Brněnští strážníci v Černovickém hájku odhalili ženu, která nasbírala nejméně šest pytlů medvědího česneku, což je v přírodní rezervaci zakázané. | foto: Městská policie Brno

Sběrači plundrují medvědí česnek, žena v rezervaci natrhala několik pytlů

  • 239
Ochránci přírody i strážníci začali hlídat chráněná místa před sběrači medvědího česneku. Ti totiž za oblíbenou jarní bylinou vyrážejí i do přírodních rezervací, kde je trhání rostlin zakázané. Jednu takovou ženu nyní přistihli brněnští strážníci. Neuvážený sběr může lokality zcela zničit.

Brněnští strážníci se takto zaměřili například na přírodní rezervaci Černovický hájek.

„Protože je sběr jakýchkoliv rostlin v přírodní rezervaci zakázaný, do lužního lesa vyjíždějí hlídky městské policie mnohem častěji,“ sdělila mluvčí brněnských strážníků Tereza Kadrnožková.

Ve středu strážníci při namátkové kontrole odhalili osmačtyřicetiletou ženu, která medvědí česnek odřezávala a ukládala jej do velkého pytle na odpadky.

Fotogalerie

„Žena uvedla, že vše má prý pro osobní potřebu ke zpracování,“ podotkla Kadrnožková.

Strážníci opodál nalezli dalších šest stejných pětadvacetilitrových pytlů naplněných medvědím česnekem a ještě napěchovaný kbelík. Případ následně předali do správního řízení pro podezření z porušení zákona o ochraně přírody a krajiny.

„Sběračka nakonec odešla domů s prázdnou, medvědí česnek totiž po konzultaci s pracovníkem České inspekce životního prostředí strážníci vysypali zpátky, kde se časem přirozeně rozloží,“ uvedla Kadrnožková.

U sběru záleží na uvědomělosti lidí, říká botanik

S lidmi vyrážejícími za medvědím česnekem se potýkají také v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras, kde se rostlina vyskytuje v několika přírodních rezervacích. „Na tyto lokality se nyní zvláště zaměříme,“ řekl ČTK zástupce vedoucího správy chráněné krajinné oblasti Antonín Tůma.

Strážci přírody mohou podle něj na místě uložit pokutu 500 až 10 tisíc korun. „Záleží samozřejmě na tom, jak moc bude dotyčný přírodu drancovat,“ poznamenal Tůma.

Česnek medvědí nepatří mezi chráněné druhy, mimo chráněná území se tak sbírat smí.

„Ovšem jeho neuvážený sběr už některé menší lokality s jeho výskytem zničil,“ upozorňuje botanik Jan Juřica z jihomoravského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

„Sběr sám o sobě neškodí, ale podobně jako u jiných věcí je to o uvědomělosti lidí. U každého sběru platí zásada, že se nesesbírá všechno. Pokud nic neponecháte, tak je jasné, že postupem času lokalitu zničíte,“ říká Juřica.

Optimální variantou sběru je odebrání jen části rostliny, například dvou nebo tří lístků. „Když už se sbírá rostlina celá, je dobré nechat část populace na místě, aby se mohla vysemenit,“ sděluje Juřica.

Jak správně zacházet s medvědím česnekem