Král v přestrojení sváděl mladé panny, ukazuje klip o chlípném Korvínovi

  11:58aktualizováno  11:58
V přestrojení staré kořenářky se uměl vetřít do domácností s mladými pannami a v noci je svedl nebo dokonce znásilnil. Neznámý příběh Matyáše Korvína ožívá v novém klipu Král uherský od skupiny Musica Folklorica z Velké nad Veličkou.

Pokřtili ho na úterním koncertě v brněnské Kinokavárně. „O Korvínovi se vypráví, že svým dokonalým přestrojením zmátl jinak ostražité matky mladých dívek. Ty ho ubytovaly a on jejich pohostinnosti zneužil. Jednoduše dívky znásilnil nebo svedl. Údajně jim pak vyplatil peníze, aby byly zaopatřené,“ vypráví Michal Uhříček, violista Musiky Folkloriky.

Noc s českým a uherským králem mnohdy měla i „následky“ a peníze tak sloužily hlavně na výchovu levobočků. „Takto to praktikoval na cestě mezi Prešpurkem a Prahou a dětí měl nepočítaně,“ dodává Uhříček.

Klip se natáčel na Horňácku. „Natáčeli jsme v okolí Velké nad Veličkou, v Bystřici pod Lopeníkem, na hradě Buchlov a ve skanzenu ve Strážnici. Horňácko pod Korvína v 15. století spadalo, je s ním spjaté a lidé si ho připomínají třeba tradiční jízdou králů,“ upřesňuje cimbalista Petr Pavlinec, jeden ze zakladatelů Musiky Folkloriky.

Natáčelo se v lokalitách spjatých s Korvínem

V roce 1458 pobýval dokonce Matyáš Korvín jako zajatec na hradě ve Strážnici a odtud byl předán uherským stavům. Hrad Buchlov král v roce 1468 obléhal a zhruba ze dvou třetin také zničil.

Fotogalerie

„Pravděpodobně hrad i dobyl a pobýval  na něm. Výběr lokalit tedy není náhodný a odkazuje na historické zmínky o Matyáši Korvínovi,“ doplňuje Pavlinec.

Sám baladu o jednom z nejmocnějších evropských panovníků zpracoval a pro Folkloriku upravil. „S menšími přestávkami jsem hudbu psal asi dva měsíce,“ vypočítává Pavlinec.

Nápad ztvárnit příběh Korvína dostal Pavlinec při pročítání sbírek lidových písní a textů.

„Když mě něco zaujme, téma s nadšením zpracuji. Nejinak tomu bylo i u balady Bol raz jeden král uherský. Vtáhla mě do děje po prvním přečtení. Kromě toho, že atypicky nepojednává o smrti, je zde snad jen jedna kladná postava – rychtárova Anička, která i přes svou hrdost nemá sebemenší šanci uspět ve společnosti domnělých přátel s pokřivenými charaktery,“ vypráví Pavlinec.

Na klip přispěli i fanoušci

Baladu s tanečními rytmy nazpíval Martin Prachař s ženským sborem Oskoruša. Kamery se ujal Pavel Vrága a pod taktovkou režisérky Šárky Hánové-Dogru se na celém natáčení podílelo asi třicet lidí.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Týdeník 5plus2 najdete každý pátek ve stojanech na obvyklých místech.

Na videoklip vybírali hudebníci peníze i kampaní na Hithitu, kde jim jejich příznivci naposílali přes padesát tisíc korun.

Na brněnském koncertě vystoupili sólisté kapely, tedy Anna Urbaničová, Majstr Martin Hrbáč, Anton Pavčo a také ženský sbor Oskoruša.

Z instrumentálních úprav, kterými se ve svých počátcích Musica Folklorica profilovala, uvedla některé novinky a představila také poslední vydané CD s názvem Majstr. To při příležitosti Hrbáčových osmdesátin pokřtila kapela na letošních Horňáckých slavnostech.

Tematicky Král uherský doplňuje další klipy Musiky Folkloriky, které pojednávají o různých formách vražd, zmrtvýchstání či osmanských nájezdech na Moravu.

  • Nejčtenější

Při střelbě v Brně odpoledne zemřel člověk, druhý je těžce zraněný

V bytě na Palackého třídě v Brně odpoledne zemřel člověk, druhý je zraněný, uvedla policie na Twitteru. Zbraň...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Výbuch ve vinařství na Břeclavsku zranil dva lidi, místní mluví o palírně

V obci Perná na Břeclavsku vybuchla výrobní hala vinařství. Při explozi utrpěli dva lidé vážné popáleniny. Hasiči nyní...

Kometa otočila duel na Kladně a vede. Hradec zdolal mistra po nájezdech

Hokejová extraliga má nového vládce. Je jím brněnská Kometa, která v dohrávce 11. kola extraligy otočila nepříznivě se...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Nejsu Balzac, kastelánem zůstanu, říká autor Poslední aristokratky

Nechce být známý a většinu nabídek na rozhovor odmítá. Pro tentokrát však spisovatel a zámecký kastelán v Miloticích na...

Moderní nástavba historického domu pobouřila, architekt se kritice diví

Neorenesanční, původně pětipatrový činžák vedle parkoviště na rohu brněnských ulic Křenová a Vlhká vykoukl po roční...

Při střelbě v Brně odpoledne zemřel člověk, druhý je těžce zraněný

V bytě na Palackého třídě v Brně odpoledne zemřel člověk, druhý je zraněný, uvedla policie na Twitteru. Zbraň...

Autem otevřené klenotnictví spočítalo škodu na 20 milionů, zmizely hodinky

Lupiči, kteří v pondělí autem vytrhli mříž klenotnictví v Brně, způsobili škodu za dvacet milionů korun. Zmizely...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz