"Mohli je získat studenti doktorských programů i jejich mladší kolegové, kteří stipendijní komise zaujali například zajímavými diplomovými pracemi. Právě doktorandům vyplatila škola nejvíc. Suma se vyšplhala na 113 milionů korun," řekla mluvčí školy Tereza Fojtová.
Studenti doktorských programů využívají stipendijní příspěvky nejčastěji na zahraniční stáže. Za ně škola loni uhradila přes 51 milionů korun.
Zhruba 14 milionů korun šlo na tvůrčí činnost studentů a skoro pět milionů korun získali posluchači s vynikajícím prospěchem.
Z fakult stejně jako v minulých letech poskytla stipendia v nejvyšší výši přírodovědecká fakulta. Následovaly filozofická a lékařská fakulta.
Zajímavá práce a výzkum
O stipendia se kromě doktorandů ucházejí i posluchači magisterských oborů, byť u nich je konkurence vyšší. Když uspějí, mohou dostat peníze například za zajímavou práci a výzkum.
Jeden z diplomantů přírodovědecké fakulty například už dřív dostal 35 000 za práci Larvy pakomárů jako bioindikátory pro hodnocení znečištění vodního prostředí. "Jeho kolega zase obdržel 71 000 korun za disertační práci o predačních a obranných strategiích pavoukovců. Nejlepší studenti mohou získat i částky kolem 100 000," řekla mluvčí.
Objem stipendií na škole stoupá - loňská částka byla o skoro 70 milionů korun vyšší než ta v roce 2006.
Kromě peněz na aktivity související se studiem škola přispívá také na ubytování a dotuje vzdělávání studentů z chudých rodin.
Na ubytovací příspěvek mají nárok všichni, kdo studují v prvním vysokoškolském programu, na něž byli zapsáni, nepřekročili standardní dobu studia a nebydlí v Brně. Jim škola rozdělila loni přes 100 milionů korun.
Skoro osm milionů korun pak univerzita rozdala studentům v tíživé sociální situaci. V této skupině naopak počet úspěšných žadatelů poklesl.