„Je to dostačující množství a momentálně neoslovujeme další restaurace, aby se zapojily,“ informoval koordinátor projektu Petr Janík.
S nápadem přišel podnikatel, gastronom a honorární konzul Slovenské republiky Richard Hošek. V roce 2011 ale zemřel a s Meníčky pro bezdomovce to vypadalo bledě.
Ubývalo provozoven a snižovala se vydatnost jídel. Spolupráci přerušily také čtyři restaurace ze sedmnácti. Koordinátoři projektu se snažili sehnat nové podniky, které by přebytečná jídla místo vyhození darovaly potřebným. Situace se výrazně zlepšila. Ze 13 tisíc porcí stoupl jejich počet na 21 tisíc a v roce 2013 dokonce na rekordních 41 tisíc.
Nyní poskytuje bezdomovcům zbylé jídlo sedm brněnských podniků, denně je to 130 porcí.
„Nedávají nám menu jen restaurace, které mají striktně spočítané množství jídel. Oslovili jsme i další, například jídelny,“ vysvětlil Janík, proč se zvýšilo množství porcí. Obědy vydávají v městském krizovém středisku v Masné ulici. Najíst se mohou přijít bezdomovci od 15 do 16:30 hodin.
Brno je prvním městem v České republice, které podobný projekt zavedlo. Podařilo se tu splnit i hygienické předpisy, bez toho by nemohlo rozdávání přebytečných jídel začít. Hned z kraje se do projektu zapojila jídelna Cejl-on, která dnes funguje pod jménem Šindelář & syn.
„Zbývá nám v průměru kolem deseti porcí. Kdybychom je neposlali bezdomovcům, tak je vyhodíme. K hlavnímu chodu přidáváme také polévku,“ přiblížil vedoucí Jiří Šimčák. Právě jeho oslovil před pěti lety přímo zakladatel projektu Hošek.