Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

Města se při plánování rozpočtu drží při zemi, kvůli covidu i energiím

  6:08
Investice na příští rok plánují jihomoravské radnice velmi opatrně. Loni to byla rozjíždějící se pandemie a zrušení superhrubé mzdy, které hatily městům rozpočtové plány. A nejistota ovlivňuje sestavování rozpočtů i letos. Obecní kasy totiž opět zasáhl covid, ale i rapidní zvýšení cen energií. To se promítne do provozních nákladů.

Břeclav se dočká úpravy přednádražního prostoru. Město ji plánuje už dlouho. Starosta slibuje, že příští rok stavba určitě začne. | foto: MÚ Břeclav

Zhruba v polovině prosince se ve všech jihomoravských okresních městech sejdou zastupitelé a finálně rozhodnou, do čeho v příštích letech investují veřejné peníze. Nicméně stejně jako loni se ve výdajích musejí držet při zemi.

V Břeclavi se v rozpočtu už třetí rok v řadě jako stěžejní investice objevuje úprava přednádražního prostoru. Ta měla bezprostředně navázat na rekonstrukci nádražní budovy, kterou přitom Správa železnic dokončila už téměř před dvěma lety. Jenže začátek stavby v režii města se stále posouvá. 

„Je to velmi komplikovaný projekt. I naše projektanty zasáhl covid, tím se prodloužily termíny pro zisk vyjádření od dotčených orgánů. Komplikace nastaly i kvůli inženýrským sítím,“ naznačil starosta Břeclavi Svatopluk Pěček (ANO), že zmapovat sítě pod povrchem je skoro sisyfovský úkol. 

Slibuje ale, že příští rok se s pracemi před nádražím skutečně začne. „Neříkám, že zvládneme celý projekt, ale určitě začneme. Peníze na to vyčleněné máme,“ říká.

Dalšími výraznými akcemi je pokračování rekonstrukce domova seniorů a také školní hřiště u Základní školy Kupkova v Sovadinově ulici.

Málo peněz z daní a dražší energie i odpady

Nejen v Břeclavi museli rozpočtáři dobře promýšlet, jak stěžejní dokument města sestavit. Zohlednit bylo třeba zejména očekávané dopady daňového balíčku, na němž se podepsal covid. Obce počítají s nižším příjmem ze sdílených daní, mezi něž patří daň z přidané hodnoty, daně z nemovitosti nebo daně z příjmu. 

Vláda totiž značnou část z balíčku rozděluje v kompenzacích pro podnikatele. Jen dopad nejnovějšího bonusu na veřejné finance bude od 22. listopadu do konce ledna příštího roku celorepublikově 0,6 miliardy na rozpočty obcí a 0,2 miliardy korun na rozpočty krajů.

I kvůli tomu ve Znojmě hodlají hospodařit nestandardně. „Stejně jako v loňském roce chceme využít pravidla rozpočtového provizoria. Poté, co získáme přesnější informace o daňových příjmech od státu v roce 2022 a díky tomu pak i přesnější data o příjmové i výdajové stránce rozpočtu, bude zastupitelstvu předložen ke schválení návrh rozpočtu města na rok 2022,“ uvedla mluvčí radnice Soňa Bystřická.

Znojmo je přitom z větších měst samotné, které se k tomuto kroku uchyluje. „My provizorium nechceme. To vždycky komplikuje život,“ míní břeclavský starosta Pěček.

Faktem však je, že covid není jediným faktorem, který tvorbu rozpočtu znesnadňuje. Města se při jeho sestavování musejí vypořádat také s již zmíněným zdražováním energií.

Podle průzkumu Sdružení místních samospráv, do kterého se zapojilo 700 obcí z celé republiky, zastupitelé nejčastěji předpokládají, že jim výdaje za energie stoupnou v rozmezí 15 až 30 procent.

V Blansku tuší, že se rozpočet bude muset rostoucím cenám energie v následujících měsících přizpůsobit. „Sestavovali jsme ho v létě, kdy zvraty na trhu s energiemi nikdo neočekával. Zareagujeme, až budeme znát reálné dopady, předpokládám, že nejdříve na jaře roku 2022, či v jeho průběhu,“ říká mluvčí města Pavla Komárková.

Ovšem nejde jen o ceny elektrické energie. „Zvyšují se i ostatní výdaje, například na dopravní obslužnost, nakládání s odpady, roste cena za světelný bod, cena za materiál a služby,“ vyjmenoval mluvčí Vyškova Michal Kočí, co všechno ovlivňuje sumu, se kterou města mohou hospodařit.

Peníze do sportu i do škol

Nejen proto je vyškovský návrh rozpočtu sestavený jako schodkový, přičemž schodek přesahující 69 milionů mají pokrýt úspory z letošního roku a minulých let. Ve Vyškově se počítá s rekonstrukcí Sokolského hřiště, kde vznikne dvousetmetrový běžecký ovál, víceúčelová plocha, moderní zázemí i rozšířené parkoviště. 

V příštím roce se má připravit projektová dokumentace obnovy Nového zámku i nové scény Besedního domu. Místní potěší oprava silnice a chodníků v Puškinově ulici za 7,4 milionu.

V příštím roce Vyškov plánuje připravit projektovou dokumentaci nové scény Besedního domu.

V Blansku zainvestují do dokončení přístavby Základní školy TGM. Projekt za 86 milionů, placený plně městem, začal už letos. Revitalizace se dočká náměstí Republiky a začne také obnova rekreační oblasti Palava. 

Dělníci se pustí i do obnovy podzámčí i zámeckého parku, v plánu je přístavba blanenského kina, revitalizace městských bytových domů, oprava Mateřské školy v Divišově ulici a dalších budov základních škol nebo nové investice na Sportovním ostrově.

V Hodoníně se v rozpočtu musí počítat i s následky, které za sebou zanechalo červnové tornádo. „Mezi největší investiční akce příštího roku bude patřit také zateplení včetně rekuperace Základní školy U Červených domků za 36 milionů korun. Škola byla poznamenána tornádem, experti škody vyčíslili na zhruba 43 milionů,“ upozornil mluvčí města Josef Horníček.

I do dalších škol se bude investovat, a to dvacetimilionovou částkou. Vůbec největší akcí příštího roku se ale v Hodoníně stane revitalizace bytového domu Pastelka za 71 milionů a dále pak vybudování Domu přírody.

Brno minus tři miliardy

Radní v Brně navrhují na příští rok rozpočet s příjmy 14,5 miliardy a výdaji 17,2 miliardy korun, na investice by mělo jít šest miliard.

„Rozdíl pokryjí nedočerpané peníze z letošního roku, prodej majetku a případně plánovaný až třímiliardový úvěr,“ řekla šéfka finančního výboru Andrea Pazderová.

Město zatím nepočítá s prodejem Technologického parku, ale plánuje asi za miliardu prodat nevyužité pozemky a budovy. Navýšení příjmů zhruba o dvě miliardy oproti letošku očekávají s ohledem na změnu rozpočtového určení daní a dobrý výběr daní.

Mezi významné investice patří například prodloužení tramvajové tratě z Osové ke kampusu, další část velkého městského okruhu, stavba multifunkční haly nebo koncertního sálu pro filharmoniky a dostavba kanalizace. (ČTK)

  • Nejčtenější

Skandál z fotbalové ligy: vsadil si, že dostane žlutou kartu. A vyhrál!

Premium Pro ligového fotbalistu to vypadá docela snadno. Vběhnete na hřiště a za pár minut máte vyděláno. Stačí maličkost –...

Rektorka Nerudová doporučila nástupci rezignovat kvůli vědecké kauze

Končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová doporučila svému nástupci Vojtěchu Adamovi rezignaci....

Miliardář a basketbalový fanatik z Izraele: Pro začátek z Brna udělám Nymburk

Premium Desítky let vedl tým svého srdce ve své zemi. Bývalý spolumajitel Hapoelu Tel Aviv, sedmdesátiletý izraelský...

Lidé se dočkali. Družstevní byty po dvaceti letech získají bez doplatku

Brno bezplatně převede lidem družstevní byty, které byly vybudovány před více než dvaceti lety za podpory státu. Dnes o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Adamov je během výluky bez kolejí, tunely vyrazil čistit stroj Barbucha

Před šesti týdny zmizely ze železničního koridoru mezi Brnem a Blanskem vlaky, osiřelým místem však rozhodně není....

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Zámek v Uherčicích na Znojemsku otevře nový okruh v opraveném křídle

Rekonstrukce zanedbaného severního křídla zámku v Uherčicích na Znojemsku za 130 milionů korun pomohla arkádovým...

Zloděj kradl kasičku přímo před kamerou, policii nejdříve nikdo nevolal

Hned dvě kamery zachytily muže, jak v brněnském nákupním centru poblíž brněnského hlavní nádraží krade kasičku s...

Brněnskou vilu krále plísňových džínů Hošny přestavují na kanceláře

Proslavil se jako producent filmu Trhala fialky dynamitem, provozoval několik hudebních klubů v Brně a před jeho...

Aqualand řeší zdražení energií. Lidé u bazénu nemohou drkotat zuby, říká šéf

Aqualand Moravia nevylučuje, že kvůli cenám energií zdraží vstupné, které už dnes není zrovna nejnižší. Zároveň chystá...

Advantage Consulting, s.r.o.
QUALITY ENGINEER (50.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 50 000 Kč

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Tereza Ramba prozradila pohlaví i jméno druhého miminka

Herečka Tereza Ramba (32) a tanečník Matyáš Ramba (32) se před pár dny stali rodiči. Novinku se jim podařilo utajit a...