Úterý 19. ledna 2021, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. ledna 2021 Doubravka

Města gumují rychlostní silnici R43 z územních plánů

  17:58
Jih a sever kraje se začíná názorově rozdělovat kvůli silnici R43. Pro Boskovicko je životně důležitá a lidé tam podepisují petici, aby přípravu stavby urychlili. Zároveň se zlobí na "jižany", kteří ji naopak komplikují. Žádají soud, aby ji vyškrtl z územních plánů.

Ilustrační snínek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Sedmi obyvatelům Drásova se podařilo přimět úřady, aby vyškrtly trasu silnice R43 z územního plánu jejich obce. Úřadům to v těchto dnech přikázal soud, na který se obrátili. V kraji to není první případ, další podobné stání u Nejvyššího správního soudu se má uskutečnit v nejbližších dnech.

Silnice R43

Má spojit Brno s Moravskou Třebovou, kde naváže na rychlostní silnici R35.

V této trase se začala budovat 11. dubna 1939 německá dálnice Vídeň - Vratislav. Její stavba byla 30. dubna 1942 přerušena a po roce 1945 se již neobnovila.

Od té doby se pro ni vžil název Hitlerova dálnice. Zbytky její stavby se v kraji dochovaly například nedaleko Hrušovan u Brna.

První úsek Troubsko - Kuřim se měl začít stavět již v roce 2008.

Zatím není ani schválená dokumentace, podle které by bylo možné vydat územní rozhodnutí.

Bývalý ministr dopravy Vít Bárta stavbu posunul až na rok 2024.

"Trasa rychlostní silnice R43 se do našeho územního plánu neměla dostat. Byli jsme přesvědčeni, že tam byla zakreslena protiprávně a soud nám dal za pravdu," říká Zdeněk Jobánek z občanského sdružení Drásov.

Přiznal, že nechtěli poukázat jen na úřednickou chybu. Ve skutečnosti plán žalovali, protože se jim navrhovaná podoba R43 nelíbí.

"Nevadí nám tato silnice jako taková, jen nechceme, aby vedla tak blízko naší obce. Zvýšil by se hluk a ještě více znečistilo ovzduší," vysvětluje Zdeněk Jobánek a dodal, že by místním navíc znesnadnila příjezd do Brna. "Vjížděli bychom do Brna až u Bosonoh a to je pro nás sedmnáct kilometrů navíc," tvrdí Jobánek.

Soud a kraj vidí situaci odlišně

Vymazat trasu z územního plánu se sdružení Drásov podařilo proto, že tato silnice není dosud zakreslená v nadřazeném územním plánu, to znamená v plánu kraje.

Podle právníka Ekologického právního servisu Martina Fadrného byla už ze stejného důvodu na příkaz soudu vyškrtnuta R43 i z územního plánu Brna a silnice R52 z plánu Perné, plán Břeclavska byl dokonce zrušen celý.

"Ještě má soud projednávat územní plán Malhostovic, o žádných dalších žalobách nevím," uvedla Eva Hamrlová, vedoucí odboru územního plánování a stavebního úřadu na krajském úřadu v Brně.

Připustila, že soud se na zakreslení tras silnic do územních plánů dívá jinak než kraj. "Jeho postoj nechápu," řekla. Podle výkladu soudu by se totiž trasy rychlostních silnic měly v územním plánu obcí objevit až poté, co budou zakresleny v nadřazených dokumentech. V tomto případě jsou to Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje, na kterých se nyní pracuje.

"Děláme všechno proto, aby je 23. června mohlo schválit zastupitelstvo," uvedla Hamrlová a dodala, že pokud se tak stane, územní rozhodnutí na stavbu R43 se může vydat i přesto, že v územních plánech obcí nebude zakreslená. "Rozhodující je nadřazená dokumentace," upozornila vedoucí odboru, a naznačila tak, že žaloby obyvatel stavbu nezablokují.

Silnice podle některých odborníků zatíží obce

S některými námitkami obyvatel souhlasí i Ekologický právní servis. "Nejsme proti budování R43, jen se nám nelíbí, že kraj se odmítá zabývat i jinými variantami. Podle nás není dobré směřovat takto frekventovanou komunikaci přes obydlenou Bystrc, a to i přesto, že část jí bude vedena v tunelu," říká Libor Jarmič z Ekologického právního servisu.

Dalším kamenem úrazu je podle něj její napojení na dálnici D1. "V Ostopovicích, Bosonohách a v Troubsku, které jsou již nyní vystaveny velké dopravní zátěži, by se ještě více zvýšila," upozornil Jarmič.

Boskovicko se na tuto komunikaci dívá jinak. Tvrdí, že bez ní se nemůže rozvíjet a nejraději by ji stavělo už zítra. "Pro nás je alfou i omegou. Tak dlouho se budou projednávat nesmysly, že ji nepostavíme nikdy," zlobí se například starosta Olešnice Zdeněk Peša.

Jarní prázdniny 2021

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Vláda kývla na strategii očkování. Ministr Blatný prověří předbíhání při něm

Na pravidla pro očkování kývla vláda a ministr zdravotnictví Jan Blatný je vzápětí podepsal. Vláda nařídila...

Nejkrásnější alej Česka má smůlu, půlka musí kvůli silnici padnout

Mohou se pyšnit nejkrásnější alejí v Česku. Radost z vítězství v jubilejním desátém ročníku ankety však části obyvatel...

Batole v mrazivé noci zamklo rodiče na balkóně, pomohl soused a strážníci

Perné chvíle připravil svým rodičům dvouletý chlapec v Brně, když je nešťastnou náhodou zamkl na balkóně. Pár se...

Kolemjedoucí našel auto převrácené na střeše, uvnitř byl mrtvý řidič

Policisté hledají svědky, kteří mohou pomoci objasnit okolnosti nehody poblíž Valtic na Břeclavsku. V neděli tam muž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nevyužité vakcíny rozdal starosta seniorům, dvanáct dávek rozpoutalo aféru

Premium Očkování proti covidu-19 provázejí rozjitřené emoce a zmatky. Ukazuje to příběh z Jevišovic na Znojemsku, kde se dvě...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

  • Další z rubriky

Ústavní soud odmítl stížnost advokáta, který si u voleb nesundal roušku

Ústavní soud odmítl stížnost brněnského advokáta Davida Zahumenského, který si u krajských voleb nesundal roušku....

Vzdělanec, který uměl střídat strany. Římskou korunu si však Jošt užít nestihl

Premium Razil vlastní mince. Spravoval nezvykle velké panství. Udržoval kontakt s nejvýznamnějšími politiky středověké Evropy....

Starosta blokoval zasedání o rozpočtu tak dlouho, až přišel o místo

Ještě minulý týden radnici v brněnských Kohoutovicích hrozilo, že nebude moct poslat ze svého účtu ani korunu, a...

Nejkrásnější alej Česka má smůlu, půlka musí kvůli silnici padnout

Mohou se pyšnit nejkrásnější alejí v Česku. Radost z vítězství v jubilejním desátém ročníku ankety však části obyvatel...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBNÍ LINKY (plat 25.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 25 000 Kč

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...