space, která v září otevře první dvě třídy po šestnácti žácích. I VŠKE chce proměnit na elitní vzdělávací instituci.

„Vzhledem k tomu, že výsledky z projektu základní školy budou někdy za deset let, je skvělé mít i vysokou. Dnes se říká, že kdo se nedostane na veřejnou vysokou, jde na soukromou. Ve světě jsou ale nejlepší právě ty. Chtěl bych dokázat, že to tak může být i v Brně,“ řekl Chodák, který figuruje v řadě firem z oblasti technologií, telekomunikací či realit. Před komunálními volbami založil také hnutí A co Brno?, investoval do něj několik milionů korun, ale u voličů propadl.

Teď je připravený zaměřit se na vzdělávání. Předchozí vlastník VŠKE Jaromír Trunda loni zemřel a rodina se rozhodla školu s více než čtyřmi stovkami studentů předat novému investorovi. Nabídku přijal právě brněnský milionář. A zajistil si i záštitu Regionální hospodářské komory Brno, v jejímž představenstvu sám sedí. Zdůrazňuje, že klíčové je pro něj propojení s praxí. Třeba za pomoci stáží v některé z jeho firem.

„Doba změny na veřejných vysokých školách je neuvěřitelně dlouhá. Já chci mít předměty, které mi vyhovují a mají smysl pro podnikání. Na své škole to mohu změnit téměř okamžitě,“ tvrdí Chodák.

Až pět nových vyučujících

A nečeká ho snadná práce. V minulosti totiž VŠKE čelila ostré kritice akreditační komise. „Personální zabezpečení studijních programů je nedostačující. Stejně tak dodržování právních norem, v řadě případů jde o porušení zákona,“ stojí ve zprávě komise z února 2014.

Škola už plánuje přijmout nové vyučující. Posílit nejméně o čtyři až pět akademických pracovníků slíbila kvestorka Jarmila Vašulková.

A změn dozná i samotná výuka. Už v prosinci škola požádala o novou akreditaci pozměněných studijních programů – Bezpečnostněprávní studia a Management v podnikání, tentokrát s důrazem na marketing. Do budoucna chce poskytovat vzdělání také v oborech Mezinárodní bezpečnost a politologie a Základy humanitních studií.

Prvořadá jihomoravská škola

Se zvýšením prestiže školy má Chodákovi pomoct kontroverzní právník a někdejší vlivný politik ČSSD Zdeněk Koudelka. Zůstává rektorem, kterým se stal před dvěma lety. Předtím působil i jako náměstek nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Bylo mu také přisuzováno částečné autorství kritizované amnestie prezidenta Václava Klause, která utnula šanci na potrestání řady závažných kauz.

Podle něj je zásadní mezinárodní spolupráce. „Jsou u nás studenti z Běloruska, Ukrajiny, Ázerbájdžánu či Ruska. Je to přínos pro Moravu. Lidé, kteří někde vystudují a naučí se jazyk, na to po návratu do vlasti nezapomenou a dá se předpokládat, že dlouhodobě budou s regionem spolupracovat,“ řekl Koudelka.

Ten chce v čele Vysoké školy Karla Engliše bojovat za moravské soukromé vysoké školství. „Cílem je vybudování prvořadé jihomoravské soukromé školy, aby budoucí studenti a jejich rodiče nemuseli využívat poboček pražských institucí nebo odcházet za vzděláním mimo Moravu,“ zdůraznil Koudelka.

V Brně přitom na vysokých školách studuje na 80 tisíc lidí. Těm soukromým se ve městě ale moc nedaří. Jak už MF DNES informovala, potichu zanikla Joštova akademie, která fungovala jako pobočka slovenské školy Sládkovičovo.

Ještě předtím si ale slovenské tituly opatřili hejtman Michal Hašek (ČSSD), bývalý šéf krajské ČSSD Zdeněk Dufek nebo šéf krajského klubu zastupitelů stejné strany Roman Hanák. Právě Koudelka přitom zažaloval stát, že škole neudělil českou akreditaci a ona tak musela využít dohod se Slovenskem o uznávání titulů. Spor právník u Nejvyššího správního soudu vyhrál (více čtěte zde).

Nefunguje už ani Rašínova akademie, na které vystudovali Onderkovi náměstci Jana Bohuňovská (ODS) a Ladislav Macek (ČSSD).