Mandloně v Hustopečích rozkvetly v den slavností, přišly tisíce lidí

  12:28aktualizováno  15:00
Nekončící procesí lidí se v sobotu celý den lopotilo do vysokého kopce nad Hustopečemi u Brna. Všichni chtěli vidět jediné - rozkvetlé mandloňové stromy v sadu nad městem. Ti, kterým ještě zbývala síla, si vyběhli schody na rozhlednu a z výšky shlédli na bílou krásu pod sebou.

Slunečné počasí přilákalo do obce na Břeclavsku ještě více lidí než v minulých ročnících. Organizátoři osmého ročníku Slavností mandloní a vína odhadují počet návštěvníku na více než deset tisíc.

Letos poprvé se mohli lidé vydat do sadů několika různými trasami, které si pro ně pořadatelé připravili. Zaplatili drobné startovné, cestou ochutnali rybí nebo zvěřinové speciality a v cíli u rozhledny si vyzvedli odměnu.

Fotogalerie

„Oživení vycházkových tras bylo letošní největší novinkou. Zapojily se místní spolky, které se o trasy dlouhé čtyři, osm nebo šestnáct kilomentrů, staraly,“ uvedla Jana Hrádková z pořadatelského týmu. Návštěvníci v Hustopečích zavítali i do desítky otevřených sklepů ochutnat místní víno. Pro děti byly zase přichystané tvořivé dílny nebo herny. 

Ve střední Evropě ojedinělé mandloně, kterým na svahu nad Hustopečemi daří díky písčité a suché půdě, vykvetly přesně v sobotu, tedy na den slavností. „Už několik let se nám nedařilo načasovat Slavnosti mandloní a vína tak, aby stromy nakvetly,“ podotkl místostarosta Hustopečí Bořivoj Švásta.

Rekord z připíjení mandlovicí

Slavnosti ovšem ve městě nejsou jen o kvetoucích stromech, ale i o produktech, které se z mandlí dají vyrobit. Na náměstí tak celý den voněly mandlové koláčky, cupcaky a jiné zákusky, lidé si ve velkém nakupovaly uzené oříšky nebo ochutnávali mandlové paštiky.

Ve čtyři hodiny odpoledne pak více než tisícovka přítomných na náměstí spojila síly a zapsala Hustopeče do knihy rekordů. „Žáci základní školy v únoru spočítali stromy v sadech, je jich tam přesně 1 132, takže si pojďme připít přesně tolika panáky mandlovice,“ vyzval přítomné Švásta.

Pod dohledem Luboše Rafaje z pelhřimovské agentury Dobrý den, která české rekordy dozoruje, si pak lidé hromadně na zdraví svoje i mandloňových stromů připili.

„Do pelhřimovského Muzea rekordů si jednoho panáka odvezu. Rekord padl, dosud si mandloňovicí tolik lidí jako v Hustopečích nepřipilo. Blahopřeji vám,“ ujistil přítomné návštěvníky Rafaj.

Informaci o počtu stromů v sadech využije i odbor životního prostředí, který sčítání zorganizoval. Počty mandloní totiž doposud nikdy takto podrobně evidovány nebyly. Odhadovaly se pouze podle leteckých snímků. „Nejvíce mandloní v Hustopečích rostlo v polovině šedesátých let. Bylo tu asi 50 tisíc zdravých mandloní na 185 hektarech,“ podotkl za odbor Petr Berka.

Zatímco sucho hustopečským mandloním nevadí, v minulosti sadaři museli potýkat s neukázněnými návštěvníky, kteří ze stromků lámali větve. Raději jim sami prořezané větvičky nechávali v kupkách na zemi. Letos ale kvůli květům stromy znovu neprořezávali.

Autor:

Nejčtenější

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Elektrokola škodí Pálavě i Podyjí, z rezervací se staly „tělocvičny“

Cyklista na elektrokole v lese

Móda elektrokol dělá těžkou hlavu ochráncům přírody. Problém ilustruje fotka z Facebooku. Cyklista s širokým úsměvem...

U Znojma zemřel po nehodě člověk, tři jsou těžce zranění

Na 42. kilometru dálnice D1 spadl na muže strom. Letěl pro něj záchranářský...

Po čelním střetu dvou osobních aut u Dobšic u Znojma na silnici I/53 jeden člověk zemřel, další tři jsou těžce zranění....

Další z rubriky

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Kříženec staforda pokousal jiného psa i ženu, majitele hledá policie

Policisté pátrají po majiteli feny, pravděpodobně kříženky stafordšírského...

Na kokršpaněla i jeho majitelku zaútočila minulý týden v Hodoníně kříženka bojového plemene. Ženu museli ošetřit...

Podnikatel Zadeh žádá odškodnění za vazbu, obrátil se na Nejvyšší soud

Íránec Shahram Abdullah Zadeh veřejně obvinil státní zástupce a soudce, že...

Nejvyšší soud přezkoumá rozhodnutí, podle kterého íránský podnikatel s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh zatím...

Najdete na iDNES.cz