Schovávali se v něm dělníci, málem uhořel. Nyní mamut slaví devadesátku

  10:01aktualizováno  10:01
Na mamuta do Pavilonu Anthropos se ročně přijde podívat 40 tisíc lidí. Atraktivní cíl rodinných výletů to ale ze začátku neměl vůbec lehké. Nápad Karla Absolona přichystat na oslavnou Výstavu soudobé kultury v roce 1928 unikátní exponát – model mamuta v životní velikosti, se organizátorům nelíbil.

Čtyřmetrový mamut dominuje brněnskému pavilonu Anthropos už od jeho otevření v roce 1962. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Nedokázali si totiž představit, že by na funkcionalistickém výstavišti mohl stát chlupatý slon. Proto návrh s mamutem zamítli,“ vysvětluje Petr Kostrhun, vedoucí Centra kulturní antropologie Moravského zemského muzea (MZM).

Fotogalerie

Absolon, objevitel Věstonické venuše a také jeskyní v Moravském krasu, to ale nevzdal a oslovil největšího podnikatele v tehdejším Československu Tomáše Baťu. „Činím Vám návrh, zdali byste nechtěl využít tohoto mamuta pro svoji reklamu, že byste zvlášť těžkou a trvanlivou obuv pro těžké práce dělníků, při pracích kanalisačních, horolezeckou obuv prostě nazval chráněným názvem Mamutovky,“ napsal mu v dopise.

Továrník nabídku přijal a věnoval na tehdejší dobu nemalý obnos 30 tisíc korun. Díky tomu se v Brně mohla slavit mamutova devadesátka. Při té příležitosti se mu odborníci vůbec poprvé podívali do břicha a zašili do něj zprávu pro další generace.

Přestože slaví devadesáté narozeniny, jedná se už o druhý model pravěkého savce ze 60. let. Ten původní prvorepublikový totiž nepřežil válku.

Nový obr je polepený koudelí

Po výstavě v roce 1928 zůstalo muzeum Člověk a jeho rod i s mamutem, který se stal mezitím celebritou, na výstavišti. Až do roku 1945 tam chodilo až pět tisíc lidí denně. V květnu při osvobození ale mamuta poškodili vojáci Rudé armády. Později se dostal i do spárů nenechavých Brňanů, kteří si prý jeho kousky postupně odnášeli v kapsách.

„Ještě krátce zůstal v původní budově muzea v pavilonu Morava, kde byl svědkem i průmyslové výroby ventilů. Zlí jazykové dokonce tvrdí, že se dělníci v mamutovi schovávali o poledních pauzách,“ uzavírá příběh Kostrhun. Po několika měsících byl model kvůli špatnému stavu zlikvidován.

Současný čtyřmetrový mamut se lidem ukázal v roce 1962 spolu s otevřením nového Pavilonu Anthropos v Pisárkách. Legenda o oblíbeném mamutovi byla tak silná, že se jí na začátku 60. let chopil antropolog a ředitel muzea Jan Jelínek spolu se sochařem Zdeňkem Macháčkem, aby vytvořili nového obra.

Zatímco prvorepublikový mamut měl srst z vláken kokosových ořechů, ten současný je polepený koudelí. Stejně jako jeho předchůdce, i nový model zažil krušné chvíle, když v roce 1969 málem uhořel.

Do Brna si ho přijel natočit štáb pražských filmařů, při natáčení prasklo jedno ze světel a následkem toho začal mamut hořet. Než ho stačili uhasit, přišel o polovinu srsti, kterou poté pracovníci muzea museli obnovit. V roce 2002 pak ke slavnému modelu přibylo i mládě vyrobené podle originálního nálezu umrzlého mamutěte v sibiřských ledech.

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Malý loft zaplnil industriální styl, který zjemnily prvky etna

Kovové schodiště, vyrobené na míru, vede do otevřené ložnice na galerii....

Pojďme se podívat do jednoho brněnského loftového bytu. Designérka Pavlína Lipková v něm zajímavě zkombinovala...

VIDEO: Zloděj vláčel prodavačku po zemi, chytili ho kolemjdoucí

Kolemjdoucí chytili zloděje, který vláčel prodavačku

Několik metrů vláčel zloděj v Brně po zemi prodavačku, která se mu snažila zabránit v krádeži kabelky. Násilníkovi se...

Pytle u kontejnerů bzučely, byly v nich plástve i se včelami

Ke kontejnerům v brněnských Žabovřeskách někdo pohodil pytle s plástvemi a...

Silné bzučení a velký počet poletujících včel vystrašil obyvatele, kteří šli v pondělí dopoledne vyhodit odpadky v...

Elektrokola škodí Pálavě i Podyjí, z rezervací se staly „tělocvičny“

Cyklista na elektrokole v lese

Móda elektrokol dělá těžkou hlavu ochráncům přírody. Problém ilustruje fotka z Facebooku. Cyklista s širokým úsměvem...

Další z rubriky

U Znojma zemřel po nehodě člověk, tři jsou těžce zranění

Na 42. kilometru dálnice D1 spadl na muže strom. Letěl pro něj záchranářský...

Po čelním střetu dvou osobních aut u Dobšic u Znojma na silnici I/53 jeden člověk zemřel, další tři jsou těžce zranění....

Cyklisté na Břeclavsku spatřili medvěda, ten před nimi zmizel v houští

Nespoutaná divočina zachycená oceněným fotografem Lukášem Zemanem. Na snímku...

Dva cyklisté spatřili v sobotu večer na lesní stezce mezi Týncem a Tvrdonicemi na Břeclavsku medvěda. Den předtím jej...

V Moravě plaval mrtvý muž, viděli ho u Hodonína a má tetování v azbuce

Policisté pátrají po totožnosti mrtvého muže, který byl nalezen v řece Moravě....

Čeští a slovenští policisté marně zjišťují, kdo byl muž, kterého na začátku června vyplavila řeka Morava. Zveřejnili...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz