Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Archeologie je věda rýče, říkával objevitel Slovanského hradiště

  14:09
Před 110 lety se narodil Josef Poulík, „svoje“ Slovanské hradiště zpopularizoval i mezi králi. Nechybělo moc a mohl být pouze obyčejným úředníkem. Rodiče totiž jeho vášni „zkoumat svět minulý“ příliš nepřáli. Navzdory všem překážkám se ale stal jednou z největších osobností moravské archeologie.
Průzkum v Mikulčicích Josef Poulík podporoval a držel při životě čtyři...

Průzkum v Mikulčicích Josef Poulík podporoval a držel při životě čtyři desetiletí. A přineslo mu to slávu – zastával významné funkce jak v archeologické obci, tak v Akademii věd. | foto: ČTK

Objevitel a popularizátor velkomoravského hradiště v Mikulčicích na Hodonínsku by 6. srpna oslavil 110 let.

Narodil se v Jiříkovicích na Brněnsku jako nejstarší ze tří dětí do skromných rodinných poměrů. I když jej už jako chlapce školou povinného nadchl pro historii jeho učitel, rodiče Josefovu budoucí kariéru viděli jinak. Poslali ho na střední průmyslovou školu textilní v Brně, po které pak chvíli pracoval jako úředník v továrně.

K archeologii se tak znovu dostal oklikou. To když po vojně v roce 1934 nastoupil do archeologického oddělení Zemského muzea v Brně jako volontér – pracovník, který dělal vše, co bylo zrovna potřeba.

Pod vedením historika Josefa Skutila se dostal k terénním průzkumům a také prvním objevům, o kterých psal do šlapanického zpravodaje.

„Přehrabování“ v hlíně Poulíka doslova nadchlo. Aby se vědnímu oboru mohl věnovat intenzivněji, dodělal si při zaměstnání maturitu a následně získal i vysokoškolské vzdělání. „Archeologie je věda rýče,“ říkal s oblibou muž, jehož kariéra rychle stoupala.

Hned po válce, kdy se otevřela brněnská pobočka Státního archeologického ústavu, se stal jejím ředitelem a šéfoval jí ohromujících 45 let. Zčásti souběžně vedl i Archeologický ústav Akademie věd v Praze.

Přitom stihl i průzkumy řady významných archeologických lokalit. Třeba ty v Žuráni, Starých Zámcích u Líšně, Přítlukách, Dolních Věstonicích či ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Největší věhlas mu ale přinesly Mikulčice...

„O tom, že jsou tu zajímavé archeologické nálezy, se vědělo od začátku 30. let 20. století. Místní lidé, kteří tu měli své pole a záhumenky, při orání nacházeli pozůstatky hrobů nebo staveb. Ale příliš se tomu nevěnovala pozornost. Až zdejší řídící učitel Bedřich Trnka a také kantor Svatopluk Rutar Poulíka informovali, že jde o velmi zajímavé místo, které by stálo za průzkum. A právě na základě jejich dopisů do Mikulčic 16. srpna 1954 přijel a zanedlouho zahájil zdejší průzkum,“ vysvětluje František Synek, vedoucí památníku Slovanské hradiště v Mikulčicích.

Expert i velmi dobrý vypravěč

Stačilo prvních několik nálezů, aby Poulíkovi bylo jasné, že narazil na unikát. V průběhu následujících let se jeho týmu podařilo odkrýt základy dvanácti kostelů, paláce, pozůstatky tří kůlových mostů, mohutného opevnění mikulčické akropole i předhradí a přes dva a půl tisíce hrobů.

„Josef Poulík velmi rychle pochopil, že je to jedinečné naleziště, a věnoval se mu celá desetiletí. Jeho zásluha spočívá nejen v samotném objevení hradiště, ale i v tom, že jeho význam uměl velmi dobře přiblížit lidem. Nebyl to jen suchý odborník, ale také velmi dobrý vypravěč. Uměl o bohatství Mikulčic mluvit poučeně, odborně, ale současně lidsky, srozumitelně a poutavě,“ vzpomíná Synek.

Nadšený archeolog si s lidmi povídal rád. Když před 22 lety zemřel, vzpomínali na něj obyvatelé Mikulčic s láskou. „Měl rád lidovou zábavu a rád si v Mikulčicích zatancoval, jednou měl sólo uprostřed kruhu a my jsme zpívali jeho oblíbenou Cikánský baron jsem já,“ psali tehdy v novinové vzpomínce.

Věhlas jihomoravských Mikulčic dokázal Poulík „prodat“ i daleko za hranicemi země. Léta výzkumů vklínil do velkolepé výstavy Velká Morava k jedenáctistému výročí cyrilometodějské mise.

Od roku 1963 expozice putovala z brněnského Domu umění na Pražský hrad, dále do Atén, Vídně, Mohuče a Vratislavi, Stockholmu, Západního Berlína či do Leningradu nebo Londýna. „Máme tady kroniku, v níž jsou zapsáni i králové, kteří tu výstavu zhlédli. Mezi nimi třeba švédský král Gustav,“ vyzdvihuje Synek.

S normalizačním stínem

Podle Lumíra Poláčka, ředitele Archeologického ústavu Akademie věd v Brně a vedoucího základny v Mikulčicích, se Poulík stal jednou z největších postav moderní moravské archeologie.

„Svůj největší význam prokázal v době, kdy na Moravě docházelo k největším objevům v oblasti slovanské archeologie. Po objevu velkomoravských Mikulčic začala jeho téměř hvězdná kariéra jak věděcká, tak i organizační, a svým způsobem i politická,“ poznamenává Poláček.

I když je Poulíkovi jeho politická angažovanost často vyčítána, podle Poláčka to nelze vidět černobíle. „Opravdu to byla výjimečná osobnost, která nemohla žít mimo svou dobu, takže se jí nevyhnuly negativní stránky tehdejší normalizace a totalitního režimu. Ale i v těch podmínkách si zachoval celkem čistý štít a pro archeologii udělal hrozně moc,“ má jasno.

Slavný badatel zastával významné funkce jak v archeologické obci, tak v Akademii věd. Průzkum v Mikulčicích čtyři desetiletí podporoval a držel při životě. Řadu dalších lokalit sám prohledal, nebo jejich výzkum podpořil. Vydal řadu knih, monografií, studií a článků a byl členem mnoha odborných mezinárodních organizací.

„Vlastně objevil pro tehdejší Evropu, a to i tu západní, zaniklý svět Velké Moravy,“ shrnuje Poláček, podle něhož se Josef Poulík navždy stal „součástí“ mikulčického hradiště.

Badatelské práci zasvětil celý svůj život. Nepřestal s ní ani po odchodu z Archeologického ústavu. Zemřel 28. února 1998 v Mokré-Horákově na Brněnsku.

  • Nejčtenější

Nedávno odvolaný exekutor je po smrti, podle soudu zneužíval peníze dlužníků

22. dubna 2024  15:56

Před necelými dvěma týdny Nejvyšší správní soud odvolal z funkce brněnského exekutora kvůli...

Plánovaný podzemní tunel na D43 v Brně má být zkrácený, starostové protestují

19. dubna 2024  6:05

Chystaná podzemní trasa dlouho slibované silnice je v dokumentech zkrácená i přes původní sliby....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřelil se nad propastí. V Macoše ukončil svůj život vězeňský dozorce

22. dubna 2024  20:47

Jihomoravská propast Macocha má další oběť. Na začátku víkendu do ní spadl muž středního věku. S...

Tisíce drobných orchidejí zdobí kopec u Znojma, letos kvetou o měsíc dřív

18. dubna 2024  16:44

Populace orchideje vstavač kukačka kolem Cínové hory u Znojma, která je největší v Česku a unikátní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec impozantní série. Basketbalistky USK v lize padly po 11 letech. Radují se Žabiny

22. dubna 2024  20:08

Basketbalistky ZVVZ USK Praha prohrály ve druhém ligovém finále na palubovce Žabin Brno 69:71 a v...

Sigma má nabídku od Američanů, investor naznačil zájem jen o menšinový podíl

24. dubna 2024  11:39

Prasečí hlavy a další tvrdé vzkazy nespokojených fanoušků mírnili funkcionáři fotbalové Sigmy...

Stát chtěl kvůli podvodu po elektrárně miliardu a půl, soud obžalované zprostil

24. dubna 2024  11:14

Státní podporu v hodnotě stovek milionů korun získala firma provozující jednu z největších českých...

Žena, která skočila s dětmi do Macochy, nechala dopis. Policie případ odložila

24. dubna 2024  10:22,  aktualizováno  10:55

Sebevražedný skok ženy se dvěma malými dětmi do propasti Macocha v Moravském krasu loni v létě...

Brno spěchá s tramvají na Kamechy, další nové trati zatím zůstávají u ledu

24. dubna 2024  8:33

Na brněnském sídlišti Kamechy se už za tři měsíce objeví první dělníci a začnou připravovat koridor...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...