Do prestižní soutěže miliardáře Bloomberga pošle Brno „domovníka“

  11:08aktualizováno  11:08
Brno zkusí uspět v soutěži amerického miliardáře Bloomberga a získat až pět milionů eur. Hodnotitelé doporučili přihlásit projekt Brněnský chodec, ale primátor Roman Onderka vybral nápad s domovníkem od strážníků.
Nejvíce bodů od poroty dostal Brněnský chodec. Primátor Roman Onderka ale nakonec do soutěže za Brno vybral projekt strážníků. (ilustrační foto)

Nejvíce bodů od poroty dostal Brněnský chodec. Primátor Roman Onderka ale nakonec do soutěže za Brno vybral projekt strážníků. (ilustrační foto) | foto: Tomáš Ripel

Pěší doprava do města patří, tak proč neulehčit chodcům pohyb a neodstranit překážky, které mnohdy brání dostat se pěšky na nepříliš vzdálená místa? To je cíl projektu Brněnský chodec, který už několik let propaguje skupina lidí kolem Brňanky Evy Staňkové.

Mayors Challenge

Nadace miliardáře Michaela Bloomberga v soutěži oceňuje nejinovativnější řešení problémů města. Z projektů podaných evropskými městy o velikosti nad 100 tisíc obyvatel vybere komise v dubnu 20 finalistů a na podzim pak ocení vítěze, který získá pět milionů eur. Další čtyři projekty budou oceněny milionem eur. Nejlépe hodnocené projekty

Brněnský chodec
Cílem je umožnit chodcům lepší podmínky pro pěší dopravu v Brně a odstranit překážky, které ji v některých oblastech znemožňují. Projekt počítá s webem s návrhy na zlepšení a využitím interaktivních map, ve kterých by byly zaznačeny tipy pro chodce pohybující se po městě.

Bronx
Unikátní proměna velké městské čtvrti prostřednictvím sociálních, kulturních, ekonomických a urbanistických zásahů. V místech po zrušených hernách podpořit aktivity jako restaurace, kavárny a drobné dílny, oživení bývalé káznice, výstavy v ulicích, vybudovat další startovní byty, zabránit vytěsňování dnešních obyvatel.

Bezpečná lokalita - bezpečné bydlení
Vychází z projektu brněnské městské policie, který pomohl zklidnit problémový dům v Koniklecově ulici v Novém Lískovci. Zavedl zde funkci domovníka, klubovnu se sociálními asistenty, poradnu a kamerový systém. Projekt se může rozšířit do dalších lokalit a být inspirací pro jiná města.

S projektem se přihlásili na výzvu města Brna, které hledalo zajímavé projekty do soutěže Mayors Challenge amerického miliardáře Michaela Bloomberga.

Bývalý starosta New Yorku a filantrop v jednom hledá zajímavé a inovativní projekty, které mohou lidem ve městech zlepšit život.

"Klíčové je, aby přinesly nové nápady a zároveň byly přenositelné do jiných měst," podotkl Martin Nawrath z Nadace Partnerství, která Brnu pomáhá s přípravou.

Své projekty mohli zájemci přihlásit do poloviny prosince. A z desíti přihlášených nápadů právě Brněnský chodec získal od hodnoticí komise nejvíc bodů. Přesto jej Brno nepřihlásí.

Primátor vybral projekt, který byl třetí

Vedení města se totiž nejvíce líbil projekt, který skončil třetí v pořadí a připravila ho Městská policie Brno. Jde vlastně o vyzkoušené opatření, které pomohlo v  "domě hrůzy" v Novém Lískovci. Po pravidelným výjezdech kvůli krádežím, narušování klidu či drogám tam strážníci dosadili domovníka, kamerový systém a sociální poradnu.

"Tento projekt je komplexní, promyšlený a hlavně fungující. Klade důraz na občanské kompetence, je snadno přenositelný na kterékoliv místo na světě," vysvětlil volbu primátor Roman Onderka z ČSSD.

Nápad městské policie přeskočil i druhý projekt v pořadí, který se zaměřil na proměnu oblasti ulic Cejl a Bratislavská přezdívané brněnský Bronx.

"Dali jsme v tomto případě přednost již vyzkoušenému, i když oceňujeme kvalitní připravenost Chodce," dodal Onderka.

Podle jednoho z hodnotitelů projektů, bývalého šéfa Domu umění města Brna Rostislava Koryčánka, měl přitom nápad zaměřený na pěší větší šanci na zviditelnění v soutěži.

"Bezpečné bydlení není špatné, ale je to spíš menší projekt," podotkl Koryčánek s tím, že není ani natolik inovativní.

Byla potřeba širší debata o projektech, soudí odpůrci

Podle něj mělo také město o projektech rozproudit mnohem širší debatu. "Soutěž je především o tom přicházet s novými vizemi, diskutovat, propojit různé aktéry," dodal Koryčánek.

Jedna z účastnic, Barbora Antonová, která přihlásila projekt na proměnu Bronxu, navíc kritizuje liknavost města, s jakou k akci přistoupilo.

"Vůbec neoslovili řadu lidí, kteří se podobným projektům věnují, třeba architekty či urbanisty. K nám se informace o soutěži dostala náhodně z jiných zdrojů," postěžovala si.

Přístup města tak připomíná rok 2009, kdy se mělo Brno ucházet o titul Evropské město kultury. Nakonec ale zastupitelé z ČSSD a ODS odmítli přihlášku podat. Důvodem byly vysoké náklady.

Pro účastníky s projekty, které město nevybralo, je teď nejdůležitější pokračovat a rozvíjet záměry. "Spousta věcí z projektu jde udělat hned, uvítali bychom ale podporu města," podotkla Antonová.

"Plánujeme na únor schůzku, kde se sejde řada lidí od zástupců vysokých škol po milovníky nordic walkingu. Chceme zkusit sehnat na projekt grant," popsala Staňková.

Přihlášku s vybraným projektem musí město odevzdat do konce ledna. Do užšího výběru postoupí v dubnu dvacet projektů, které se dopracují do vylepšené podoby. Vítěz pak získá pět milionů eur, další čtyři projekty po milionu.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Hromadné nehody aut u Brna ucpaly oba směry D1, zranili se dva lidé

Hromadná nehoda pěti aut na západním okraji Brna zastavila v úterý ráno provoz...

Dvě hromadné nehody dopoledne omezily provoz v obou směrech na dálnici D1 poblíž Brna. Nejprve se na západním okraji...

Rakousko ocenilo exprimátora Vokřála za historické smíření vyhnání Němců

Čtyřiapadesátiletý brněnský primátor Petr Vokřál a lídr místní kandidátky hnutí...

Velké zlaté čestné vyznamenání za zásluhy o Rakouskou republiku dnes dostal bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (ANO)....

Nový stadion pro brněnskou Kometu vyroste na výstavišti za pavilonem Z

Dominantou areálu brněnského výstaviště je pavilon Z.

Na místě velodromu se nakonec nový hokejový stánek pro Kometu stavět nebude. Radní rozhodli, že ho posunou o několik...

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz