Mandloně v Hustopečích rozkvetly v den slavností, přišly tisíce lidí

  12:28aktualizováno  15:00
Nekončící procesí lidí se v sobotu celý den lopotilo do vysokého kopce nad Hustopečemi u Brna. Všichni chtěli vidět jediné - rozkvetlé mandloňové stromy v sadu nad městem. Ti, kterým ještě zbývala síla, si vyběhli schody na rozhlednu a z výšky shlédli na bílou krásu pod sebou.

Slunečné počasí přilákalo do obce na Břeclavsku ještě více lidí než v minulých ročnících. Organizátoři osmého ročníku Slavností mandloní a vína odhadují počet návštěvníku na více než deset tisíc.

Letos poprvé se mohli lidé vydat do sadů několika různými trasami, které si pro ně pořadatelé připravili. Zaplatili drobné startovné, cestou ochutnali rybí nebo zvěřinové speciality a v cíli u rozhledny si vyzvedli odměnu.

Fotogalerie

„Oživení vycházkových tras bylo letošní největší novinkou. Zapojily se místní spolky, které se o trasy dlouhé čtyři, osm nebo šestnáct kilomentrů, staraly,“ uvedla Jana Hrádková z pořadatelského týmu. Návštěvníci v Hustopečích zavítali i do desítky otevřených sklepů ochutnat místní víno. Pro děti byly zase přichystané tvořivé dílny nebo herny. 

Ve střední Evropě ojedinělé mandloně, kterým na svahu nad Hustopečemi daří díky písčité a suché půdě, vykvetly přesně v sobotu, tedy na den slavností. „Už několik let se nám nedařilo načasovat Slavnosti mandloní a vína tak, aby stromy nakvetly,“ podotkl místostarosta Hustopečí Bořivoj Švásta.

Rekord z připíjení mandlovicí

Slavnosti ovšem ve městě nejsou jen o kvetoucích stromech, ale i o produktech, které se z mandlí dají vyrobit. Na náměstí tak celý den voněly mandlové koláčky, cupcaky a jiné zákusky, lidé si ve velkém nakupovaly uzené oříšky nebo ochutnávali mandlové paštiky.

Ve čtyři hodiny odpoledne pak více než tisícovka přítomných na náměstí spojila síly a zapsala Hustopeče do knihy rekordů. „Žáci základní školy v únoru spočítali stromy v sadech, je jich tam přesně 1 132, takže si pojďme připít přesně tolika panáky mandlovice,“ vyzval přítomné Švásta.

Pod dohledem Luboše Rafaje z pelhřimovské agentury Dobrý den, která české rekordy dozoruje, si pak lidé hromadně na zdraví svoje i mandloňových stromů připili.

„Do pelhřimovského Muzea rekordů si jednoho panáka odvezu. Rekord padl, dosud si mandloňovicí tolik lidí jako v Hustopečích nepřipilo. Blahopřeji vám,“ ujistil přítomné návštěvníky Rafaj.

Informaci o počtu stromů v sadech využije i odbor životního prostředí, který sčítání zorganizoval. Počty mandloní totiž doposud nikdy takto podrobně evidovány nebyly. Odhadovaly se pouze podle leteckých snímků. „Nejvíce mandloní v Hustopečích rostlo v polovině šedesátých let. Bylo tu asi 50 tisíc zdravých mandloní na 185 hektarech,“ podotkl za odbor Petr Berka.

Zatímco sucho hustopečským mandloním nevadí, v minulosti sadaři museli potýkat s neukázněnými návštěvníky, kteří ze stromků lámali větve. Raději jim sami prořezané větvičky nechávali v kupkách na zemi. Letos ale kvůli květům stromy znovu neprořezávali.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Stavbař komplikuje život sousedům, koupenou chatu předělává bez povolení

Stavbař Petr Kratochvíl se bez povolení pustil do přeměny chaty v osadě...

Mezi sousedy v jindy poklidné osadě Jitřenka se zhruba dvacítkou chat v katastru obce Nevojice na Vyškovsku to už pár...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Záchranáři chtějí přidat plyn, vadí jim rychlostní limity pro sanitky

Ilustrační snímek

Řidiči sanitek jihomoravské záchranné služby chtějí uvolnit či úplně zrušit rychlostní limity, které nařídilo vedení....

Další z rubriky

OBRAZEM: Pipi gril i bufet Sputnik. Podívejte, jak se změnily ikony Brna

Oblečení se v osmdesátých letech v Brně nakupovalo v Luxusu a v Domě moderní...

Dům moderní Brňanky, kino Moskva nebo bufet Sputnik bývaly za předchozího režimu ikonami Brna. Některá známá místa...

Znojmo řeší, zda přestěhovat „Ivana“. Na náměstí socha rudoarmějce dráždí

Bronzová socha rudoarmějce je centrálním bodem Mariánského náměstí ve Znojmě,...

Sejdeme se u Ivana, říká se ve Znojmě. Lidé tím myslí Mariánské náměstí, v jehož středu se tyčí na vrcholu dórského...

Pomoct s pátráním po syslech může i veřejnost, prozradí je třeba pískání

Sysel obecný.

S jarem nedávno skončil i zimní spánek syslů. Do terénu proto vyrazili výzkumníci, kteří po tomto kriticky ohroženém...

Najdete na iDNES.cz