Maškary a tanec pod šable. Lednicí prošel fašankový průvod

  15:32aktualizováno  15:32
V sobotu se v Lednici konal šestý ročník obnoveného tradičního fašanku, tedy slavnosti známé v jiných regionech pod názvem masopust či ostatky. I přes silné mrazy se průvodu zúčastnilo na třicet maškar.

Lednický fašankový průvod masek. | foto: Filip Fojtík, MF DNES

Zelený sedan zastavila v sobotu v podvečer na jedné z Lednických ulic smrtka. "Pár drobáků na parkování určitě máte, dejte něco chase," promluvila na překvapeného řidiče. Nejednalo se o přízrak, ale o maškaru z fašankového průvodu. Ten se po svém nedávném obnovení konal v Lednici již pošesté.

"Maskám, jakož i ostatním účastníkům se veseliti se hudbou a tancem ukládá. Občanům, jež pro veselici porozumění nemaje, se vměšovati do průvodu zakazuje," předčítá z glejtu na Zámeckém náměstí místostarosta obce Leoš Tržil.

"Budiž tedy fašankové veselici konané dnešního dne, souhlas udělen," zakončuje svou řeč a na tři desítky maškar seskupených na náměstí mu nadšeně aplauduje. A vychází do ulic koledovat o výslužku.

Obnovená lednická tradice

Chvíli předtím už smrtka, vodník, voják, námořník, strašák a další vytáčeli za vlastního hudebního doprovodu tradiční tanec pod šable.

Fotogalerie

Lednický novodobý rekord je osmdesát maškar v původu. Do toho měla tato sobota, i kvůli mrazu, daleko. Přesto ale fašanku, tedy lidové oslavě předznamenávající měsíční půst, přihlíželo i několik desítek diváků. Mezi nimi si skupinu lidí tancující v maskách a s šavlemi fotografovala i Pavlína Melounová z Vysočiny.

"Byli jsme zvědaví, co to bude, tak jsme se přišli podívat. Vypadá to jako zajímavá tradice," myslí si žena, která na jihu Moravy tráví víkend s rodinou v lázních. Jako turistka ani nepoznala, že se jedná o tradici obnovenou teprve nedávno.

O znovuslavení lednického fašanku se totiž teprve před šesti lety postaral místní okrašlovací spolek. "Je to jedna ze snah jak obnovit tradice, které v posledních desetiletích v Lednici zanikly," vysvětluje předseda okrašlovacího spolku Jaroslav Martínek.

Dodává také, že jim s tím výrazně pomáhají kolegové z Old Stars Břeclav a Starobřeclavské cimbálky, kteří se průvodu také účastní. "To proto, že už tu není živý folklór, nemáme krojovanou chasu," říká muž, který se, coby člen 1.Plavební, na průvod vystrojil za námořníka.

Autor:

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Další z rubriky

O Brně bude ještě hodně slyšet, myslí si městský architekt Sedláček

Hlavní městský architekt Michal Sedláček.

Brno má před sebou řadu velkých projektů, pro něž bude tento rok klíčový. Nová čtvrť v Jižním centru za miliardy korun,...

Na jižní Moravě chybí referenti i klíčoví úředníci, nezabraly ani příspěvky

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Jižní Morava má nouzi o úředníky. Radnicím chybí „obyčejní“ referenti i klíčoví vedoucí odborů, někde déle než rok....

V Břeclavi někdo u zastávky nastražil šňůru, chodkyně se o ni zranila

Mezi kmenem stromu a autobusovou zastávkou na břeclavském sídlišti Na Valtické...

Záludná past na chodce se objevila u autobusové zastávky v Břeclavi. O šňůru nataženou od stromu přes sloup k zastávce...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz