Oblíbenou exstarostku obvinili ze zpronevěry. Navíc dluží známým miliony

  10:52aktualizováno  10:52
Čtyřikrát za sebou zvolili občané za starostku Čejče na Hodonínsku Martu Výmolovou. Teď by na tamním úřadě na její jméno radši zapomněli. Zjistili totiž, že pod vedením oblíbené političky přišla obec o miliony korun. Kvůli zpronevěře ji už také stíhá policie.

Marta Výmolová se stala starostkou Čejče po komunálních volbách v roce 2002, zastupitelé ji odvolali v únoru 2016. Nyní je v insolvenci a kvůli zpronevěře ji stíhá policie. | foto: Obecní úřad Čejč

Věřili jí. Všichni si jí vážili. Tak mluví lidé v Čejči o bývalé starostce Martě Výmolové (kandidovala za ODS). Vesnici se zhruba dvanácti sty obyvateli vedla čtrnáct let, tedy necelá čtyři volební období. Předtím dělala místostarostku a v Čejči byla známá i z oddílu stolního tenisu či jako doktorka práv.

Jenže najednou je všechno jinak. Výmolové hrozí až deset let vězení. Policisté ji obvinili, že zpronevěřila peníze z obecní kasy, i z dalších trestných činů. Nové vedení obce od Výmolové požaduje pět milionů korun.

Bývalá starostka navíc podle policie nasekala obrovské dluhy i u svých známých. Celkem si půjčila asi 25 milionů korun, peníze nevrátila a skončila v insolvenci. Teď uvádí jako bydliště fiktivní adresu a pro většinu lidí je k nesehnání.

MF DNES zjistila podrobnosti dvou případů, při kterých obec pod vedením Výmolové záhadně přišla o peníze. Exstarostka například podle všeho bez souhlasu zastupitelstva prodala obecní pozemky určené na výstavbu bytů za 600 tisíc korun.

„Současná hodnota se přitom pohybuje kolem 2,5 milionu. S firmou jsme se dohodli, že nám je dá zpět. Obec jí na oplátku musí vrátit peníze, které zaplatila. Do obecní kasy ale z prodeje přiteklo pouze 200 tisíc. Kam se poděl zbytek, to je předmětem policejního vyšetřování,“ přiblížil současný starosta Čejče Jan Koutný (KDU-ČSL), kterému se podařilo prohlasovat v zastupitelstvu podání trestního oznámení na Výmolovou.

Schůze zastupitelstva si vymyslela

Podle nového vedení obce si Výmolová dokonce vymyslela, že jí prodej pozemků řádně schválili zastupitelé. „Vyžádali jsme si dokumenty z katastrálního úřadu. Byly v nich odkazy na jednání zastupitelstva, kde se měl prodej pozemků schválit. Když jsme se začali pídit na obci, co to mělo být za schůze, zjistili jsme, že se vůbec nekonaly,“ nastínil Koutný.

V jiném případě pak Čejč musela vrátit dotaci 2,5 milionu korun, kterou dostala na výstavbu sběrného dvora.

„I tady jsme našli celou řadu pochybení. Tím nejzásadnějším bylo vyplácení peněz v hotovosti. Každý den šlo o zálohu 300 tisíc korun. Některé peníze odešly z obce ještě před podpisem smlouvy o provedení díla, ve které se přitom jasně psalo, že peníze má firma dostat jednorázově. Tím došlo k porušení smlouvy a museli jsme dotaci vrátit,“ říká starosta Čejče, jež má devatenáctimilionový rozpočet.

Obec nárokuje po Výmolové uhrazení škody kolem pěti milionů korun. Případem se nyní zabývají brněnští vyšetřovatelé, kteří si případ převzali od hodonínské hospodářské kriminálky. Blíže ho ale nekomentují. „Ze zákona nemůžeme sdělovat informace o stíhání konkrétních osob,“ uvedl brněnský policejní mluvčí Pavel Šváb.

Výmolová se stala starostkou Čejče po komunálních volbách v roce 2002, zastupitelé ji odvolali v únoru 2016. Skončila také v ODS, protože nezaplatila členský poplatek.

Exstarostka je v kontaktu jen s insolvenčním správcem

Podle veřejně dostupných dokumentů se dostala také do insolvenčního řízení, protože si od známých půjčila celkem 25 milionů korun. Od jednoho z nich dokonce částku 11 milionů korun, od dalších ale i drobnější částky v řádech desítek tisíc.

„Tvrdila, že obchoduje s nemovitostmi. Nikoho nenapadlo, že to není pravda. Roky dělala starostku, které si všichni vážili, a navíc je doktorkou práv,“ rozpovídal se jeden z věřitelů, který si přál zůstat v anonymitě. Redakce ale jeho identitu zná. „Půjčené peníze použila k soukromým účelům. Šestkrát za rok jezdila na dovolenou, kupovala si drahé oblečení,“ doplnil známý Výmolové.

A stejně hovoří také další z věřitelů. „Také mně tvrdila, že potřebuje peníze na obchodování s nemovitostmi, což je nesmysl,“ uvedl. Ani jeden z věřitelů příliš nedoufá, že peníze dostane zpátky.

Redakce MF DNES se marně pokoušela bývalé starostce dovolat, nereagovala ani na SMS. Dvě ze tří čísel, která používala, jsou odpojená.

Výmolová už ani nebydlí v Čejči. Její dům skončil kvůli dluhům v exekuci, potom byla krátkodobě nahlášená k trvalému bydlišti na obecním úřadě.

Před rokem Krajskému soudu v Brně, který insolvenční řízení řeší, oznámila novou adresu bydliště v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku. Tu si ale podle všeho vymyslela. „Žádnou takovou adresu v obci nemáme,“ uvedla matrikářka obce. Z dokumentů z insolvenčního řízení vyplývá, že soud měl potíže i s doručením dopisu.

Jedním z mála lidí, kteří jsou s Výmolovou v kontaktu, je tak insolvenční správce Jiří Ostravský. „Na nahlášené adrese se sice nezdržuje, když ji ale potřebuji zastihnout, tak se mně to vždy povede,“ prohlásil.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další z rubriky

Nový stadion pro brněnskou Kometu vyroste na výstavišti za pavilonem Z

Dominantou areálu brněnského výstaviště je pavilon Z.

Na místě velodromu se nakonec nový hokejový stánek pro Kometu stavět nebude. Radní rozhodli, že ho posunou o několik...

Podnikatel Rusňák prodal část investiční skupiny DRFG, chce ji posílit

David Rusňák, zakladatel finanční skupiny DRFG.

Zakladatel investiční skupiny DRFG David Rusňák už není jejím jediným akcionářem. Pětatřicetiprocentní podíl získala...

Další rošáda v boskovické nemocnici, po Julínkovi končí také Janeček

Miloš Janeček skončí v čele boskovické nemocnice.

Výměna ve vedení jihomoravských Boskovic jako by automaticky znamenala i rošádu na postu jednatele městské nemocnice....

Najdete na iDNES.cz