Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 21. října 2021 Brigita

Kreativní továrna na muzikály slaví, Městské divadlo baví Brno už 75 let

  13:21
Psal se rok 1945, kdy skupina divadelníků, sdružených kolem tehdy pětadvacetiletého režiséra Milana Páska, získala krátce po válce licenci k provozování činoherní scény a v půli června na ní uvedla první premiéru – Manon Lescaut Vítězslava Nezvala. A právě tak se zrodilo dnešní Městské divadlo v Brně, které slaví 75 let.

Zkouška muzikálu Limonádový Joe aneb Koňská opera v režii Petra Gazdíka v Městském divadle Brno. Zleva Kristian Pekar jako Joe a Ladislav Kolář v roli Otce Winnifreda. (18.10.2016) | foto: Václav Šálek, ČTK

Za tu dobu měnilo názvy i adresu. „Původní bylo Svobodné divadlo, což se mi nesmírně zamlouvá,“ podotýká nynější principál Stanislav Moša.

Jenže od roku 1954 bylo pojmenováno po bratřích Mrštících, jak mu mnozí říkají dodnes. Přitom hrozil jiný název, a to po ministru Zdeňku Nejedlém. „Divadelníci ale často vyráželi hrát mimo Brno, do vesnic, a řekli si, že by je Mrštíci mohli dobře reprezentovat,“ vysvětluje Moša, proč divadlo neslo jejich jméno až do roku 1993.

Vyprávění Eduarda Basse z roku 1922 o nebývale úspěšném rodinném týmu Klapzubova jedenáctka mohou diváci sledovat na jevišti Městského divadla Brno.

Historii divadla však píšou herci i tvůrci. A někteří na své začátky a stěžejní role k příležitosti 75. jubilea zavzpomínali pro MF DNES.

„Nezapomenutelná první láska“

Po absolvování brněnské JAMU tu své první angažmá získal Roman Vojtek. „Na co si rád vzpomenu? Spíše bych řekl, že na Městské nikdy nezapomenu. Byla to pracovně moje ‚první láska‘ a na ty se nezapomíná,“ usmívá se herec, jehož si brněnští diváci pamatují třeba jako Mozarta v představení Amadeus, kde exceloval s Jiřím Dvořákem.

„Divadlem jsme žili i mimo zkoušky a představení. A to mi teď občas chybí. Potkal jsem tu své velké režijní i lidské učitele. Jsem hrdý na to, že jsem herec od Mrštíků,“ dodává nostalgicky Vojtek.

Na otázku, kdy a s jakou rolí začala v Městském divadle, se Alena Antalová musí pousmát. „Ani nemůžu říct, jak dlouho jsem tady v angažmá. Ale úplně poprvé jsem hrála ještě jako studentka JAMU a byla jsem jedna z asi deseti vran,“ vzpomíná Antalová a ke svým začátkům v roce 1994 podotýká, že původně plánovala být na volné noze.

„Jiné divadlo v Česku ani na Slovensku mi ale nenabídne dělat zároveň činohru i muzikál na takové úrovni. Neustále na sobě můžeme pracovat a jsou před námi výzvy, které stojí za to,“ vysvětluje, proč zůstala.

Vybrat tu nejzásadnější roli odmítá se slovy, že je to podobné, jako by měla rozhodnout, které dítě má nejradši. „Ale samozřejmě, že vzpomínám na svoji první činohru, vzpomínám na Roxanu (v představení Cyrano z Bergeracu – pozn. red.), vzpomínám na Mary Poppins, na Hello, Dolly! Krásných rolí je hodně a každá je pro mě na začátku výzvou,“ prozrazuje Antalová.

Ach, ty skvělé muzikály

V historii divadla se vystřídalo mnoho tvůrců, jako byli Rudolf Walter, Libor Pleva, Antonín Kurš, Jan Fišer nebo již zmíněný Milan Pásek.

Pro hudební scénu, na jejíchž prknech divadlo uvedlo takové kousky světové tvorby, jako jsou třeba Bídníci, Evita, Jesus Christ Superstar, Fame, Kočky, Chicago, Probuzení jara, Čarodějky z Eastwicku, Jekyll a Hyde či Mary Poppins, připravovali svá díla umělci zvučných jmen. Rozhodně se k nim řadí Hana a Petr Ulrychovi, Zdenek Merta, Jiří Žáček, Pavel Fieber a v neposlední řadě také osvědčená autorská dvojice Miloš Štědroň a Milan Uhde.

„Jako autor, který se pokoušel na jevišti Městského o muzikály, jsem tomuto divadlu nesmírně zavázán, že mi to umožnilo. Pokaždé mi vytvořilo nesmírně kreativní a podpůrné prostředí, jaké jsem v málokterém divadle zažil, snad jedině první léta v Huse na provázku,“ vyzdvihuje dramatik Uhde.

A jeho první spolupráce s Městským divadlem? „To pro mě byla léta dost nesnadná, kdy jsem se vrátil z politiky a divadla se mnou nepočítala. Tu mě vyzval ředitel Moša a já přišel se starým námětem – dramatizací Zolova románu Nana,“ osvětluje své začátky v tvorbě muzikálů pro brněnskou scénu s tím, že rád také vzpomíná na svůj muzikál Divá Bára.

