Města na jihu Moravy finišují s programem na adventní svátky

  8:31aktualizováno  8:31
Nejen vánoční výzdoby v ulicích a výlohách zdejších obchodů jsou neklamným znamením, že se blíží Vánoce. S přípravami na advent už finišují i radnice většiny jihomoravských měst. A co pro letošek chystají?

(Ilustrační snímek) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Znojemský advent začne v neděli 27. listopadu společným rozsvícením vánočního stromu na Masarykově náměstí. "Odstartuje tím pestrý čtyřtýdenní program zahrnující tradiční trhy, hudební vystoupení, pohádky, mikulášskou nadílku, tematické prohlídky podzemí, projížďky vláčkem, Ježíškovu poštu a pohádky v podzemí," nastínila mluvčí znojemské radnice Renáta Bártová.

Kromě vánočních trhů s řemesly a občerstvením zaplní Masarykovo náměstí dřevěný kolotoč pro děti, vánočně nazdobený žebřiňák a svítící adventní věnec na kašně. V jeho spodní části vyroste pódium, na kterém budou o víkendech znít vánoční koledy v podání souborů a další akce.

Do organizace se zapojí také Jihomoravské muzeum a znojemské farnosti. Doprovodné akce se uskuteční také v Jihomoravském muzeu, Minoritském klášteře, na Znojemském hradě a v tamních kostelích.

Kompletní přehled všech akcí včetně místa konání lze najít na webu znojmocity.cz. O předvánoční výzdobu Znojma se opět postarají i děti. Obrokovou ulici budou lemovat stromky, jejichž výzdobu mají jako každý rok na starosti děti a žáci z mateřských a základních škol. "Stromečků bude celkem pětadvacet," doplnila mluvčí.

Vyškov mění vánoční trhy, v Hodoníně bude veřejná sbírka

Ve Vyškově se od 9. do 21. prosince uskuteční na tamním Masarykově náměstí tradiční vánoční trhy. "Budou organizovány jinou formou než doposud. Město k tomuto účelu zakoupilo osmnáct dřevěných stánků. Prodej mimo ně nebude možný," uvádí pracovníci radnice na webu města. Na stáncích se pak bude moci objevovat jen zboží s vánoční tematikou.

Hodonín i tentokrát chystá vánoční jarmark. Uskuteční se od 14. do 17. prosince na pěší zóně, kde budou prodejní stánky. "Na jarmarku bude připraven kulturní program, v němž se představí se svými vánočně laděnými vystoupeními děti z hodonínských základních a mateřských škol. Připraveno je i folklorní vystoupení," přiblížila mluvčí radnice Petra Kotásková.

Součástí hodonínského jarmarku bude druhý ročník vánoční veřejné sbírky, která potrvá od 14. až do 23. prosince a kromě místa konání jarmarku bude kasička umístěna také v budově městského úřadu na Národní třídě.

"Cílem sbírky bude přispět na Domov pro matky s dětmi v Hodoníně, který poskytuje ubytování těhotným ženám a matkám s dětmi, jež se ocitly v nepříznivé sociální situaci," dodala mluvčí radnice.

V Blansku startují na náměstí Republiky vánoční trhy 25. listopadu při příležitosti rozsvícení vánočního stromu. A den předtím se ještě uskuteční vánoční farmářské trhy. "Bude to podobné jako každý rok, tedy od rána vánoční trhy a před samotným rozsvícením stromu bude kulturní program," popsal vedoucí blanenského odboru školství a kultury František Alexa.

Břeclav chystá "tichý" ohňostroj na vánoční hudbu

Břeclavské čeká takzvaná Adventní inspirace v synagoze. Připravena je na 26. listopadu. Na této tradiční akci si lidé od 9:30 do 16 hodin budou moci zakoupit medovinu, ručně vyráběné šperky, vánoční ozdoby i perníky. Výrobu vánoční dekorace tam předvede místní květinové studio. Akci osvěží i folklorní a pěvecké sbory.

"A od 18. do 21. prosince pak v Břeclavi máme vánoční slavnosti spojené s programem a vánočním jarmarkem. Končíme 21. prosince v 18 hodin tradičně tichým ohňostrojem na vánoční hudbu," popsala Radka Kobrová z břeclavského kulturního střediska.

Vánoční trhy v Břeclavi budou mít podobný průběh jako v minulých letech. "Konat se budou na pěší zóně ulice 28. října. Ohňostroj pak bude k vidění v parku," doplnila Kobrová.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další z rubriky

Nejstarší listina v Česku je z roku 994. Údajně ji donesl voják v botě

V Brně je k vidění kopie nejstarší dochované listiny na českém území z roku 994...

Schovanou v botě donesl voják z Itálie do českých zemí za první světové války vzácnou listinu z roku 994. Alespoň o tom...

Nový stadion pro brněnskou Kometu vyroste na výstavišti za pavilonem Z

Dominantou areálu brněnského výstaviště je pavilon Z.

Na místě velodromu se nakonec nový hokejový stánek pro Kometu stavět nebude. Radní rozhodli, že ho posunou o několik...

Mikulovský kostel ukrýval tajemný sklep. Dosud o něm nikdo neměl tušení

V mikulovském kostele svatého Jana Křtitele při rekonstrukci objevili tajemnou...

Pocity podobné těm, jaké měli archeologové při vstupu do neprobádaných útrob pyramid, mohli nyní zažít vědci v...

Najdete na iDNES.cz