Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. ledna 2022 Zora

Města se při plánování rozpočtu drží při zemi, kvůli covidu i energiím

  6:08
Investice na příští rok plánují jihomoravské radnice velmi opatrně. Loni to byla rozjíždějící se pandemie a zrušení superhrubé mzdy, které hatily městům rozpočtové plány. A nejistota ovlivňuje sestavování rozpočtů i letos. Obecní kasy totiž opět zasáhl covid, ale i rapidní zvýšení cen energií. To se promítne do provozních nákladů.

Břeclav se dočká úpravy přednádražního prostoru. Město ji plánuje už dlouho. Starosta slibuje, že příští rok stavba určitě začne. | foto: MÚ Břeclav

Zhruba v polovině prosince se ve všech jihomoravských okresních městech sejdou zastupitelé a finálně rozhodnou, do čeho v příštích letech investují veřejné peníze. Nicméně stejně jako loni se ve výdajích musejí držet při zemi.

V Břeclavi se v rozpočtu už třetí rok v řadě jako stěžejní investice objevuje úprava přednádražního prostoru. Ta měla bezprostředně navázat na rekonstrukci nádražní budovy, kterou přitom Správa železnic dokončila už téměř před dvěma lety. Jenže začátek stavby v režii města se stále posouvá. 

„Je to velmi komplikovaný projekt. I naše projektanty zasáhl covid, tím se prodloužily termíny pro zisk vyjádření od dotčených orgánů. Komplikace nastaly i kvůli inženýrským sítím,“ naznačil starosta Břeclavi Svatopluk Pěček (ANO), že zmapovat sítě pod povrchem je skoro sisyfovský úkol. 

Slibuje ale, že příští rok se s pracemi před nádražím skutečně začne. „Neříkám, že zvládneme celý projekt, ale určitě začneme. Peníze na to vyčleněné máme,“ říká.

Dalšími výraznými akcemi je pokračování rekonstrukce domova seniorů a také školní hřiště u Základní školy Kupkova v Sovadinově ulici.

Málo peněz z daní a dražší energie i odpady

Nejen v Břeclavi museli rozpočtáři dobře promýšlet, jak stěžejní dokument města sestavit. Zohlednit bylo třeba zejména očekávané dopady daňového balíčku, na němž se podepsal covid. Obce počítají s nižším příjmem ze sdílených daní, mezi něž patří daň z přidané hodnoty, daně z nemovitosti nebo daně z příjmu. 

Vláda totiž značnou část z balíčku rozděluje v kompenzacích pro podnikatele. Jen dopad nejnovějšího bonusu na veřejné finance bude od 22. listopadu do konce ledna příštího roku celorepublikově 0,6 miliardy na rozpočty obcí a 0,2 miliardy korun na rozpočty krajů.

I kvůli tomu ve Znojmě hodlají hospodařit nestandardně. „Stejně jako v loňském roce chceme využít pravidla rozpočtového provizoria. Poté, co získáme přesnější informace o daňových příjmech od státu v roce 2022 a díky tomu pak i přesnější data o příjmové i výdajové stránce rozpočtu, bude zastupitelstvu předložen ke schválení návrh rozpočtu města na rok 2022,“ uvedla mluvčí radnice Soňa Bystřická.

Znojmo je přitom z větších měst samotné, které se k tomuto kroku uchyluje. „My provizorium nechceme. To vždycky komplikuje život,“ míní břeclavský starosta Pěček.

Faktem však je, že covid není jediným faktorem, který tvorbu rozpočtu znesnadňuje. Města se při jeho sestavování musejí vypořádat také s již zmíněným zdražováním energií.

Podle průzkumu Sdružení místních samospráv, do kterého se zapojilo 700 obcí z celé republiky, zastupitelé nejčastěji předpokládají, že jim výdaje za energie stoupnou v rozmezí 15 až 30 procent.

V Blansku tuší, že se rozpočet bude muset rostoucím cenám energie v následujících měsících přizpůsobit. „Sestavovali jsme ho v létě, kdy zvraty na trhu s energiemi nikdo neočekával. Zareagujeme, až budeme znát reálné dopady, předpokládám, že nejdříve na jaře roku 2022, či v jeho průběhu,“ říká mluvčí města Pavla Komárková.

Ovšem nejde jen o ceny elektrické energie. „Zvyšují se i ostatní výdaje, například na dopravní obslužnost, nakládání s odpady, roste cena za světelný bod, cena za materiál a služby,“ vyjmenoval mluvčí Vyškova Michal Kočí, co všechno ovlivňuje sumu, se kterou města mohou hospodařit.

Peníze do sportu i do škol

Nejen proto je vyškovský návrh rozpočtu sestavený jako schodkový, přičemž schodek přesahující 69 milionů mají pokrýt úspory z letošního roku a minulých let. Ve Vyškově se počítá s rekonstrukcí Sokolského hřiště, kde vznikne dvousetmetrový běžecký ovál, víceúčelová plocha, moderní zázemí i rozšířené parkoviště. 

V příštím roce se má připravit projektová dokumentace obnovy Nového zámku i nové scény Besedního domu. Místní potěší oprava silnice a chodníků v Puškinově ulici za 7,4 milionu.

V příštím roce Vyškov plánuje připravit projektovou dokumentaci nové scény Besedního domu.

V Blansku zainvestují do dokončení přístavby Základní školy TGM. Projekt za 86 milionů, placený plně městem, začal už letos. Revitalizace se dočká náměstí Republiky a začne také obnova rekreační oblasti Palava. 

Dělníci se pustí i do obnovy podzámčí i zámeckého parku, v plánu je přístavba blanenského kina, revitalizace městských bytových domů, oprava Mateřské školy v Divišově ulici a dalších budov základních škol nebo nové investice na Sportovním ostrově.

V Hodoníně se v rozpočtu musí počítat i s následky, které za sebou zanechalo červnové tornádo. „Mezi největší investiční akce příštího roku bude patřit také zateplení včetně rekuperace Základní školy U Červených domků za 36 milionů korun. Škola byla poznamenána tornádem, experti škody vyčíslili na zhruba 43 milionů,“ upozornil mluvčí města Josef Horníček.

I do dalších škol se bude investovat, a to dvacetimilionovou částkou. Vůbec největší akcí příštího roku se ale v Hodoníně stane revitalizace bytového domu Pastelka za 71 milionů a dále pak vybudování Domu přírody.

Brno minus tři miliardy

Radní v Brně navrhují na příští rok rozpočet s příjmy 14,5 miliardy a výdaji 17,2 miliardy korun, na investice by mělo jít šest miliard.

„Rozdíl pokryjí nedočerpané peníze z letošního roku, prodej majetku a případně plánovaný až třímiliardový úvěr,“ řekla šéfka finančního výboru Andrea Pazderová.

Město zatím nepočítá s prodejem Technologického parku, ale plánuje asi za miliardu prodat nevyužité pozemky a budovy. Navýšení příjmů zhruba o dvě miliardy oproti letošku očekávají s ohledem na změnu rozpočtového určení daní a dobrý výběr daní.

Mezi významné investice patří například prodloužení tramvajové tratě z Osové ke kampusu, další část velkého městského okruhu, stavba multifunkční haly nebo koncertního sálu pro filharmoniky a dostavba kanalizace. (ČTK)

  • Nejčtenější

Českem se přehnala sněhová vichřice. Teď hrozí náledí a sněhové jazyky

Českem přechází studená fronta, kterou dopoledne místy provázelo intenzivní sněžení a prudký vítr. Ojediněle se...

Nejužší hotel střední Evropy je oslavou funkcionalismu. Brzy znovu otevře

Brněnský hotel Avion získal zpět svou krásu z éry Bohuslava Fuchse. Brzy se zájemců nabídne ubytování v 37 pokojích,...

Adamov je během výluky bez kolejí, tunely vyrazil čistit stroj Barbucha

Před šesti týdny zmizely ze železničního koridoru mezi Brnem a Blanskem vlaky, osiřelým místem však rozhodně není....

Banální, kritizují experti sochu Hrachovina pro Mendlovo náměstí v Brně

Skupina umělců, akademiků a teoretiků výtvarného umění v otevřeném dopise kritizuje výsledek veřejné soutěže na sochu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé se dočkali. Družstevní byty po dvaceti letech získají bez doplatku

Brno bezplatně převede lidem družstevní byty, které byly vybudovány před více než dvaceti lety za podpory státu. Dnes o...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Hodonínský psí útulek zničený tornádem se dočká obnovy, pomohl mu dar

Psí útulek v Hodoníně, který loni v červnu poničilo tornádo, se dočká obnovy. V areálu jsou dodnes pobořené zdi...

Levnější vytápění v Brně? Pomoci mají štěpka a odpad, říká šéf tepláren

Bez plynu se Brno neobejde, i když budou tamní teplárny ke spalování více využívat štěpku. Kvůli vývoji cen na trhu...

Kryptobanka neuspěla, s nástrojem pro vývojáře oslnili Silicon Valley

Začínali v bankovním sektoru. Pak vylétly kryptoměny a Jiří Kobelka a Samuel Šramko se rozhodli, že naprogramují...

Hrubá nedbalost až manipulace s daty. Podle komise budoucí rektor chyboval

Expertní komise zjistila pochybení v několika odborných článcích týmu vedeného Vojtěchem Adamem, budoucím rektorem...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...