Za vším hledej principála Mošu

V 90. letech, konkrétně v roce 1991, začala spolupráci s Městským divadlem herečka, zpěvačka a textařka Zora Jandová.

„Na to si pamatuji zcela přesně, protože své angažmá počítám od narození starší dcery. Z legrace říkám, že jsem byla těhotná s Viktorkou a můj manžel Zdenek (Merta, hudební skladatel – pozn. red.) byl těhotný s muzikálem Sny svatojánských nocí,“ směje se Jandová, která pro Městské spolu s manželem napsala i šansonový muzikál Nahá múza.

Muzikály v Česku trpí tím, že jsou dobrým obchodním artiklem, říká Moša

Právě 90. léta byla pro divadlo v Lidické ulici přelomovým obdobím, spjatá se vzestupem zájmu diváků, definitivním přejmenováním na Městské divadlo Brno a také s nástupem principála Stanislava Moši, jenž v klíčové funkci setrval dodnes. S jeho příchodem navíc doznalo velkých změn – i díky přestavbě činoherní scény a hlavně otevření hudební scény v roce 2004.

A herci na to slyšeli. „Chtěl jsem si zkusit velký muzikál tak, jak ho dělají Standa Moša se Zdenkem Mertou,“ zdůvodňuje herec Zdeněk Junák, proč v roce 1992 přešel z Mahenova divadla „k Mrštíkům“.

Spolu s ním v té době přesídlila i Zdena Herfortová, která za 28 let na jevišti Městského divadla ztvárnila desítky postav.

„Měla jsem štěstí na krásné role. Ze všech bych vybrala ty výjimečné, jako byla Alžběta Anglická, za kterou jsem dostala v roce 1996 Cenu Thálie, roli Gurmyžské v inscenaci Les nebo Fanny ve Vrátila se jednou v noci. Z muzikálových je to určitě Oda Mae Brownová v Duchovi,“ jmenuje Herfortová, jež letos oslaví – stejně jako Městské divadlo – 75. narozeniny.

Herci se změní v průvodce, vařit bude Slanina

 • Na sobotu 27. června chystá Městské divadlo Brno od 10 do 19 hodin oslavu 75. narozenin v divadelní dvoraně v Lidické ulici. 
 • Program zahájí rozhlasový pořad Zdeňka Junáka s hosty, vysílaný živě z divadla.
 • Od 10:30 do 13:30 hodin provedou herci zájemce zákulisím divadla. Vstupenky je třeba objednat předem přes komerční oddělení. 
 • Od 11 hodin předvede herec Aleš Slanina kuchařskou show. 
 • Ve 14:30 otisknou své ruce na chodník slávy herci Michal Isteník a Jan Mazák, dirigent Karel Cón, scénograf Emil Konečný a dramaturg Jiří Záviš. 
 • V 18 hodin začne koncert sólistů divadla s orchestrem.
 • Program, jenž je zdarma, moderují Michal Isteník a Alan Novotný.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsem vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíBrnoHodonínZnojmoVyškovBřeclavKyjov, další

 • Nejčtenější

Smrt na dně Macochy. Kdo zabil Pavla Švandu? Stopy míří ke třem estébákům

Před čtyřiceti lety ze dna propasti Macocha v Moravském krasu vytáhli tělo Pavla Švandy, zavražděného takřka s jistotou...

Jágr bodoval, ale Kladno nezvládlo přestřelku s Kometou. Derby pro Vary

Hokejová extraliga pokračovala dvěma předehrávkami čtrnáctého kola. První západočeské derby sezony vyznělo lépe pro...

Náměstí v Brně se dočká proměny, zmizí chodníky ve tvaru pěticípé hvězdy

Možnost dát si kávu nebo zhlédnout divadelní představení v nově zrekonstruovaném parku na Moravském náměstí slibuje...

Tvrdý boj o půdu. Vlastníky zajímá jen cena, svá pole tak nechají vyčerpat

Rozloha zemědělské půdy v Česku rok od roku klesá a tím roste její tržní cena, která se za posledních patnáct let...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kraj dá výpověď všem zaměstnancům tornádem zničeného domova pro seniory

Jihomoravský kraj dá do konce října hromadnou výpověď všem zaměstnancům hodonínského domova pro seniory S-centrum,...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

 • Další z rubriky

Online podvody jsou vychytralejší. Na ženy zabírají city, na muže nákupy

Premium Přestože policisté před podobnými případy opakovaně varují, internetových podvodů neustále přibývá. Jen od září se jich...

Nafukovací molekula empatie bojuje proti nesnášenlivosti, ušili ji v Brně

Téměř 150 metrů čtverečních látky a přes kilometr nití použili v Brně na výrobu modelu znázorňujícího molekulu empatie....

V Brně zasahovali detektivové NCOZ, zřejmě kvůli ukrajinské mafii

V Brně v úterý večer zasahovala Národní centrála proti organizovanému zločinu. Podle Radiožurnálu odnášela krabice ze...

Zdražování i úspory. Jak reagují jihomoravské firmy na energetickou krizi

Skokové navýšení cen za zemní plyn a elektřinu v posledních týdnech tvrdě dopadá na kdekoho. V kleštích jsou i významné...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...