Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Kreativní továrna na muzikály slaví, Městské divadlo baví Brno už 75 let

  13:21
Psal se rok 1945, kdy skupina divadelníků, sdružených kolem tehdy pětadvacetiletého režiséra Milana Páska, získala krátce po válce licenci k provozování činoherní scény a v půli června na ní uvedla první premiéru – Manon Lescaut Vítězslava Nezvala. A právě tak se zrodilo dnešní Městské divadlo v Brně, které slaví 75 let.

Zkouška muzikálu Limonádový Joe aneb Koňská opera v režii Petra Gazdíka v Městském divadle Brno. Zleva Kristian Pekar jako Joe a Ladislav Kolář v roli Otce Winnifreda. (18.10.2016) | foto: Václav Šálek, ČTK

Za tu dobu měnilo názvy i adresu. „Původní bylo Svobodné divadlo, což se mi nesmírně zamlouvá,“ podotýká nynější principál Stanislav Moša.

Jenže od roku 1954 bylo pojmenováno po bratřích Mrštících, jak mu mnozí říkají dodnes. Přitom hrozil jiný název, a to po ministru Zdeňku Nejedlém. „Divadelníci ale často vyráželi hrát mimo Brno, do vesnic, a řekli si, že by je Mrštíci mohli dobře reprezentovat,“ vysvětluje Moša, proč divadlo neslo jejich jméno až do roku 1993.

Vyprávění Eduarda Basse z roku 1922 o nebývale úspěšném rodinném týmu Klapzubova jedenáctka mohou diváci sledovat na jevišti Městského divadla Brno.

Historii divadla však píšou herci i tvůrci. A někteří na své začátky a stěžejní role k příležitosti 75. jubilea zavzpomínali pro MF DNES.

„Nezapomenutelná první láska“

Po absolvování brněnské JAMU tu své první angažmá získal Roman Vojtek. „Na co si rád vzpomenu? Spíše bych řekl, že na Městské nikdy nezapomenu. Byla to pracovně moje ‚první láska‘ a na ty se nezapomíná,“ usmívá se herec, jehož si brněnští diváci pamatují třeba jako Mozarta v představení Amadeus, kde exceloval s Jiřím Dvořákem.

„Divadlem jsme žili i mimo zkoušky a představení. A to mi teď občas chybí. Potkal jsem tu své velké režijní i lidské učitele. Jsem hrdý na to, že jsem herec od Mrštíků,“ dodává nostalgicky Vojtek.

Na otázku, kdy a s jakou rolí začala v Městském divadle, se Alena Antalová musí pousmát. „Ani nemůžu říct, jak dlouho jsem tady v angažmá. Ale úplně poprvé jsem hrála ještě jako studentka JAMU a byla jsem jedna z asi deseti vran,“ vzpomíná Antalová a ke svým začátkům v roce 1994 podotýká, že původně plánovala být na volné noze.

„Jiné divadlo v Česku ani na Slovensku mi ale nenabídne dělat zároveň činohru i muzikál na takové úrovni. Neustále na sobě můžeme pracovat a jsou před námi výzvy, které stojí za to,“ vysvětluje, proč zůstala.

Vybrat tu nejzásadnější roli odmítá se slovy, že je to podobné, jako by měla rozhodnout, které dítě má nejradši. „Ale samozřejmě, že vzpomínám na svoji první činohru, vzpomínám na Roxanu (v představení Cyrano z Bergeracu – pozn. red.), vzpomínám na Mary Poppins, na Hello, Dolly! Krásných rolí je hodně a každá je pro mě na začátku výzvou,“ prozrazuje Antalová.

Ach, ty skvělé muzikály

V historii divadla se vystřídalo mnoho tvůrců, jako byli Rudolf Walter, Libor Pleva, Antonín Kurš, Jan Fišer nebo již zmíněný Milan Pásek.

Pro hudební scénu, na jejíchž prknech divadlo uvedlo takové kousky světové tvorby, jako jsou třeba Bídníci, Evita, Jesus Christ Superstar, Fame, Kočky, Chicago, Probuzení jara, Čarodějky z Eastwicku, Jekyll a Hyde či Mary Poppins, připravovali svá díla umělci zvučných jmen. Rozhodně se k nim řadí Hana a Petr Ulrychovi, Zdenek Merta, Jiří Žáček, Pavel Fieber a v neposlední řadě také osvědčená autorská dvojice Miloš Štědroň a Milan Uhde.

„Jako autor, který se pokoušel na jevišti Městského o muzikály, jsem tomuto divadlu nesmírně zavázán, že mi to umožnilo. Pokaždé mi vytvořilo nesmírně kreativní a podpůrné prostředí, jaké jsem v málokterém divadle zažil, snad jedině první léta v Huse na provázku,“ vyzdvihuje dramatik Uhde.

A jeho první spolupráce s Městským divadlem? „To pro mě byla léta dost nesnadná, kdy jsem se vrátil z politiky a divadla se mnou nepočítala. Tu mě vyzval ředitel Moša a já přišel se starým námětem – dramatizací Zolova románu Nana,“ osvětluje své začátky v tvorbě muzikálů pro brněnskou scénu s tím, že rád také vzpomíná na svůj muzikál Divá Bára.

Za vším hledej principála Mošu

V 90. letech, konkrétně v roce 1991, začala spolupráci s Městským divadlem herečka, zpěvačka a textařka Zora Jandová.

„Na to si pamatuji zcela přesně, protože své angažmá počítám od narození starší dcery. Z legrace říkám, že jsem byla těhotná s Viktorkou a můj manžel Zdenek (Merta, hudební skladatel – pozn. red.) byl těhotný s muzikálem Sny svatojánských nocí,“ směje se Jandová, která pro Městské spolu s manželem napsala i šansonový muzikál Nahá múza.

Muzikály v Česku trpí tím, že jsou dobrým obchodním artiklem, říká Moša

Právě 90. léta byla pro divadlo v Lidické ulici přelomovým obdobím, spjatá se vzestupem zájmu diváků, definitivním přejmenováním na Městské divadlo Brno a také s nástupem principála Stanislava Moši, jenž v klíčové funkci setrval dodnes. S jeho příchodem navíc doznalo velkých změn – i díky přestavbě činoherní scény a hlavně otevření hudební scény v roce 2004.

A herci na to slyšeli. „Chtěl jsem si zkusit velký muzikál tak, jak ho dělají Standa Moša se Zdenkem Mertou,“ zdůvodňuje herec Zdeněk Junák, proč v roce 1992 přešel z Mahenova divadla „k Mrštíkům“.

Spolu s ním v té době přesídlila i Zdena Herfortová, která za 28 let na jevišti Městského divadla ztvárnila desítky postav.

„Měla jsem štěstí na krásné role. Ze všech bych vybrala ty výjimečné, jako byla Alžběta Anglická, za kterou jsem dostala v roce 1996 Cenu Thálie, roli Gurmyžské v inscenaci Les nebo Fanny ve Vrátila se jednou v noci. Z muzikálových je to určitě Oda Mae Brownová v Duchovi,“ jmenuje Herfortová, jež letos oslaví – stejně jako Městské divadlo – 75. narozeniny.

Herci se změní v průvodce, vařit bude Slanina

 • Na sobotu 27. června chystá Městské divadlo Brno od 10 do 19 hodin oslavu 75. narozenin v divadelní dvoraně v Lidické ulici. 
 • Program zahájí rozhlasový pořad Zdeňka Junáka s hosty, vysílaný živě z divadla.
 • Od 10:30 do 13:30 hodin provedou herci zájemce zákulisím divadla. Vstupenky je třeba objednat předem přes komerční oddělení. 
 • Od 11 hodin předvede herec Aleš Slanina kuchařskou show. 
 • Ve 14:30 otisknou své ruce na chodník slávy herci Michal Isteník a Jan Mazák, dirigent Karel Cón, scénograf Emil Konečný a dramaturg Jiří Záviš. 
 • V 18 hodin začne koncert sólistů divadla s orchestrem.
 • Program, jenž je zdarma, moderují Michal Isteník a Alan Novotný.
 • Nejčtenější

Sochař Kristek kvůli sporům odvezl z obce svou sochu a nahradil ji lejnem

Dva roky trvající tahanice surrealistického sochaře a malíře Lubo Kristka s Vranovem nad Dyjí vyústily v bizarní tečku....

Bezmocný muž ležel dva dny ve vaně, přímotop koupelnu vyhřál na 40 stupňů

Dvaaosmdesátiletý muž z Tišnova v okrese Brno-venkov zůstal dva dny uvězněný v prázdné vaně. Sesunul se tam poté, co se...

Berbrův pád je až ubohý, říká o korupční kauze mocného šíbra bývalý rozhodčí

Premium Jako jeden z mála dokázal uspět ve sporu s Romanem Berbrem. Bývalý rozhodčí Antonín Kordula, po kterém bývalý...

Silničáři zfušovali opravu, na novém asfaltu se vytvořilo plno hrbolů

Dlouho očekávaná oprava cesty u brněnské části Žebětín naštvala řidiče. Silniční výmoly nahradily hrby po špatně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pacienti zatajují informace a osočují zdravotníky, líčí ředitel nemocnice

Premium Pacienti zatajují informace o svém zdravotním stavu a mnozí lidé znevažují práci zdravotníků. Mezi personálem se šíří...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

 • Další z rubriky

Na Břeclavsku policisté přes zákaz odhalili dva otevřené bary i s hernou

Vládní nařízení sice zakázaly otevření všech barů, nicméně některé se snaží fungovat dále. V pondělí břeclavští...

Advokát si u voleb odmítl sundat roušku účelově, rozhodl soud o stížnosti

Soud zamítl stížnost brněnského advokáta, který napadl platnost voleb na jižní Moravě. Stěžoval si, že mu volební...

Nechci být překvapen v nedbalkách, loučil se básník Zeno Kaprál

Málokterý básník byl tak osudově spjat s Brnem jako Zeno Kaprál. Patřil k hlavním osobnostem tamní bohémy šedesátých...

Sochař Kristek kvůli sporům odvezl z obce svou sochu a nahradil ji lejnem

Dva roky trvající tahanice surrealistického sochaře a malíře Lubo Kristka s Vranovem nad Dyjí vyústily v bizarní tečku....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...